Reklama

Niemcy: Kolejna wspólna sieć UMTS

Firmy Telefonica Moviles i Royal KPN porozumiały się co do wspólnej budowy i eksploatacji sieci komórkowej trzeciej generacji w Niemczech. Obydwa koncerny zdobyły w zeszłym roku tamtejsze koncesje UMTS.

Rozmowy na ten temat partnerzy rozpoczęli w pierwszej dekadzie lipca - wkrótce po zaakceptowaniu przez tamtejszy Urząd regulacji telekomunikacji RegTP możliwości łączenia inwestycji w sieci UMTS. Dziś oficjalnie poinformowano - Telefonica oraz KPN podzielą się kosztami budowy sieci, tak jak wcześniej zrobiły to British Telecommunications i Deutsche Telekom. Każdy z inwestorów zaoszczędzi w ten sposób ponad 5,6 mld USD.

Reklama

Polski Urząd Regulacji Telekomunikacji także zachęca krajowych operatorów do wspólnej budowy i eksploatacji sieci UMTS. Z szacunków urzedu wynika, że w ten sposób mogą zaoszczędzić na inwestycji nawet miliard dolarów.

- Namawiamy operatorów do współdziałania przy finansowaniu ogromnych kosztów budowy infrastruktury UMTS - mówił w sierpniu "Pulsowi Biznesu" wiceprezes URT Marek Rusin. - Jeśli zdecydują się na taki krok, poczynią duże oszczędności, ale także szybciej osiągną gotowość do wprowadzeniu komercyjnych usług UMTS.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: KPN | telefonica | budowy | Niemcy | UMTS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje