Reklama

iPhone OS 4 - wreszcie z multitaskingiem

Steve Jobs, szef Apple, zapowiedział czwartą wersję systemu operacyjnego dla iPhone'a. iPhone OS 4 ma ponad 1500 nowych funkcji interesujących dla programistów i 100 nowości przeznaczonych dla Kowalskiego.

Siedem z nich (nowości dla Kowalskiego) szef Apple Steve Jobs a także szef działu oprogramowania dla iPhone'a Scott Forstal zaprezentowali w ramach prezentacji w kampusie Apple'a. Najważniejszą nowością jest wielozadaniowość, o której mówiło się już od dawna. Ponadto zaprezentowano także nowy sposób pracy z katalogami, znacznie ulepszoną aplikację do obsługi poczty, iBooks, funkcje korporacyjne, Game Center a także platformę dla reklam internetowych.

Reklama

Końcowa wersja systemu ma być gotowa latem. iPhone 3GS będzie w stanie korzystać ze wszystkich nowych funkcji. Niestety w wypadku iPhone'a 3G i iPoda touch niektóre funkcje nie będą działać, włączając w to chyba najważniejszą wielozadaniowość. Co ciekawe iPhone OS 4 w wersji dla iPada ma się pojawić dopiero jesienią. Jobs nie zdradził, czy i ewentualnie ile będzie kosztowała aktualizacja.

Wiele zadań

Jobs przyznał, że Apple w kwestii multitaskingu nie był pierwszym graczem, który podjął to wyzwanie, ale za to teraz będzie najlepszym. Inżynierom korporacji udało się ograniczyć nadmierne zużycie energii, które często towarzyszy w takim scenariuszu działania. Zadbano także, aby programy działające na pierwszym planie nie były nadmiernie spowalniane przez zadania wykonywane w tle. W tym celu zespół programistów Apple'a przeanalizował tysiące aplikacji, aby wykryć, co typowe aplikacje mogłyby robić w tle. Wynikiem tej analizy jest siedem nowych usług, z których korzystają aplikacje.

Za ich pomocą można w tle słuchać muzyki, przyjmować rozmowy VoIP (co pokazano na przykładzie Skype'a) albo ustalać pozycję dla asystenta podróży albo innych aplikacji wykorzystujących GPS. Znane już powiadomienia Push Notification zostaną uzupełnione o lokalne warianty, np. kalendarza terminów. Za pomocą usługi Task Completion użytkownik jest powiadamiany o zakończeniu zadań wykonywanych w tle (np. pobieranie plików czy aplikacji). Fast App Switching to z kolei mechanizm, za pomocą którego programy mogą szybko "zamrozić" aktualny stan, a następnie szybko do niego powrócić.

Multitasking w pełnym tego słowa znaczeniu w iPhone OS-ie najwyraźniej jest niemożliwy także w 4 wersji tego systemu. Tym niemniej za jego pomocą w tle można realizować wiele popularnych zadań. Użytkownik przełącza się pomiędzy aplikacjami za pomocą dwukrotnego naciśnięcia klawisza Home. Wtedy spod dolnego paska ekranu wyłania się lista aktualnie działających programów.

Katalogowanie

Dodatkowo dzięki katalogom można grupować programy, tak, aby na iPhonie dało się przechowywać więcej aplikacji. Ich maksymalna liczba to obecnie 2160. Wystarczy przesunąć palcem ikonę jednej aplikacji nad drugą, a iPhone automatycznie założy katalog i zaproponuje dla niego nazwę na podstawie kategorii programu z App Store. Symbol katalogu składa się z ikon znajdujących się w nim aplikacji. Za pomocą iTunes można tworzyć takie katalogi również na PC-tach i na Macach.

Nowy klient poczty został wyposażony w centralny panel, który zawiera nowe wiadomości ze wszystkich zdefiniowanych kont. Tym niemniej możliwe jest także przełączanie się pomiędzy kontami. Załączniki mogą być od teraz otwierane także przez inne aplikacje. Znana z iPada aplikacja iBooks wraz z iPhone OS-em 4 znalazła się także na mniejszych urządzeniach. Książki oraz zakładki można synchronizować pomiędzy wieloma urządzeniami bezprzewodowo.

Dla biznesu

Apple nie zapomniał także o firmach. W już istniejącej strukturze serwerów można zintegrować nową usługę Mobile Device Management, która pozwala na bezprzewodowe konfigurowanie, przeszukiwanie a nawet blokowanie albo usuwanie zawartości podłączonych do niej iPhone'ów. iPhone OS 4 ma pozwalać firmom na bezprzewodowe przekazywanie własnych aplikacji na smartfony. Nowa technologia ochrony danych (Data Protection) używa hasła użytkownika do szyfrowania, za pomocą którego zabezpiecza zapisane na iPhonie e-maile i załączniki. Nowy system obsługuje wiele kont Exchange ActiveSync i jest kompatybilny z Exchange Serverem 2010.

Dla (wielu) graczy

W wersji beta systemu iPhone OS 4 znalazła się także poglądowa wersja centrum gier - Game Center. Za jego pomocą programiści mogą przygotować obsługę trybu dla wielu graczy (multiplayer) zintegrowanego z serwisem do planowania rozgrywek (Matchmaking). Funkcje te umożliwiają też graczom na zapraszanie do zabawy znajomych, śledzenie postępów w rozgrywkach i porównywanie wyników.

Do zarabiania pieniędzy

Na koniec prezes Apple zaprezentował iAd czyli platformę reklamy ruchomej. W czasie pokazu można było zobaczyć, że kliknięcie reklamy iAd, nie powodowało opuszczenia bieżącej aplikacji choć ogłoszenie zajmowało cały ekran. Jobs zademonstrował reklamę stworzoną w HTML 5 - przy okazji dając prztyczka w nos technologi flash koncernu Adobe. Reklamę w każdej chwili można było zamknąć i natychmiast powrócić do wcześniej używanego programu.

Wersję beta iPhone OS-u 4 oraz zgodny z nią zestaw SDK można już pobrać przez programistów zarejestrowanych w iPhone Developer Program.

HeiseOnline

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: nowości | Steve Jobs | apple | iphone

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje