Gesty sterują komórką

Już niedługo tradycyjna obsługa urządzeń przenośnych (telefony komórkowe, komputerki naręczne czy odtwarzacze plików muzycznych) stanie się znacznie łatwiejsze - prorokują analitycy. Mocno zaawansowane są bowiem prace nad wdrożeniem technologii pozwalającej sterować takimi urządzeniami za pomocą gestów i ruchów ciała. Jedną z takich technologii przedstawili ostatnio naukowcy Uniwersytetu w Glasgow na konferencji poświęconej nowoczesnym interfejsom komputerowym. Mocno zaawansowane prace nad tą technologią trwają także w Japonii. Również i producenci komórek nie ukrywają, że pracują nad takimi rozwiązaniami. Sharp przedstawił już prototyp aparatu V603SH (na ilustracji), który częściowo można obsługiwać odpowiednio nim poruszając.

Szef szkockiego zespołu prof. Stephen Brewster powiedział dziennikarzom, że pomysł wyszedł z rozważań nad tym co zrobić, aby umożliwić kierowcom rozmowę przez komórkę w trakcie jazdy. Badania wykazały bowiem, że mimo wysokich kar za takie postępowanie - kierowcy brytyjscy nie wyzbyli się swoich przyzwyczajeń, mogących nawet doprowadzić do wypadków.

"Staramy stworzyć się jak najbardziej naturalny interfejs, a przecież gesty i ruchy ciała należą do najbardziej naturalnych zachowań człowieka. Wiele osób wzmaga przekaz swojej wypowiedzi odpowiednią gestykulacją. Czemu zatem nie wykorzystać ruchów głowy czy ręki do sterowana urządzeniami?" - powiedział Brewster.

Reklama

Dodał, ze rozważane jest także wbudowanie w komórki akcelerometrów, pozwalających na dostęp do różnych funkcji telefonu w zależności od tego jak szybko i w jakim kierunku go przesuniemy.

Dodatkową zaletą takich interfejsów będzie ułatwienie ich obsługi ludziom chorym (np. sparaliżowanym po wylewie), dla których gesty - nierzadko tak niewielkie jak mrugnięcie powieką - są jedynymi możliwymi środkami komunikowania się z otoczeniem

"Mamy nadzieję, że uda nam się opracować taki interfejs, który pozwoli użytkownikom urządzeń przenośnych skoncentrować się na tym co akurat w danej chwili jest dla nich najważniejsze - na przykład na prowadzeniu samochodu. A "w tle" będą mogli niewielkim i nie rozpraszającym ruchem głowy, ręki czy nawet powieki obsługiwać swoje ulubione urządzenia" - powiedział Brewster.

MMM
Dowiedz się więcej na temat: gestykulacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy