Reklama

Przesyłanie danych w prędkości 256 Gb/s

Firma Alcatel-Lucent poinformowała, że uczeni z jej jednostki badawczej Bell Labs zaprezentowali nowe osiągnięcia w dziedzinie technologii optycznych.

Prezentacje miały miejsce na corocznych konferencjach branży optycznej - Optical Fiber Communication Conference and Exposition (OFC) i National Fiber Optic Engineers Conference (NFOEC) - odbywających się w Los Angeles w Kalifornii. Technologie optyczne nowej generacji zademonstrowane przez Bell Labs na konferencjach OFC/NFOEC są ukierunkowane na rozwiązanie niektórych najbardziej palących problemów, z jakimi boryka się branża optyczna - zaspokojenie lawinowo rosnącego zapotrzebowania na pojemność i przepustowość sieci oraz przezwyciężenie coraz poważniejszych ograniczeń technicznych i finansowych.

Reklama

Rozwiązania zaprezentowane przez Bell Labs obejmują różne nowatorskie technologie, które umożliwiają transmisję danych ze znacznie większą przepływnością i na dużo większe odległości niż jest to możliwe obecnie. Cele te są osiągane przez zastosowanie modulacji sygnału wyższego rzędu, co zwiększa sprawność spektralną, zwiększenie czułości odbiorników optycznych do punktu bliskiego ich podstawowemu ograniczeniu oraz wykorzystanie nowej technologii transmisji wielomodowej, co umożliwia zwiększenie pojemności sieci optycznych o rząd wielkości.

Podwojenie sprawności spektralnej

Podwojenie sprawności spektralnej pozwala uzyskać szybkość transmisji łącza sięgającą 256 Gb/s na odległości 400 km. Szybkość uzyskana w tym eksperymencie jest przeszło dwa razy większa od szybkości osiągalnej w systemach 100 Gb/s wchodzących obecnie na rynek. W rozwiązaniu wykorzystywany został układ elektroniczny dużej mocy, który przetwarza sygnały analogowe na cyfrowe i stosuje zaawansowaną modulację 64-QAM (Quadrature Amplitude Modulation - kwadraturową modulację amplitudy).

Rozwiązanie zmniejsza o połowę liczbę fotonów niezbędnych do przesyłania informacji i osiąga rekordowy poziom czułości przez zastosowanie zaawansowanej 16 wartościowej modulacji.

Po raz pierwszy zademonstrowano transmisję z wykorzystaniem nowego typu światłowodu wielomodowego, który pozwala zwiększyć pojemność jednego włókna światłowodu o rząd wielkości. W rozwiązaniu wykorzystano zaawansowaną konstrukcję światłowodu, cyfrowe przetwarzanie sygnału oraz zaawansowane sprzężenie modów lub rdzenia.

Laboratorium Bell Labs zaprezentowało także pierwszy w pełni zintegrowany generator optyczny OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing - zwielokrotnianie z ortogonalnym podziałem częstotliwości) z fotonicznymi układami scalonymi, w których zastosowano fosforek indu (InP). Jest to duży postęp w pracach nad zbudowaniem systemów o kosztach i sprawności energetycznej umożliwiających stosowanie ich w praktyce.

Ponadto laboratorium przedstawiło specyfikacje nowych sieciowych protokołów transportowych, które ułatwią przedsiębiorstwom uzyskanie dostępu do wydajnych obliczeń oraz outsourcing infrastruktury obliczeniowej (przetwarzanie w chmurze, czyli w internecie).

Innowacje te stanowią istotny krok w ewolucji transmisji optycznej w średniej i dalszej perspektywie czasowej, gdyż umożliwiają uzyskanie większych szybkości transmisji niezbędnych do zaspokojenia szybko rosnącego zapotrzebowania na przepustowość.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Alcatel-Lucent | internet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje