Reklama

Internet w komórce - pakiety w abonamencie

Posiadacze telefonów komórkowych coraz częściej łączą się z mobilnymi internetem, by sprawdzić aktualne informacje bądź pocztę e-mail. W tym celu operatorzy proponują swoim klientom pakiety mobilnego Internetu. Jak obecnie przedstawia się sytuacja na rynku?

Telefon komórkowy nie służy nam już tylko do wykonywania połączeń głosowych czy wysyłania SMS. Polacy coraz częściej sięgają po zaawansowane modele telefonów komórkowych. To z kolei powoduje, że telefony wykorzystywane są do przeglądania mobilnych serwisów internetowych bądź korzystania z mobilnych komunikatorów internetowych. Taka forma dostępu do internetu staje się przydatna, gdy nie mamy dostępu do komputera, np. w podróży, pracy czy szkole. Dzięki temu w każdej chwili można mieć kontakt ze znajomymi oraz sprawdzić aktualne informacje .

Reklama

Wszyscy infrastrukturalni operatorzy oferują pakiety internetowe, które pozwalają na obniżenie kosztów korzystania z internetu w telefonach komórkowych. Zamiast płacić za każdą ilość pobranych danych bądź czas połączenia z internetem, użytkownik wykupuje pakiet danych, który w określonym czasie (zazwyczaj 30 dni) może wykorzystać na serfowanie po internecie za pośrednictwem komórki.

Oferty operatorów

Tym razem porównaliśmy ofertę pakietów internetowych dostępnych dla klientów abonamentowych. W ostatnim czasie ofertę w tym zakresie znacznie powiększyła komórkowa sieć Orange, wprowadzając kilka dni temu nowe taryfy. Jak obecnie przestawia się na rynku oferta pakietów mobilnego Internetu dla posiadaczy telefonicznego abonamentu?

Wszyscy operatory oferują swoje pakiety już od 5 zł. Jednak w tej cenie obecnie najwięcej danych otrzymają abonenci w sieci Play oraz Orange (po 100 MB), w sieci Plus - 25 MB, a najmniej abonenci sieci Era - tylko 5 MB. Najwięcej danych w pakiecie oferuje obecnie sieć Orange - do 5 GB za 60 zł.

W tej chwili najkorzystniej (w stosunku cena - ilość danych) wypadają oferty sieci Orange i Play. Oferty tych operatorów są bardzo podobne do siebie. Jednak w tym przypadku w lepszej pozycji są abonenci sieci Orange, którzy z pakietu mogą korzystać praktycznie w całej Polsce (99 proc. zasięgu sieci Orange). W całej Polsce z internetu mogą korzystać także abonenci sieci Plus i Era. Z kolei pakiety Play są do wykorzystania w prawie 700 miejscowościach, w których Play dysponuje własną siecią (w tzw. strefie taniego internetu). Wyjątkiem jest "Pakiet Internet" (25 MB za 5 zł), który jest do wykorzystania także w ramach roamingu Plusa.

Najbardziej od konkurentów odstaje oferta sieci Era. Oferta jest mało korzystna (np. 500 MB w cenie 50 zł). Także operator sieci Plus już dawno nie odświeżał swojej oferty pakietów mobilnego Internetu. Jednak po zmianach w Orange można się jednak spodziewać, że i dotychczasowy lider komórkowego rynku w najbliższym czasie odpowie na oferty konkurencji. Przy okazji warto wspomnieć, że Plus daje swoim użytkownikom darmowy dostęp do swojego mobilnego portalu Plus.pl (nie pobiera opłat za transmisję danych za przeglądanie serwisu).

Który pakiet wybrać?

Osoby, które sporadycznie będą korzystały z mobilnego internetu (np. do przeglądania stron www bądź użytkowania komunikatora internetowego) spokojnie mogą zastanowić się nad wyborem mniejszych pakietów o wielkości do 500 MB. Osoby intensywniej korzystające z mobilnego internetu (np. wykorzystujące telefon jako modem) powinni zainteresować się wyższymi opcjami (od 1 GB).

Media2

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: operatorzy | Era | pakiet | plus | internet | Orange

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje