Reklama

N-Gage chce wrócić do gry

Nokia chce reaktywować platformę do gier N-Gage, obiecując mobilną rewolucję w kieszonkowej rozrywce.

Gry na telefony komórkowe od lat nie przypominają już "Węża". Mobilna rozrywka elektroniczna, będąca częścią 40-miliardowej branży gier, z roku na rok staje się coraz bardziej dochodowa, a gracze coraz bardziej wymagający. Nokia już próbowała wykorzystać modę na komórkowe gry, wprowadzając na rynek połączenie konsoli i telefonu - N-Gage. Urządzenie sprzedało się jedynie w 3 milionach egzemplarzy. - N-Gage nie był sukcesem rynkowym, ale wiele nauczyliśmy się od tego momentu - podsumowuje start nowej wersji N-Gage Jaakko Kaidesoja, odpowiedzialny za platformę N-Gage w firmie Nokia.

Reklama

Szukanie wyzwania

Pierwszy N-Gage zadebiutował na rynku w 2003 roku. Pomimo dobrej konstrukcji i ciekawych rozwiązań, konsolofon - jak zwykło się go określać - nie spotkał się z przychylną opinią graczy. Pół roku po debiucie pierwszego modelu Nokia wypuściła N-Gage QD, bardziej ergonomiczny model telefonu do grania, z osobnym slotem na kartridże z grami. Nie zmieniło to rynkowej pozycji N-Gage.

Pięć lat temu Nokia promowała N-Gage jako alternatywę dla przenośnych konsol. Teraz reguły gry uległy zmianie. Podczas konferencji Game Developers Conference 2007 zaprezentowano zupełnie nowe podejście do N-Gage. Obecnie nie ma mowy o telefonie stworzonym z myślą o grach, ale o oprogramowaniu do pisania gier dla telefonów posiadających system S60 (oparty na Symbianie OS). Dzięki N-Gage komórki takie jak N95 czy N81 mają stać się platformą do elektronicznej rozrywki.

- Obecne na rynku telefony mają potencjał technologiczny dorównujący konsolom przenośnym - opisuje komórki z serii Nseries Jaakko Kaidesoja. - Ale my nie planujemy rzucać wyzwania Nintendo DS czy PlayStation Portable - dodaje. Nowy N-Gage ma stać się połączeniem mobilnej rozrywki, sklepu internetowego funkcjonującego w ramach platformy OVI oraz społeczności graczy wymieniających swoje doświadczenia oraz porównujących zdobyte wyniki. Element współzawodnictwa pojawił się już w pierwszym N-Gage w formie N-Gage Arena. Teraz przyszła pora na rozbudowanie tego pomysłu.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: telefony | komórki | Nokia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje