SLD sprzeda TP SA

Jeśli ministerstwo skarbu podpisze umowę sprzedaży akcji TP SA z konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding, nowy rząd prawdopodobnie zaakceptuje tę transakcję - poinformował w wywiadzie dla PAP Wiesław Kaczmarek z SLD.

Jeśli ministerstwo skarbu podpisze umowę sprzedaży akcji TP SA z konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding, nowy rząd prawdopodobnie zaakceptuje tę transakcję - poinformował w wywiadzie dla PAP Wiesław Kaczmarek z SLD.

- Jeżeli MSP dogada się z France Telecom, to nowy rząd nie będzie miał wyjścia i zaakceptuje tę transakcję. Są to transakcje jednostronne i odwrócić tego typu proces jest praktycznie bardzo trudno - powiedział Kaczmarek, typowany przez media na nowego ministra skarbu zastrzegając, że jest to jego prywatna opinia.

Jego zdaniem nowy rząd, w wypadku niedojścia do podpisania umowy z France Telecom przed wyborami, przejmie te negocjacje. Pod koniec lipca konsorcjum FT, które ma 35 proc. TP SA nie

skorzystało z opcji nabycia 10 proc. akcji spółki po ok. 40 zł za akcję, co miało zagwarantowane w umowie prywatyzacyjnej z lipca ubiegłego roku.

Reklama

France Telecom złożył jednak resortowi skarbu kolejną propozycję kupna akcji TP SA i informował, że chce odkupić od Skarbu Państwa pakiet od 10 do 14 proc. Następne 2 proc. konsorcjum chciałoby

odkupić od MSP w przyszłym roku zwiększając swój udział do 51 proc.

Na razie nie wiadomo, kiedy negocjacje z konsorcjum FT mogłyby się zakończyć, strony nie wyznaczyły bowiem ostatecznego terminu ich finalizacji.

Kaczmarek poinformował że na razie trudno jest ocenić, czy w tym roku dojdzie do oferty publicznej 14-30 proc. TP SA, którą rząd planuje przeprowadzić do końca grudnia.

- Wypowiedzi wiążące w tej sprawie mogą mieć miejsce dopiero wtedy, gdy przeczytamy tajną umowę prywatyzacyjną i ją ocenimy pod względem ekwiwalentności zobowiązań Skarbu Państwa i inwestora -

zaznaczył Kaczmarek.

Zdaniem Kaczmarka rząd powinien zrobić wszystko, by TP SA przestała być podmiotem dominującym, który nie liczy się z konkurencją. Pytany, czy SLD przejmie w przyszłym parlamencie projekt podziału

TP SA, jaki zgłosili posłowie z UW i AWS, odpowiedział, że na razie SLD nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

Projekt ustawy zakłada wydzielenie z TP SA podmiotów zajmujących się połączeniami międzynarodowymi i międzymiastowymi a także oddzielenie się operatora sieci telefonii komórkowej Idea PTK Centertel.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rząd | MSP | konsorcjum | france telecom | france | skarbu | SLD | Orange Polska S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy