Reklama

Karta SIM w iPhonie a bunt operatorów

Według dziennika "Financial Times" kilku czołowych operatorów komórkowych ze Starego Kontynentu rozważa zaprzestanie subsydiowania iPhone'a, gdyby Apple zastąpił tradycyjną kartę SIM (Subscriber Identity Module) zintegrowanym w aparacie modułem.

Zdaniem operatorów producent iPhone'a przymierza się do tego, aby "uzyskać kontrolę nad relacjami z klientem". Poza tym pozwoliłoby to abonentom łatwiej zmieniać usługodawcę lub negocjować krótsze okresy umów.

Reklama

Dzięki integracji iPhone'a z modułem identyfikacyjnym Apple miałby możliwość włączania klienta do wybranej przez siebie sieci komórkowej i samodzielnego aktywowania karty. W efekcie koncern byłby w stanie proponować nabywcy iPhone'a bezpośredni wybór usługodawcy komórkowego w serwisie App Store lub za pośrednictwem iTunes. To grozi wywołaniem wojny - podkreślił dyrektor z koncernów telekomunikacyjnych w wywiadzie dla gazety "Financial Times". Wśród operatorów krytycznie nastawionych do - niepotwierdzonych dotąd - planów Apple'a są podobno Vodafone, France Telecom i Telefonica.

Natomiast zrzeszające operatorów sieciowych i producentów urządzeń stowarzyszenie GSMA (GSM Assocation) chce uczynić zintegrowany moduł identyfikacji abonenta wyposażeniem standardowym i w tym celu utworzyło grupę roboczą, w której skład wchodzą także eksperci firm Vodafone, France Telecom i Telefonica. Do stycznia 2011 roku zespół ma przeprowadzić specjalną analizę rynkową, a pierwszych urządzeń, w których zintegrowaną kartę SIM dałoby się aktywować zdalnie, GSMA spodziewa się w roku 2012. Co więcej, taki moduł SIM miałby obsługiwać nowe usługi do realizacji płatności na urządzeniach przenośnych. Według ostatnich pogłosek koncerny Apple i Google przejawiają zainteresowanie jednym z serwisów płatnościowych.

HeiseOnline

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: apple | iphone

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje