Reklama

Rejestracja kart pre-paid do 1 lutego - oto, co trzeba wiedzieć

W nocy z 1 na 2 lutego wszystkie nie zarejestrowane karty karty pre-paid zostaną dezaktywowane. Jak zarejestrować kartę SIM u konkretnego operatora? Jakie dokumenty są potrzebne? Na co uważać? Odpowiadamy na te oraz na inne pytania.

Konieczność rejestracji kart pre-paid wiąże się z wejściem w życie ustawy antyterrorystycznej. Nowe prawo wymaga od operatorów telekomunikacyjnych weryfikacji tożsamości kupującego. Jeśli nie zarejestrujemy karty, nie będzie można już wykonywać rozmów telefonicznych, wysyłać SMS-ów czy korzystać z internetu. Dodatkowo przepadną nam wszystkie środki zgromadzone na karcie. W skrócie - nasz numer zostanie usunięty. Ostatecznie? To częściowo zależy od operatora. Przykładowo, Plus "zamrozi" niezarejestrowane numery do 15 grudnia 2017 - zatem, jeśli nie zarejestrujemy numeru, będzie szansa na jego odzyskanie. Lepiej jednak nie ryzykować.

Jakich danych będą chcieli od nas operatorzy?

Reklama

Standardowe informacje: Imię, nazwisko i  numer PESEL.  Firmy muszą jeszcze przedstawić REGON, NIP lub numer w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Karta pre-paid - jak ją zarejestrować?

Według operatorów, na rynku znajduje się około 20 mln kart pre-paid. Z pewnością nie wszystkie są wykorzystywane, ale jeśli nie chcemy, aby nasza karta została dezaktywowana po 1 lutego 2017 roku - musimy ją zarejestrować u operatora. Proces należy przeprowadzić w punkcie wyznaczonym przez operatora lub w inny umożliwiony przez niego sposób (np. korzystając z usług kuriera). Na końcu materiału przedstawiamy informacje o rejestracji kart u największych operatorów.

Kto może zarejestrować kartę SIM?

Każdy powyżej 13. roku życia posiadający dowód osobisty lub paszport. W rzeczywistości nie ma znaczenia, że - na przykład - zarejestrujemy na siebie kartę, z której będzie korzystać nasze dziecko lub rodzice. Operator nie będzie sprawdzał, kto rzeczywiście korzysta z karty. Jeśli jednak dojdzie do zdarzenia, w którym wykorzystano daną kartę SIM (np. ktoś zadzwonił z informacją o podłożeniu bomby), wtedy ograny ścigania w pierwszej kolejności skierują się do osoby, na którą zarejestrowano kartę SIM.

Co, jeśli płacę abonament?

Jeśli płacimy abonament - nasza karta SIM jest zarejestrowana. Rejestracja nie jest wtedy konieczna.

Promocje za rejestrację

Operatorzy postanowili wykorzystać okazję i zachęcają swoich klientów do rejestracji już posiadanych kart, oferując różnego rodzaju bonusy. Niektóre sieci prowadzą nawet loterię z pulą nagród o wartości około 3 mln złotych (Play), inne przygotowały nagrody takie jak chociażby nowy samochód marki BMW (T-Mobile). Bardzo możliwe, że odwiedzając salon naszego operatora w celu rejestracji karty, obsługująca nas osoba będzie próbowała zachęcić nas do przejścia na abonament. Nie musimy tego robić - wybór należy do nas. Operatorzy postanowili skorzystać z wymogu rejestracji, aby przekonać swoich abonentów do przejścia na stałą umowę, a nie na korzystanie z karty.

Chcę kupić kartę pre-paid dzisiaj lub po 1 lutego - co wtedy?

Kartę kupimy w kiosku bez problemu, ale będzie ona nieaktywna. Aby ją aktywować, musimy udać się do operatora, pokazać dokument potwierdzający tożsamość - dopiero wtedy karta będzie działała prawidłowo. Ta procedura obowiązuje już od połowy zeszłego roku i będzie obowiązywała aż do (ewentualnej) zmiany w prawie.

Na co trzeba uważać?

Niestety, oszuści postanowili wykorzystać obowiązkową rejestrację kart SIM do wyłudzenia danych osobowych. Na co dokładnie należy uważać podczas rejestracji numeru, i jak nie dać się oszukać - piszemy w tym materiale.

Rejestracja istniejących kart SIM u operatorów

Jeśli mamy kartę SIM należącą do jednego z czterech największych operatorów w Polsce, niezależnie od tego, czy jest to karta SIM z nazwą operatora (Orange, Play, Plus, T-Mobile), czy karta jednej z marek należących do któregoś z tych operatorów (Nju Mobile, Heyah, Plush) - wystarczy udać się do salonu (lub innego, wyznaczonego przez nich punktu).  Większe problemy mogą pojawić się w przypadku operatorów wirtualnych, którzy korzystają z infrastruktury większego operatora, ale rejestracja i tak musi odbyć się w ich siedzibie lub w wyznaczony przez nich sposób. Ponieważ tego typu operatorzy nie mają swoich oddziałów - rejestracja będzie większym wyzwaniem. Najlepiej sprawdzić bezpośrednio na stronie operatora, jak zarejestrować posiadaną lub zakupioną kartę.

Jak zarejestrować kartę u mojego operatora - zobacz następną stronę

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje