Reklama

Przez komórkę się nie wyśpisz

Naukowcy uwzięli się ostatnio na komórki. Telefony komórkowe mają zdecydowany wpływ na jakość snu coraz większej liczby nastolatków ? alarmują belgijscy naukowcy z Uniwersytetu Leuven. Z raportu opublikowanego w "Journal of Sleep Research" ("Przegląd badań nad snem"), SMS-y i rozmowy przez komórki mają wpływ na sen blisko połowy z badanych 16-latków. Wśród młodzieży popularne jest nie wyłączanie telefonu na noc, co według badaczy z Leuven ma poważne konsekwencje.

Testom poddano blisko 2,5 tysiąca osób w wieku 13 i 16 lat. W pierwszej grupie 13,4% ankietowanych przyznało, że telefon budzi ich 1-3 razy w miesiącu. 5,8% przerywa sen z powodu telefonu raz w tygodniu, a 2,2% każdej nocy. Wśród 16-latków jest znacznie gorzej: aby odebrać rozmowę lub SMS-a 1-3 razy w miesiącu wstaje 20,8% ankietowanych, 10,8% budzi się z tej przyczyny raz w tygodniu, a 2,9% co noc.

Reklama

Raport ostrzega, że telefony komórkowe są niesłusznie lekceważone jako potencjalne źródło zaburzeń snu. Wiele badań dotyczących wpływu na sen poświęca się telewizji i innym mediom, jednak ryzyko jakie niesie ze sobą telefonia komórkowa nie zostało jeszcze należycie zbadane. Jakie wnioski można wyciągnąć z pracy belgijskich naukowców? Może taki, że aby dobrze się wyspać należy nie tylko wyłączać telewizor, ale i telefon...

(skaner.net.pl)

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: leuven | telefony | telefony komórkowe | komórki | naukowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje