Kiedy przestaną działać komórki?

W opinii ekspertów w perspektywie najbliższych kilkunastu miesięcy możemy mieć bardzo poważne problemy z komunikacją za pomocą telefonów komórkowych. Czarny scenariusz spełnił się już w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. A wszystko za sprawą smartfonów.

Nie liczba połączeń głosowych, a właśnie smartfony potrafią błyskawicznie zablokować sieć. Przeciążenie sieci nie jest również spowodowane ilością przesyłanych danych. Liczy się bowiem ilość "zapytań" które generują liczne aplikacje zainstalowane w smartfonach. Poczta elektroniczna, komunikatory, prenumerowane serwisy, prognoza pogody czy usługi lokalizacyjne pozostając non-stop w kontakcie z serwerem skutecznie obciążając procesory, nawet wtedy gdy nie pobierają danych. Efektem ubocznym jest szybsze zużycie baterii telefonów, które bezustannie pozostają w stanie gotowości.

Rozpowszechnienie iPhone'a spowodowało przeciążenie sieci AT&T w Stanach Zjednoczonych, niedługo potem sytuacja powtórzyła się w Wielkiej Brytanii w sieci O2. Z uwagi na tradycyjne opóźnienie technologiczne Polska jest "bezpieczna" - w opinii specjalistów przez najbliższe 12 - 18 miesięcy. Potem może powtórzyć się zachodni scenariusz.

Jedyną metodą, która może zaradzić zachłanności smartfonów jest zmiana metody komunikacji smartfonów ze stacją bazową. W uproszczeniu, sprowadza się to do zmiany trybu w którym telefony komunikują się ze stacjami bazowymi . Zamiast 30 sygnałów wykorzystywane są trzy, co w efekcie przekłada się na zmniejszenie obciążenia sieci i zużycia energii - z 200 mA do 5 mA. Sieć nie jest przeciążona, a telefon działa dłużej na baterii.

Reklama

Problemem jest jednak to, że jak dotąd jedynie Nokia Siemens Networks oferuje efektywne rozwiązanie w swoich stacjach bazowych. Kiedy zdecydują się na nie nasi operatorzy? Oby szybko, zostało nam jedynie kilkanaście miesięcy.

Robert Kamiński

Źródło informacji

Komputer w Firmie
Dowiedz się więcej na temat: scenariusz | komórki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy