Reklama

Komórki niczym papierosy

Jeden z amerykańskich kongresmenów reprezentujących stan Maine chce, aby wszystkie telefony komórkowe miały etykietki informujące o zagrożeniu wiążącym się z ich używaniem. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku papierosów.

Według Andrei Boland, kongresmenki z Maine, każdy sprzedawany telefon komórkowy może przyczynić się zachorowania na raka. "Wiele badań wskazuje na to, że komórki zwiększają ryzyko zachorowania na raka" - powiedziała agencji Associated Press pani kongresmen.

Reklama

Wbrew pozorom wprowadzenie ustawodawstwa zmuszającego koncerny tytoniowe do umieszczania tego typu informacji nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy, że wystarczająca liczba przedstawicieli władzy ustawodawczej stanu Maine zgodzi się z Boland, a wszystkie opakowania z komórkami sprzedawane w stanie będą musiały informować klientów o potencjalnych chorobach wywoływanych przez korzystanie z nich.

Sugestie Andrei Boland są jednak przede wszystkim dobrym zaczątkiem dla dyskusji o tym, czy konsumenci powinni być informowani o ewentualnej szkodliwości komórek. Niektórzy (głównie sojusznicy koncernów tytoniowych) nadal twierdzą, że papierosy nie szkodzą znacznie zdrowiu - badania tymczasem są dość bezwzględne w tym temacie. Natomiast w przypadku komórek nie znajdziemy ani jednej analizy, która wyraźnie naszkicowałaby wpływ komórek na ludzkie zdrowie.

Z jednej strony takie organizacje jak Powerwatch oraz Instytut EMR, których misją jest "pilnowanie poziomu fal elektromagnetycznych" (cytując za serwisem CNET) ostrzegają przed guzem mózgu spowodowanym używaniem komórek. Z drugiej jednak strony Światowa Organizacja Zdrowia nie znalazła jakichkolwiek dowodów wskazujących na związek między telefonami a chorobami nowotworowymi.

Pani kongresmen Boland planuje wprowadzić swój pomysł pod debatę na początku 2010 roku. Na razie nie ma zbyt wielu sojuszników, ale z pewnością nie zabraknie środowisk, które wesprą jej dążenia. Szczególnie w ogarniętej manią zdrowego trybu życia Ameryce.

ŁK

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: komórki | papierosy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje