Reklama

Uważaj na fałszywe SMS-y – możesz stracić duże pieniądze!

Jeżeli otrzymałeś SMS o treści zaprezentowanej poniżej – nie odpisuj! To próba oszustwa, która narazi Cię na koszty finansowe. Co zrobić, by na przyszłość zablokować takie wiadomości?


Reklama

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami SMS rozpoczynającymi się od słów (zachowano pisownię oryginalną): "Witam. Na wstepie przepraszam za kłopot ale podczas rejestracji w serwisie internetowym przez moja nieuwage moje dziecko wpisalo nieprawidlowy numer telefonu i SMS dotyczacy rejestracji zamiast do nas został wyslany na Pani/Pana numer. Czy jest mozliwosc odeslania mi tresci tego SMSa pod moj numer (...)". Dotyczą one rzekomego wpisania nieprawidłowego numeru podczas rejestracji, a w dalszej części pojawia się prośba o przesłanie otrzymanego SMS na numer nadawcy. 

Wiadomość jest napisana w bardzo uprzejmy, naturalny sposób, przez co wiele osób mogło nabrać się tracąc przy tym spore pieniądze. O negatywnych skutkach kontaktu z nadawcą takiej wiadomości poinformowała jedna z użytkowniczek Facebooka.

Odpowiedź na wiadomość taką jak powyższa, wiąże się ze stratami finansowymi - jej wysłanie uruchamia usługę premium, która generuje koszty. Według użytkowniczki Facebooka koszt odpowiedzi na tego SMS to nawet 1300 złotych. Post informujący o oszustwie pojawił się dwa tygodnie temu, jednak internauci dają w komentarzach pod postem sygnały, że także otrzymali takie wiadomości. W ponad 300 wypowiedziach pod treścią wpisu pojawiło się wiele opinii sugerujących, że internauci są świadomi zagrożenia i zdają sobie sprawę, że tego typu wiadomości to oszustwo, dlatego od razu usuwają je ze swoich urządzeń. Niestety jest także spora grupa osób, która chciała pomóc i nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, zdecydowała się na odpowiedź. 

Niektórzy pytali także nadawcę wprost, czy wysłanie wiadomości wiąże się to z kosztami, jednakże dotąd nie otrzymali odpowiedzi.

Jak rozpoznać SMS-y premium?

Tego typu próby oszustwa wciąż się pojawiają i często bywają skuteczne. Najczęściej wiadomości generujące duże koszty wysyłane są numerów rozpoczynających się na 7, 8 lub 9, i wówczas płacimy za każdą wysłaną wiadomość lub, tak jak w przypadku opisywanej sytuacji, otrzymujemy je z numerów rozpoczynających się na 5 lub 6 i są to specjalne SMS znane jako prenumeraty. Każde otrzymanie takiej wiadomości jest płatne.

Co zrobić by uniknąć dodatkowych opłat?

Jak zabezpieczyć się przed niechcianymi usługami premium rate? Operatorzy telefonii komórkowych pozwalają na zablokowanie usług premium wiążących się z dodatkowymi kosztami. Wysyłając SMS o odpowiedniej treści na wskazany przez danego operatora numer ustawimy blokadę całkowitą, limity kwotowe na usługi premium lub też zdefiniujemy maksymalnych stawki na wybrane usługi. 

Numery pozwalające na zablokowanie usług premium u poszczególnych operatorów znajdują się poniżej:

Orange

Play

T-Mobile

Plus 

Nju Mobile

Jeżeli nie chcemy ponosić dodatkowych kosztów świadczeń, na które nie zdecydowaliśmy się świadomie, warto zablokować tego typu usługi i czytać otrzymywane wiadomości z uwagą.

Monika Kuchta

Mobileclick.pl.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje