Reklama

Zarzut cyberterroru dla twórcy WykręćNumer.pl

O internetowym serwisie WykręćNumer.pl zrobiło się głośno rok temu, gdy Agencja bezpieczeństwa Uznała, że serwis zagraża bezpieczeństwu państwa. Teraz prokuratorzy twórce serwisu oskarżają o... terroryzm.

21-letni założyciel portalu WykręćNumer.pl został oskarżony o terroryzm komputerowy - dywersję informatyczną, oszustwo komputerowe za co grozi do ośmiu lat więzienia - podaje "Gazeta Wyborcza". Akt oskarżenia w tej sprawie został wysłany do sądu.

Reklama

Według prokuratury działalność serwisu "powodowała powstanie zagrożenia dla realizacji przez organy i instytucje państwowe zadań z zakresu obronności, bezpieczeństwa państwa oraz ochrony porządku publicznego". Dodatkowo śledczy uznali, że strona mogła być potencjalnie wykorzystana do działań przestępczych - anonimowych oszustw, gróźb karalnych, wymuszeń rozbójniczych. Twórca kontrowersyjnej strony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów

Przypomnijmy, że serwisem WykręcNumer.pl rok temu zainteresowała się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która usługę uznała za zarażenie bezpieczeństwa państwa. Agencja stwierdziła, że usługa daje możliwości popełniania nadużyć gospodarczych i obyczajowych. Domaga się interwencji w tej sprawie ze strony UKE i prokuratury.

Usługa pozwalała na wykonywanie telefonicznych połączeń telefonicznych za pomocą internetu. Jednak największe kontrowersje budził fakt, że każdy użytkownik może wprowadzić dowolny numer, który ma się wyświetlić na ekranie telefonu osoby do której dzwonimy. To z kolei powodowało, że niektórzy podszywali się przykładowo pod numery służb ratunkowych (np. 997). Co ciekawe, podmienione numery widniały także w billingach.

Media2

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: terroryzm

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje