Reklama

Wi-Fi Direct: Nowy standard komunikacji

Na horyzoncie pojawił się nowy standard komunikacji bezprzewodowej. Rosjanie tymczasem myślą o internecie z kosmosu. A to wszystko w 20. rocznicę urodzin sieci WWW.

Nowy rok może przynieść kolejną rewolucję na rynku internetu mobilnego. Chodzi o standard komunikacji bezprzewodowej Wi-Fi Direct opracowany przez Wi-Fi Alliance. Standard ten wchodzi od jakiegoś czasu na rynek - premierowe urządzenia pojawiły się na Zachodzie w październiku.

Reklama

Obecnie typowe moduły Wi-Fi są umieszczane w laptopach czy smartfonach. Ich zasięg waha się od kilkunastu metrów do kilku kilometrów, w zależności od zastosowanej anteny. Przepustowość sięga 300 Mb/s. Wadą tego standardu są problemy z tworzeniem własnych sieci ad hoc złożonych z kilku urządzeń. Potrzebny jest do tego punkt dostępowy bądź router. Wi-Fi Direct ułatwia wymianę danych i upodabnia klasyczne Wi-Fi do technologii Bluetooth.

Jeżeli Wi-Fi Direct będzie tak samo łatwy w obsłudze jak Bluetooth zapewne zmiecie ten ostatni standard z rynku. Powód jest prosty - po co instalować w urządzeniu dwie technologie, które służą temu samemu, a dodatkowo zwiększają jego gabaryty i pobór energii? Ponadto Bluetooth oferuje krótszy zasięg (do 100 m) i mniejszą przepustowość (do 48 Mb/s).

Sposób działania nowego standardu przedstawia poniższy klip:

Nowy format przesyłania danych to świetny prezent z okazji 20. urodzin WWW, które miały miejsce 25 grudnia. Twórcy pierwszej strony internetowej - Tim Berners-Lee i Robert Cailliau - z pewnością nie śnili jednak o czymś takim jak Kosmonet. Jest to pomysł rosyjskich inżynierów na internet z kosmosu. Jak informuje gazeta "The Voice of Russia" priorytetem Kosmonetu będzie nawigacja samolotów i satelitów.

Kosmonet ma być całkowicie niezależny od infrastruktury naziemnej, co zapewni dostęp do sieci nawet po wystąpieniu klęsk żywiołowych. Projekt ma pochłonąć 20 mld dolarów i zacząć przynosić dochody po 10 latach od uruchomienia.

Mariusz Kosakowski

http://vbeta.pl

vbeta

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: bluetooth | wi-fi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje