Komórki jutra bez wodotrysków

Jakie będą telefony przyszłości? W większości przypadków mamy je w już naszych kieszeniach. Branża telekomunikacyjna zakończyła wyścig technologiczny, skupiając się na użytecznej stronie komórek.

- Obecny rozwój technologiczny sprawił, że telefony stwarzają zupełnie nowe możliwości twórcom oprogramowania i dostawcom treści. Dlatego właśnie siła ciężkości w produkcji telefonów przeniosła się w inne miejsce. Liczba megapikseli w komórce przestaje być najważniejsza - powiedział w rozmowie z INTERIA.PL Kamil Tuma, general menadżer Motoroli na Europę Środkowo-Wschodnią.

Podczas największych na świecie targów telekomunikacyjnych MWC w Barcelonie producenci komórek udowodnili, że przestali stawiać na niepotrzebną ludziom technologię, skupiając się na tym, co najważniejsze, czyli na funkcjonalności.

Reklama

Dobra strona komórki

Liczba nowych komórek zaprezentowanych w tym roku w Barcelonie była tak naprawdę... bliska zeru. Nokia nie pokazała ani jednego nowego modelu, Motorola i LG ograniczyły się do jednej skromnej premiery, Sony Ericsson odgrzał już istniejące, a koreański Samsung - który zazwyczaj zalewa rynek nowymi urządzeniami - ograniczył się do dwóch nowości. Pozostali producenci również próżnowali w tej dziedzinie.

Chociaż kupujący telefony od lat zadawali sobie takie pytania, jak: "Po co mi taki duży ekran?", "Dlaczego ten aparat ma tyle megapikseli?" czy "Jaki jest sens umieszczania modułu GPS w komórce, skoro mam już nawigację?", to producenci telefonów dopiero teraz zrozumieli, że Kowalski - również ten z najdalszych zakątków globu - nie chce mieć w kieszeni przenośnego komputera, konsoli i telewizora w jednym.

Nie oznacza to bynajmniej, że nie chce on mieć użytecznej komórki. Bijący rekordy popularności iPhone - chociaż technologicznie bardzo przeciętny - pokazał pozostałym firmom, co tak naprawdę interesuje ludzi korzystających z telefonów. Są to różnego rodzaju aplikacje, usługi i praktyczne rozwiązania, a nie pochłaniające baterie technologiczne nowinki.

Systemowy ocean

Właśnie dlatego zamiast nowych komórek Nokia zapowiedziała ewolucję platformy Ovi, rozszerzając ją o darmową nawigację, funkcje społecznościowe oraz sklep z muzyką. Zapowiedziano także powstanie nowego mobilnego sytemu operacyjnego MeeGo, który zostanie stworzony we współpracy z Intelem. Własny system operacyjny opracował także Samsung - nazywa się Bada, czyli Ocean.

Na światowego lidera mobilnych urządzeń chce się wykreować Google. Android - system operacyjny twórców najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki - trafi w 2010 roku do telefonów praktycznie każdego producenta. Nie tylko z tego powodu, że jest darmowy, ale dlatego, że jest po prostu solidny.

Firma Google wciąż pracuje nad jego rozwojem. Dyrektor zarządzający Google, Eric Schmidt, pokazał w Barcelonie system umożliwiający tłumaczenie tekstu w czasie rzeczywistym. Jest to o wiele bardziej przydatne niż robienie komórką zdjęć z rozdzielczością 12 megapikseli.

Google Transalate w komórkach - prezentacja wideo

Największym zaskoczeniem targów w Barcelonie stał się całkowity restart mobilnego systemu operacyjnego Microsoft. Jego najnowsza wersja, Windows Phone 7 Series (nie przez przypadek odwołująca się do Windows 7), ma być zupełnie inna od tego, z czym dotychczas mielismy do czynienia.

Gigant z Redmond ściągnął do pomocy nie tylko swoich najlepszych programistów, ale także dawnych pracowników takich firm, jak Nike czy Procter & Gamble. Wszystko po to, aby nowy system był bardziej przyjazny dla przeciętnego użytkownika, podobnie jak system iPhone'a autorstwa Apple.

- Długo zastanawialiśmy się, czy zmieniać Windowsa na komórkach. Ale w końcu postanowiliśmy, że jedziemy z koksem - powiedział podczas prezentacji nowego Windowsa Steve Ballmer, prezes Microsoftu.

Sojusz operatorski

Firma Apple stała się inspiracją nie tylko dla firm produkujących telefony i systemy operacyjne, ale także dla samych operatorów komórkowych. 24 największych na świecie operatorów połączyło swoje siły. Ich celem jest stworzenie międzynarodowego, mobilnego sklepu z aplikacjami.

Giganci udostępnią działające we wszystkich telefonach programy, takie jak np. słowniki, proste gry czy odtwarzacze muzyczne. Wszystko, co znamy z "dużych" komputerów. Oczywiście, nie za darmo. Czy Polscy operatorzy skorzystają z tej szansy? - Na razie to tylko pomysł, musimy poczekać - powiedział INTERIA.PL Marcin Gruszka, rzecznik prasowy operatora Play.

Niezależnie od nowych usług zainstalowanych w telefonach komórkowych, przed operatorami stoi jedno prawdziwe wyzwanie - sami abonenci. Operatorzy próbują obecnie powstrzymać powódź, jaką są setki megabajtów ściąganych i wysyłanych tygodniowo do każdego abonenta.

Wraz z ze wzrostem popularności mobilnych wersji serwisów społecznościowych, coraz popularniejszym oglądaniem materiałów wideo przez sieć i wysyłaniem sobie kolejnych zdjęć, łącza operatorów zapychają się coraz bardziej. Czy znajdzie się koło ratunkowe?

Czwarty bieg

Ratunkiem dla operatorów, a pomocą dla abonentów, ma być sieć Long Term Evolution, powszechnie określana jako 4G. Ma ona zagwarantować szybszy transfer danych. Chociaż niektórzy operatorzy chcieliby zastąpić 3G poprawioną wersją, jaką jest HSPA+ - takie rozwiązanie wydaję się tylko półśrodkiem.

- LTE zbliża się dużymi krokami i jest to najlepsze rozwiązanie dla abonentów intensywnie korzystających ze smartfonów - skomentował dla INTERIA.PL rozwiązania LTE Daniel Kotow, menedżer odpowiedzialny za rozwój rynku rozwiązań bezprzewodowych Alcatel-Lucent.

Kiedy moglibyśmy się spodziewać wdrożenia LTE w naszych kraju? Nieoficjalnie usłyszeliśmy o początku następnego roku. Na razie LTE działa próbnie m.in. w USA, Japonii i w Szwecji.

Niezależnie od daty implementacji LTE, telefony komórkowe w najbliższych miesiącach przestaną być wątpliwymi naśladowcami aparatów fotograficznych, stając się platformą umożliwiającą komunikację nie tylko za pomocą wiadomości tekstowych i rozmów, ale przede wszystkim dzięki wymianie informacji oraz usługom zarezerwowanym dotychczas jedynie dla komputerów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: iPhone | operatorzy | Google | komórki | telefony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy