SPICE dla Izraela. Czy te inteligentne bomby ograniczą cywilne straty w Gazie?

Jak podaje The Wall Street Journal, administracja amerykańskiego prezydenta Joe Bidena planuje dostarczyć Izraelowi bomby precyzyjne o łącznej wartości 320 milionów dolarów. Mowa m.in. o systemach SPICE - co to takiego?

Jak podaje The Wall Street Journal, administracja amerykańskiego prezydenta Joe Bidena planuje dostarczyć Izraelowi bomby precyzyjne o łącznej wartości 320 milionów dolarów. Mowa m.in. o systemach SPICE - co to takiego?
SPICE - tani zestaw, który zmienia bomby niekierowane w precyzyjne /Rafael Advanced Defense Systems /materiały prasowe

Administracja USA przekazała Kongresowi swoje plany dotyczące transferu bomb szybujących SPICE, a przynajmniej tak wynika z korespondencji uzyskanej przez The Wall Street Journal. Mowa o precyzyjnie naprowadzanej amunicji przeznaczonej do zrzucania z samolotów wojskowych, która może potencjalnie zminimalizować straty wśród ludności cywilnej. Jak podkreślają eksperci, to znaczący postęp w nowoczesnej technologii bojowej - podobnie zresztą jak inne podobne rozwiązania, bo w rzeczywistości bardziej niż o same pociski, chodzi tu o systemy zmieniające tradycyjne niekierowane bomby lotnicze w rozwiązania naprowadzane GPS (ale nie tylko). 

Reklama

Tani zestaw zmienia bomby niekierowane w precyzyjne

Warto przypomnieć, że dopiero co pisaliśmy o zintensyfikowanym użyciu tego rodzaju wyposażenia przez Rosję w Ukrainie, tj. modułu UMPK zaprojektowanego do stosowania z niekierowanymi bombami lotniczymi ogólnego przeznaczenia, jak FAB-250 i FAB-500, zrzucanymi z samolotów Su-34 i Su-35. Strona ukraińska dysponuje z kolei amerykańskimi zestawami JDAM-ER, które działają dokładnie tak samo, tzn. zmieniają "głupie bomby" w broń precyzyjnego rażenia do wykorzystania w każdych warunkach pogodowych. SPICE (Smart, Precise Impact, Cost-Effective) pozwala osiągnąć dokładnie taki sam efekt, bo mamy do czynienia z zestawem naprowadzającym EO/GPS.

Zestawy SPICE łączą zalety różnych rodzajów naprowadzania

SPICE łączy w sobie zalety naprowadzania satelitarnego, np. atakowanie zakamuflowanych i ukrytych celów oraz działanie w każdych warunkach pogodowych i oświetleniowych, a także zwiększającego precyzyję naprowadzania elektrooptycznego, jak niezależność od zewnętrznych źródeł informacji, takich jak satelity (w zestawie SPICE można przed lotem umieścić do 100 celów, do których można uzyskać dostęp i które można wybrać podczas lotu).

Operator ma też możliwość ręcznego naprowadzania, co zdaniem ekspertów jest potencjalnie najdokładniejszą metodą stosowaną obecnie w przypadku amunicji zrzucanej z powietrza, która pozwala maksymalnie ograniczyć starty cywilne - w tej wersji możliwe jest jednak prowadzenie tylko jednej bomby na raz.

Zestaw ma w sumie 12 powierzchni sterowych w 3 grupach, więc szybujące bomby wyposażone w SPICE można zrzucać bez wchodzenia w obszar zagrożenia większości systemów obrony powietrznej krótkiego i średniego zasięgu.

Zestawy SPICE produkowane są w czterech wersjach:

  • Spice 1000 - zestaw do głowic bojowych do 450 kg, który posiada rozkładane skrzydła zwiększające zasięg do 100 km i ułatwiające integrację z lekkimi myśliwcami;
  • Spice 2000 - zestaw do głowic bojowych o masie do 900 kg;
  • Spice 250 - bomba szybująca o masie 113 kg zaprojektowana jako kompletny system, a nie zestaw dodatkowy, o zasięgu do 100 km;
  • Spice 250 ER - wariant wyposażony w silnik mikroturboodrzutowy z wewnętrznym zbiornikiem paliwa JP-8/10, który zapewnia zasięg 150 km.

Co ciekawe, SPICE jest produktem izraelskiej firmy Rafael Advanced Defense Systems, ale zgodnie z warunkami umowy broń zostanie wyprodukowana przez Rafael USA, a następnie przekazana izraelskiej spółce matce do użytku izraelskiego Ministerstwa Obrony.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bomby lotnicze | JDAM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama