Multimedialny potwór Nokii - sprawdzamy N95

- Nseries to linia telefonów przeznaczona dla ludzi szukających nowych doświadczeń - podsumowuje N95 i jemu podobne Hannu Nieminen, szef dywizji Insight and Innovation, która odpowiedzialna jest za "kreowanie" nowych telefonów firmy Nokia. Ukoronowaniem światopoglądu Nseries miał być telefon N70 i jego następcy. Po zeszłorocznej premierze N93, oraz wprowadzeniu na rynek usprawnionej wersji o nazwie N93i, wszyscy fani Nseries otrzymali kolejny prezent - N95. Portal INTERIA.PL, jako jeden z pierwszych w Polsce miał szansę na sprawdzenie w akcji nowej Nokii.

Reklama

Najpierw pudełko

Otwieramy pudełko i naszym oczom ukazuje się N95. Zanim jednak przejdziemy do opisu - wpierw należy wymienić resztę akcesoriów, jakie znajdziemy w pudełku po powrocie ze sklepu. Oprócz telefonu, możemy liczyć na ładowarkę, kabel do telewizora, kabel USB, stereofoniczny zestaw słuchawkowy, płytę CD z oprogramowaniem, kartę pamięci, a także instrukcję obsługi. Pudełko jest naprawdę duże, wiec nie będzie problemów z ponownym spakowaniem telefonu i akcesoriów - jeśli kiedykolwiek będzie to konieczne.

Dopiero potem telefon

Zostawmy pudełko i przejdźmy do głównego dania - telefonu. W końcu nad designem i odpowiednią ergonomią takiego urządzenia pracuje sztab ludzi. Przede wszystkim w oczy rzuca się mający 2,6" wyświetlacz. Od razu da się także zauważyć kamerkę do prowadzenia wideokonferencji. Telefon waży 120 gramów, co przy takim napakowaniu multimediami jest niezłym wynikiem. Po kilkunastu minutach noszenia go w kieszeni praktycznie każdy powinien się przyzwyczaić do tej wagi. Większym problemem dla niektórych mogą być rozmiary telefonu - 99 mm długości, 53 mm szerokości i 21 mm grubość. Jednak, jak słusznie ujął to Nieminen, Nseries nie jest dla wszystkich. Z tą świadomością przystępujemy do dalszego testu.

W N95 zastosowano zupełnie inne rozwiązanie niż w N93, decydując się na rozsuwaną w dwóch kierunkach obudowę. Dzięki temu możemy przełączać telefon między dwoma trybami - trybem multimediów i trybem użytkowym (zastosujmy te nazwy na potrzebę testu). Z jednego końca urządzenia wysuwa się klawiatura numeryczna, z drugiego natomiast klawisze funkcji multimedialnych (Start, Pauza, Stop, Przewiń - znamy je z od czasów VHS). Rozsunięcie obudowy łączy się ze zmianą tryb wyświetlacza - w trybie multimedialnym zdjęcia i filmy można oglądać w trybie pełnoekranowym, a sam wyświetlacz pełni rolę "panoramicznego telefonu". W trybie użytkowym również można korzystać z multimediów, ale to rozwiązanie jest tak naprawdę stworzone do dzwonienia, sprawdzania kalendarza i wszystkich innych funkcji standardowego telefonu. Jeszcze kilka słów o baterii - jeśli ekstensywnie korzystamy z funkcji audio-wideo, bardzo możliwe, że telefon trzeba będzie ładować codziennie (ewentualnie co dwa dni). Natomiast, przy ograniczeniu się jedynie do podstawowych funkcji - N95 będzie nam dzielnie służył przez kilka dni.

W sieci

Oczywiście z N95 można dzwonić i wysyłać SMS-y, ale kto kupuje ten telefon jedynie z tą myślą? W każdym wyjściu, jakość rozmów jest bardzo dobra, a obsługa klawiatury numerycznej nie sprawia większych problemów, chociaż trzeba się do niej przyzwyczaić (szczególnie osoby, których kciuk nie należy do najmniejszych). Skupmy się teraz na tym, co w multimedialnym telefonie jest jednym z absolutnie najważniejszych elementów - internecie.

Nokia nie ukrywa, że sieć ma być "gwoździem programu" Nseries. N95 doskonale radzi sobie w standardach GPRS, EDGE, UMTS i HSDPA. Co ciekawe, N95 współpracuje także z Bluetooth i WLAN. Wireless Local Area Network w telefonie komórkowym to rzadkość. Na rynku polskim można raptem znaleźć kilka takich urządzeń. Dzięki WLAN nie tylko będziemy mogli surfować w sieci, ale i prowadzić rozmowy (protokół SIP i telefonia internetowa). Natomiast pozostałe, znane z innych telefonów, standardy działają się bez zarzutu. Jak wygląda samo korzystanie z internetu?

Podróżować po globalnej sieci możemy zarówno w trybie multimedialnym, jak i użytkowym. Oczywiście ułożenie poziome prezentuje się znacznie bardziej estetycznie. N95 korzysta z firmowej przeglądarki internetowej Nokii - sprawdza się ona zaskakująco nieźle, oferując wszystkie podstawowe funkcje browsera. N95 umożliwia przeglądanie stron praktycznie bez jakichkolwiek strat (istnieje także opcja skalowania). Bez problemu można również sprawdzić swoją pocztę. Multimedialny aspekt N95 widać także na przykładzie dostępnych opcji - od razu możemy ściągać z sieci udostępnione przez Nokię pliki wideo (a także streamować wideo dzięki zainstalowanej wtyczce flash), aplikacje czy themes. A to początek - przecież nie jesteśmy ograniczeni do usług Nokii. Oczywiście nie ma mowy o oglądaniu np. DivX-ów na dopiero co zakupionym telefonie. Możliwe natomiast, że za jakiś czas "scena Symbiana" przygotuje stosowne programy.

Najlepszym standardem telefonii komórkowej dla wykorzystania internetowego potencjału N95 wydaje się oczywiście HSDPA. Osoby, które mogą sobie pozwolić na tego typu rozwiązanie, będą wniebowzięte. Chociaż HSDPA w Polsce nadal pozostaje poza zasięgiem wielu osób, to w najbliższych miesiącach, na wskutek walki między operatorami, sytuacja może ulec zmianie. Wtedy N95 będzie miało pełne pole do popisu.

Kręcimy wideo, robimy zdjęcia

O ile nie wszystkim może być dane w pełni wykorzystać internetowe możliwości nowej Nokii, tak z robieniem zdjęć i kręceniem plików wideo nie będzie jakichkolwiek problemów. Fiński potentat nie przez przypadek jest największym na świecie producentem aparatów cyfrowych - umieszczony w telefonie Nokii 5-megapikselowy aparat fotograficzny z optyką Carl Zeiss i soczewką Tessar robi wrażenie. Owszem, na niektórych rynkach dostępne są telefony z większą liczbą megapikseli, ale 5 Mpx jest wystarczająco dobrym wynikiem.

Zdjęcia robione N95 są naprawdę dobrej jakości (oczywiście samemu zadecydujemy o ich rozdzielczości - jest także jakość dostosowana do MMS-ów). Trzeba jednak przyznać, że podczas przeglądania galerii, fotografie wykonane w najwyższej rozdzielczości wczytują się z pewnym opóźnieniem.

Aparat posiada lampę błyskową, 10-krotny zoom, a użytkownik ma szansę na edycję zdjęć przy wykorzystaniu kilku podstawowych funkcji (zmiana kontrastu, wyostrzenie obrazu czy korekcja czerwonych oczu). Edycja zdjęć na telefonie to nie to samo, co program do obróbki grafiki, ale przed wysłaniem fotografii do rodziny zawsze można nanieść kilka poprawek.

Także i nakręcone przez nas pliki wideo można poddać edycji - m.in. dodając pliki muzyczne, łącząc kolejne klipy i zmieniając kolory. Opcji edycji wideo jest jednak znacznie mniej niż w przypadku zdjęć. Funkcja kamery wideo była jednym z najważniejszych elementów N93, tym razem nie jest inaczej. Wideo nakręcone dzięki N95 ma rozdzielczość 640 x 480 i 30 klatek na sekundę. Pliki wideo zostają zapisane w formacie MP4 oraz 3gp (do MMS). Kamera ma 4-krotny zoom. Nagrany pliki może maksymalnie trwać jedną godzinę.

Kamera wideo w N95 sprawdza się naprawdę dobrze. Na wyświetlaczu telefonu jakość nakręconego wideo może nie zaskakuje (szczególnie wybrednych), ale wystarczy przerzucić je na komputer, albo podłączyć telefon do telewizora za pomocą dołączonego do zestawu kabla, i można podziwiać swoją twórczość. Szczególnie ta druga opcja okazuje się naprawdę ciekawa - na różnego rodzaju wyjazdach czy urodzinach od razu możemy obejrzeć, dopiero co nakręcony film. Nie spodziewajmy się jakości cyfrowej kamery wideo, szczególnie jeśli postanowimy zrobić 4-krotnego zooma, jednak kamery w N95 absolutnie nie należy traktować jako zbędnego dodatku. To jeden z najfajniejszych elementów tego modelu.

Przy okazji, po podłączeniu telefonu do telewizora, na ekranie zobaczymy dokładnie to samo, co na wyświetlaczu telefonu. Dzięki temu nie tylko możemy oglądać filmy czy przeglądać wykonane fotografie, ale i sprawdzić pliki tekstowe, surfować po sieci czy grać w gry. Sygnał przesyłany z telefonu (przypomnijmy: podłączenie za pomocą kabla chinch) nie odda jakości wykonanych zdjęć, ale bezproblemowe podłączenie do telewizora i tak jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Dodatkowo N95 posiada przedni aparat o rozdzielczość CIF 352 na 288.

Węże w komórce

Nokia N95 i multimedia to pierwsze skojarzenie, ale firma nie przez przypadek określa to urządzenie mianem "mobilnego komputera multimedialnego". N95 posiada oprogramowanie S60 software oparte na Symbian OS oraz interfejs użytkownika S60 3.1. Nie wszyscy posiadacze telefonów komórkowych są fanami Symbiana, ale trzeba przyznać, że środowisko operacyjne N95 działa naprawdę dobrze i przez czas prowadzenia testów, telefon ani razu się nie zawiesił. Niestety, samo "bootowanie" zajmuje parę ładnych sekund.

Oprócz standardowych aplikacji pokroju Kalendarza czy Kalkulatora, od razu po włączeniu N95 naszym oczom ukaże się m.in. mobilny pakiet biurowy QuickOffice oraz Adobe Reader LE 1.5 (przenośna wersja popularnego czytnika PDF). Użytkownik, dzięki sieci, może ściągnąć zarówno usprawnienia do już zainstalowanych aplikacji, jak i zupełnie nowe programy. Tutaj ilość opcji jest nieograniczona, chociaż - jak ostrzega Nokia - należy uważać na programy, które nie mają oficjalnej licencji.

Ponieważ telefon ma wbudowany odbiornik GPS, wystarczy włączyć aplikację Maps i skorzystać z map dostępnych na stronie Nokii (mapy są darmowe, płacimy natomiast za rozbudowane przewodniki czy nawigację głosową). Sama obsługa Maps przypomina trochę Google Earth - z widoku naszego globu możemy zrobić efektownego zooma aż do miejsca, w którym się znajdujemy (pod warunkiem, że mamy stosowną mapę). Wizualizacja w przypadku Maps jest dość symboliczna, ale w pełni wystarczająca. Firma obiecuje nie tylko więcej map, ale i kolejne usprawnienia do tej - nie wykorzystywanej jedynie przez N95 - usługi.

Nie tylko Maps czeka wiele usprawnień, także i gry staną się ważnym elementem N95. W telefonie (przynajmniej w modelu, który przyszło nam testować) zainstalowana została trójwymiarowa wersja "Węża", gry, która swego czasu stała się prawdziwym fenomenem. Trudno powiedzieć czy "Snakes", bo taki tytuł ma dostępna na N95 aplikacja, powtórzy ten sukces, ale Nokia po raz kolejny stawia na gry. Wygraną w dziedzinie mobilnej rozrywki ma zagwarantować firmie platforma N-Gage, wywodząca się z "konsolofonu" o tej samej nazwie. Tym razem nie ma jednak mowy o robieniu osobnego urządzenia - telefony Nokii mają stać się platformą samą w sobie, a nowy N-Gage oznacza jedynie pakiet programów do tworzenia gier. - Telefon N-Gage był dobrą lekcją. Tym razem jednak pójdziemy w zupełnie innym kierunku - powiedział portalowi INTERIA.PL Steven Knuff, Communication Manager działu Multimedia, który zajmuje się m.in. platformą N-Gage. Sam N95 rzeczywiście ma zadatki na niezłą platformę do elektronicznej rozrywki. Nie mówimy tutaj oczywiście o konkurencji dla PSP czy Nintendo DS, ale granie w trybie multimediów, dzięki podobnemu rozłożeniu przycisków, bardzo przypomina zabawę z handheldem.

Lepiej niż PlayStation 3

Gry nie pojawiły się w tym teście przez przypadek - N95, w przeliczeniu na złotówki, kosztuje więcej niż PlayStation 3 (około 2,6 do 2,8 tys. zł). Taka cena może doprowadzić niektórych do zawału. Jest to bez wątpienia największa - jeśli można tak to ująć - wada tego urządzenia. Może dla mieszkańca Ameryki Północnej czy Europy Zachodniej nie jest to wygórowana cena (są przecież znacznie droższe telefony), ale dla Polaka sprawa wygląda trochę gorzej. Takie są jednak założenia Nseries - za jakość i wszechstronność trzeba płacić. Czy N95 jest tego warte? Jak słusznie zauważył Hannu Nieminen, zakup N95 ma być czymś więcej niż tylko zwykłą wyprawą do sklepu. Decyzja o tym, czy warto nabyć N95 należy tylko i wyłącznie do klienta.

Łukasz Kujawa

Specyfikacja sprzętowa

Częstotliwość działania

WCDMA2100 (HSDPA), EGSM900, GSM850/1800/1900 MHz (EGPRS)

Wymiary

Objętość: 90 cm3

Waga: 120 g

Długość: 99 mm

Szerokość: 53 mm

Grubość (maks.): 21 mm

Funkcje pamięci

160 MB wewnętrznej pamięci dynamicznej

Wejście na karty pamięci obsługujące karty pamięci microSD o pojemności do 2 GB

Wyświetlacze

Wyświetlacz TFT QVGA (240 x 320 pikseli) 2,6" z czujnikiem natężenia oświetlenia oraz 16 milionami kolorów

Interfejs użytkownika

System operacyjny: Oprogramowanie S60 software oparte na Symbian OS

Interfejs użytkownika: S60 3.1

Dedykowane klawisze multimedialne

Menu multimedialne

Tryb aktywnego czuwania ekranu

Zarządzanie połączeniami

Kontakty: baza danych kontaktów z możliwością przypisania numerów telefonów oraz adresów email do pojedynczego wpisu oraz miniatur zdjęć i tworzenia grup

Szybkie wybieranie

Rejestry połączeń: wykonywanych, odebranych oraz nieodebranych

Automatyczne wybieranie ponowne

Możliwość wyboru ustalonej listy numerów, co pozwala na wykonywanie połączeń wyłącznie z określonymi numerami

Połączenie konferencyjne

Naciśnij i mów (PoC)

Funkcje głosowe

Wybieranie głosowe niezależne od osoby mówiącej (SIND)

Komendy głosowe

Dyktafon

Dzwonki głosowe

Wbudowany zestaw głośnomówiący

Wiadomości

Wiadomości tekstowe: obsługa wiadomości łączonych, obrazkowych oraz list dystrybucyjnych wiadomości SMS

Wiadomości multimedialne: wideo, tekst oraz klipy audio

Automatyczne dopasowanie zdjęć do rozmiaru wiadomości MMS (maks. wielkość 300 kB w zależności od sieci)

Automatyczne uzupełnianie wprowadzanej treści (słownik T9)

Zdjęcia i wideo

5 MP (2592 x 1944 pikseli) w aparacie, optyka Carl Zeiss, soczewki Tessar, nagrywanie wideo w formacie MPEG-4 VGA z prędkością do 30 klatek/sek

Bezpośrednie połączenie z kompatybilnym telewizorem za pomocą kabla do połączeń wideo Nokia (CA-75U, dołączonego do zestawu sprzedażowego) lub bezprzewodowej technologii WLAN/UPnP

Przedni aparat, rozdzielczość CIF (352 x 288)

Obsługa połączeń wideo oraz udostępnianie plików wideo (usługi sieciowe WCDMA)

Wbudowana lampa błyskowa

Stereofoniczny mikrofon i głośniki

Tryby lampy błyskowej: włączona, wyłączona, automatyczna, korekcja czerwonych oczu

Wyświetlanie galerii w pionie lub poziomie

Edytor plików wideo oraz zdjęć

Edycja filmów wideo

Mobilne wideo

Rozdzielczość wideo: VGA (640x480) z prędkością do 30 klatek/sek

Dźwięk stereo w formacie AAC

Stabilizacja filmu cyfrowego

Długość klipu wideo: uzależniona od dostępnej pamięci (pojedyncze, ciągłe ujęcie do 1 godziny)

Format pliku wideo .mp4 (domyślny), .3gp (do MMS)

Regulacja bieli: automatyczna, słońce, pochmurnie, błyszczące, fluorescencyjne

Zbliżenie: cyfrowe 10x (VGA do 4x)

Fotografia mobilna

Rozdzielczość zdjęć: 5 MP: (2592 x 1944 pikseli)

Format zdjęć: JPEG/EXIF

Automatyczny focus

Kompensacja naświetlenia: +2 ~ -2EV co 0,5 kroku

Regulacja bieli: automatyczna, słońce, pochmurnie, błyszczące, fluorescencyjne

Sceneria: automatyczna, ustawienia użytkownika, zbliżenie, portretowa, pejzaż, sportowa, nocna, nocny portret

Zbliżenie: cyfrowe do 20x (5 MP do 6x)

Specyfikacje aparatu

Czujnik: CMOS, 5 MP (2592 x 1944)

Optyka Carl Zeiss: soczewki Tessar

Ogniskowa 5,6 mm

Zasięg zbliżenia 10 cm - nieskończoność

Tryb macro: od 10-50 cm

Prędkość migawki: migawka mechaniczna: 1/1000 1/3 s

Funkcje muzyczne

Cyfrowy odtwarzacz muzyczny - obsługa formatów: MP3/AAC/AAC+/eAAC+/WMA/M4A z listami odtwarzania oraz korektorem.

Wbudowany zestaw głośnomówiący

Obsługa OMA DRM 2.0 & WMDRM do muzyki zabezpieczonej prawami autorskimi

Stereofoniczne radio FM (87.5-108MHz /76-90MHz)

Nawigacja

Wbudowany GPS

Aplikacja lokalizacyjna Nokia Maps

Email

Klient pocztowy z obsługą załączników w formie zdjęć, wideo, muzyki oraz dokumentów

Kompatybilny z bezprzewodową klawiaturą Nokia (sprzedawaną oddzielnie)

Internet

Przeglądarka internetowa Nokia z Mini mapą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kamery | telefony | komputer | pliki | multimedialny | telefon | Nokia | wideo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama