Reklama

Komórka oduczy palenia?

Dr John May z Uniwersytetu Sheffield opracował program, który ma pomóc palaczom w walce z nałogiem. Aplikacja może być uruchamiana na handheldach i telefonach komórkowych. Na ekranie pokazywane sa bardzo szybko migające punkty, które według psychologów pomagają wytłumić procesy zachodzące w mózgu, a odpowiedzialne za uzależnienie od nikotyny.

Jak na razie rozwiązanie było testowane na studentach uruchamiających aplikację z poziomu komputerów stacjonarnych, lecz już wkrótce program może trafić do urządzeń przenośnych. Byłaby to nieoceniona pomocą dla osób usiłujących rzucić palenie. Wymagana jest dość wysoka rozdzielczość ekranu, ale obecnie nawet dobre telefony komórkowe są w stanie ją zapewnić. Prezentacja pełni rolę ?wizualnego szumu?, zaburzającego przyjemne obrazy kojarzone przez mózg z obiektem uzależnienia. Po obejrzeniu animacji wizja sięgnięcia po kolejnego papierosa staje się mniej pociągająca.

Reklama

?Zrywa powiązanie pomiędzy obrazem, emocją i nagrodą? ? mówi o animacji dla nałogowców dr May. Gdy spada wyobrażona atrakcyjność nagrody za realizację wizji, łatwiej jest się powstrzymać od palenia. May wraz z kolegami z uczelni śledzi procesy psychiczne towarzyszące powstawaniu uzależnień. O nowej metodzie mówi że nie jest doskonała, ale świetnie uzupełnia inne sposoby leczenia się ze słabości do tytoniowego dymu.

(4D)

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: palmy | komórka | palenie tytoniu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje