Reklama

Intel i jego projekty - IDF 2010

Bezpieczniejsze samochody, zaawansowane rozpoznawanie twarzy oraz rzeczywistość wzbogacona - to tylko niektóre z innowacyjnych projektów nad którymi pracują naukowcy zatrudnieni w firmie Intel.

- Wszystko, czego potrzebujemy, to miłość: przyszłość doświadczeń w pracy z komputerem - tak nazywała się prezentacja autorstwa Genevieve Bell, specjalistki i dyrektor Intela ds. badań nad interakcjami i doświadczeniami podczas tegorocznej konferencji IDF w San Francisco. Dr Bell zademonstrowała, jak rzeczywisty świat inspiruje innowacje, które pozwolą zaadaptować przyszłe technologie do naszego stylu pracy i życia. W jaki sposób to zrobiono?

Reklama

Zaprezentowano Experience Technology Lab, działające w ramach projektu badającego interakcje i doświadczenia użytkowników prowadzonego przez Intel Labs. Założone niedawno w celu stworzenia technologii tworzących trzon nowej generacji doświadczeń użytkowników, Experience Technology Lab ma z założenia wcielać w życie funkcjonalne i łatwe w użyciu sposoby korzystania z technologii komputerowych poprzez innowacje technologiczne. Zaprezentowano zorientowane na przyszłe rozwiązania, projekty badawcze. Poniżej przedstawiamy i krótkie omówienie:

Nazwa projektu badawczego: OASIS

Opracowanie: Intel Labs w Seattle

Główny badacz: Beverly Harrison

Opis projektu: OASIS (Object-Aware Situated Interactive System) łączy algorytmy obrazu komputerowego w czasie rzeczywistym, kamery 3D i mikroprojekcje do szybkiego rozpoznawania oraz śledzenia obiektów codziennego użytku oraz gestów. W tej demonstracji wykorzystano obrazy wyświetlane na powierzchniach codziennego użytku w celu stworzenia interaktywnych "wysp" na użytek aplikacji domowych. System ten można zainstalować w dowolnym domu i dowolnym pomieszczeniu z wykorzystaniem niemal dowolnej poziomej lub pionowej powierzchni. Projekt ten przewiduje nowe możliwości przyszłych domów oraz ich implikacje dla zastosowań i funkcji domowych serwerów.

Cel projektu: Jest to przykład rozpoznawania obiektów 3D i interakcji opartych na gestach w środowisku domowym. Technologię tę można zastosować do wielu modeli użycia, np. zabaw z zabawkami.

Technologia: Intel użył kamery 3D, komputera PC i projektora. Firma uważa, że komponenty te zmieszczą się w obudowie wielkości telefonu komórkowego w miarę, jak urządzenie te będą stawać się coraz tańsze i wydajniejsze. Właśnie w takich zastosowaniach potężne, ale energooszczędne układy następnej generacji przyniosą możliwości projektowania nowych urządzeń, podłączonych do internetu, montowanych pod kuchennymi szafkami, używanych w połączeniu z codziennymi obiektami, wyświetlanych na powierzchniach codziennego użytku, wykorzystujących codzienne gesty.

OASIS (Object-Aware Situated Interactive System):

Samochód rozpoznający kontekst (Context Aware Vehicle)

Opracowanie: Intel Lab w Hillsboro

Główny badacz: Vu Nguyen

Opis projektu: Liczba urządzeń i usług dostępnych w pojazdach gwałtownie wzrosła w ostatnim dziesięcioleciu. Dziś podczas jazdy można m.in. rozmawiać przez telefon, uaktywnić system utrzymywania prędkości podróżnej czy korzystać z systemu nawigacji. Prowadzi to do problemów z bezpieczeństwem, ponieważ kierowca spędza więcej czasu oglądając menu i naciskając przyciski, co zajmuje jego ręce oraz oczy i może odwracać uwagę od podstawowego zadania, czyli kierowania pojazdem. Użycie samochodowego systemu świadomego kontekstu ma szczególne znaczenie dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów.

Cel projektu: Zademonstrowano algorytm rozpoznawania twarzy opracowany przez Intel Labs w połączeniu z intelowskimi urządzeniami wbudowanymi, które zapewniają dostęp do infrastruktury samochodowej za pośrednictwem kamer i czujników, aby zapewnić kierowcy i pasażerom bezpieczeństwo i wygodę.

Technologia: Ta demonstracja wykorzystuje oprogramowanie do rozpoznawania twarzy opracowane przez Intel Labs, mechanizm kontekstowy, czujniki środowiskowe oraz preferencje osobiste, aby zwiększyć bezpieczeństwo i komfort jazdy.

INTERIA.PL/informacje prasowe

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: technologie | przetwarzanie | rzeczywistość | atom | badacz | technologia | rozpoznawanie | intel

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje