Top 10 telefonów 2010 roku

Jak prezentuje się lista najpopularniejszych telefonów ostatniego roku kupowanych w naszym kraju?

Miniony rok upłynął pod znakiem szybko rosnącej popularności dwóch kategorii urządzeń mobilnych: smartfonów i tabletów. Te ostatnie, po premierze iPada (wiosna 2010), stały się prawdziwym objawieniem, na głodnym nowości rynku. Poniżej prezentujemy analizę mobilnego rynku, przygotowaną przez sieć Vobis Digital, w oparciu o dane z zeszłego roku oraz szacunki na 2011.

Reklama

- Zakładamy, bazując na poważnych i optymistycznych analizach, że w 2011 roku rynek tabletów wzrośnie nawet o 160 proc. Jeżeli chodzi o sprzedaż w naszych sklepach, to dosyć ostrożnie liczymy na skok rzędu 100 proc. W 2010 roku tablety sprzedawały się tak naprawdę tylko w 3 i 4 kwartale, ale ich popularność stale i szybko rośnie, stąd nasze szacunki - powiedział Bartosz Stodolny, product manager, urządzenia mobilne i multimedia.

W 2010 sprzedaliśmy w Vobis o 35 proc. więcej smartfonów niż w roku 2009. Zakładamy, że te wskaźniki wzrostu nadal się utrzymają, ze względu na ciągle rosnącą: popularność tych urządzeń, chłonność naszego rynku i dalszy spadek cen nowych modeli.

Jeżeli chodzi o cały rynek urządzeń mobilnych, to naszym zdaniem, rok 2011 zdecydowanie będzie rokiem tabletów. Praktycznie każdy liczący się producent ma swoją propozycję, podobnie jak mniejsi, którzy dotychczas w ogóle w ten segment nie wchodzili. Na pewno będziemy czekać na premiery takich producentów jak LG, HTC, Motorola, Dell czy Asus i powtórki z Apple czy Samsunga - podsumowuje Bartosz Stodolny.

.

Wydarzenia na rynku: zdecydowanie będzie nim iPad 2 w okolicach kwietnia 2011 oraz premiera Androida 3.0 (Honeycomb). Jest dedykowany specjalnie pod tablety i w założeniach ma zrewolucjonizować ich użytkowanie. Tablet będzie też stanowił poważną konkurencję dla e-reader'a, jako urządzenie z dużo większymi możliwościami.

Mobilne systemy operacyjne: Apple iOS i Google Android, Windows może pozostać w tyle, jeśli chodzi o typowe tablety (czyli urządzenie bez klawiatury). Smartfony: udziały Symbiana ciągle spadają, ale w roku 2011 nadal będzie to najpopularniejszy system, ale zapewne w przeciągu najbliższych lat zostanie zdetronizowany przez Androida. Windows Phone (wcześniej Mobile) - jest cały czas rozwijany, niedawno mieliśmy premierę najnowszej wersji i jego udziały rynkowe rosną, ale zapewne nieprędko zbliży się do liderów.

Liderzy rynku smartfonów: pozostaną nimi nadal HTC, Apple i Nokia. Czyli utrzyma się trend widoczny w naszym rankingu sprzedaży za miniony rok.

Vobis Top 10 2010 Telefony:

1. HTC HD2

2. Apple iPhone 4

3. Apple iPhone 3GS

4. HTC Desire

5. HTC Magic

6. HTC Wildfire

7. Nokia N8

8. HTC HD7

9. Nokia N97 mini

10. Nokia 2700 Classic

Dowiedz się więcej na temat: Nokia | apple | HTC

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje