Reklama

Uwaga na fałszywe SMS-y z "Usługą MALUCH"

​Polscy użytkownicy telefonów komórkowych zaczęli otrzymywać SMS-y będące próbą wyłudzenia pieniędzy - czytamy w serwisie Niebezpiecznik.pl. W treści SMS-a widzimy informację o "Usłudze MALUCH". Pod żadnym pozorem nie można odpisywać na tą wiadomość.

Schemat działania oszustów w takim przypadku jest zawsze taki sam - próbują zrobić wszystko, abyśmy potwierdzili aktywację usługi. Akceptacja jest równoznaczna z naliczeniem stosownej opłaty. W przypadku SMS-ów z treścią o "Usłudze MALUCH", użytkownik zostaje wprowadzony w błąd. Wysłanie wiadomości SMS z odpowiedzią o konkretnej treści miałoby powstrzymać aktywację usługi. W rzeczywistości jednak uruchomi ją.

Reklama

Według serwisu Niebezpiecznik, Treść wysyłanego SMS-a wygląda następująco: 

"Dziękujemy za aktywację usługi MALUCH. Dziennie otrzymasz 3 wiadomości SMS z krótkimi opowiadaniami (koszt każdej 3,69 zł). Aby zrezygnować z usługi i uniknąć opłat wyślij SIM.MALUCH na numer 92555"

Jeśli wyślemy SMS o wspomnianej treści, uruchomimy usługę SMS Premium, o opłacie w wysokości 30,75 zł brutto. Numer, z którego przychodzi wiadomość  o "Usłudze MALUCH" jest zarejestrowany na firmę zajmującą się obsługą SMS-ów Premium. 


Firma obsługująca usługę SMS Premium wykorzystaną przez oszustów twierdzi zablokowała ich konto. "Zamrożono wygenerowany ruch SMS na potrzeby zwrotów. Jesteśmy w stałym kontakcie z poszkodowanymi osobami" - odpowiedział Krzysztof Wojdak, administrator serwisu SimPay

Warto zachować ostrożność i nie odpisywać na powyższą wiadomość, ani na SMS-y o podobnej treści.

Jak rozpoznać SMS-y Premium?

Oszustwa oparte na wysyłaniu SMS-ów Premium to nic nowego, przestrzegaliśmy przed nimi wielokrotnie. Ostatnim razem w tym materiale. Jak można zabezpieczyć siebie, rodzinę i znajomych przed taką metodą naciągania użytkowników?.

Najczęściej wiadomości generujące duże koszty wysyłane są numerów rozpoczynających się na 7, 8 lub 9, i wówczas płacimy za każdą wysłaną wiadomość lub, tak jak w przypadku opisywanej sytuacji, otrzymujemy je z numerów rozpoczynających się na 5 lub 6 i są to specjalne SMS znane jako prenumeraty. Każde otrzymanie takiej wiadomości jest płatne.

Co zrobić by uniknąć dodatkowych opłat?

Jak zabezpieczyć się przed niechcianymi usługami premium rate? Operatorzy telefonii komórkowych pozwalają na zablokowanie usług premium wiążących się z dodatkowymi kosztami. Wysyłając SMS o odpowiedniej treści na wskazany przez danego operatora numer ustawimy blokadę całkowitą, limity kwotowe na usługi premium lub też zdefiniujemy maksymalnych stawki na wybrane usługi. 

Numery pozwalające na zablokowanie usług premium u poszczególnych operatorów znajdują się poniżej:

Orange

Play

T-Mobile

Plus 

Nju Mobile

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje