Odkryto obszar mózgu odpowiedzialny za uzależnienia. Będzie można je łatwo leczyć?

Uzależnienia leczy się niezwykle ciężko i czasami bez sukcesów. Tymczasem po udarach mózgu potrafią przejść z dnia na dzień. Badacze odkryli dlaczego - i ułatwi to walkę z nałogami.

Naukowcy z fińskiego Uniwersytetu w Turku zbadali mózgi 34 nałogowych palaczy, który po udarze mózgu z dnia na dzień całkiem stracili ochotę na palenie. Porównali je z mózgami innych palaczy po udarze, którzy nadal trwali przy swoim nałogu.

Palacze, którzy stracili ochotę na palenie, mieli uszkodzenia przedniej kory zakrętu obręczy, kory bocznej przedczołowej oraz wyspy (to płat kory mózgu leżący w głębi bruzdy bocznej) lub obszarów mózgu silnie z nimi powiązanymi, opisują badacze w pracy opublikowanej w "Nature Medicine". Sugeruje to, że te obszary mózgu mogą stanowić “ośrodek uzależnienia".

Reklama

By to sprawdzić, naukowcy postanowili zbadać też dokumentację medyczną 186 osób z uszkodzeniami jednego z tych trzech obszarów mózgu. Okazało się, że uszkodzenia tych okolic zmniejszają także prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu.

To, że uszkodzenia tych obszarów mózgu sprawiają, że całkiem przechodzi uzależnienie, opisywano już w naukowej literaturze wcześniej. Były to jednak tylko nieliczne kliniczne przypadki. Fińskie badanie przeprowadzono na znacznie większej liczbie osób.

Czy można pokonać uzależnienie za pomocą stymulacji mózgu?

Nikt z byłych palaczy w fińskim badaniu nie miał natomiast uszkodzonej przyśrodkowej kory przedczołowej. To istotne, bo jest ona ośrodkiem hamującym aktywność trzech wyżej wspomnianych obszarów - czyli "ośrodka uzależnienia".

Badacze sądzą, że stymulacja przyśrodkowej kory przedczołowej za pomocą przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (transcranial magnetic stimulation, w skrócie TMS) może pomóc rzucić nałóg lub pokonać uzależnienia.

Stymulacja magnetyczna była już badana jako metoda rzucania palenia. Jak niedawno pisaliśmy, okazała się skuteczna. Po jej zastosowaniu ryzyko powrotu do nałogu było aż dwuipółkrotnie niższe.

Nie była to jednak stymulacja przyśrodkowej kory przedczołowej. Tak celowana stymulacja może okazać się jeszcze skuteczniejsza - także w walce z innymi uzależnieniami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rzucanie palenia | uzależnienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy