Reklama

Erze nie zabraknie pieniędzy

Nie na obaw, że Polska Telefonia Cyfrowa (PTC) będzie musiała zwrócić część z 650 mln euro kredytu, gdyby sąd rejestrowy nie zdążył zarejestrować zastawu na majątku PTC jako zabezpieczenia kredytu - poinformował prezes PTC Bogusław Kułakowski.

- Nie istnieje żadne ryzyko, że będziemy musieli oddać część środków, które pożyczyliśmy od konsorcjum zorganizowanego przez Deutsche Bank - zapewnił Kułakowski.

Reklama

Na początku marca PTC wzięło kredyt w wysokości 650 mln euro, częścią którego spłaciła dotychczasowe pożyczki w wysokości 529 mln zł oraz 156 mln DM, a także prawdopodobnie zapłaciło część pierwszej raty za koncesję UMTS, która wynosiła 83 mln euro.

Zabezpieczeniem kredytu jest zastaw na majątku spółki, jednak według umowy, aby zastaw był ważny musi go do 2 maja 2000 roku zarejestrować sąd rejestrowy, jeżeli jednak zastaw nie zostałby zarejestrowany to zabezpieczeniem kredytu byłoby co najmniej 51 proc. udziałów w PTC. Spółka mogłaby także zrezygnować z kredytu jednak w tym przypadku

musiałaby zwrócić dotychczas wykorzystane środki.

- Zabezpieczenie w postaci udziałów PTC jest standardową procedurą, z której już wcześniej korzystaliśmy. Przy udzielaniu poprzedniego kredytu banki posiadały zastaw na 100 proc. udziałów w PTC - powiedział Kułakowski.

Dodał, że jeżeli sąd rejestrowy nie dokonałby rejestracji przed 2 maja to umowa przewiduje przesunięcie tego terminu. - Nie istnieje więc niebezpieczeństwo, że spółka pozostanie bez pieniędzy - powiedział.

Kułakowski poinformował także, że PTC przygotowuje się do wprowadzenia na rynek obligacji o wartości 200 mln USD. Emisja jest wprowadzana przez Deutsche Bank i Dresdner Kleiwort Wasserstein. Środki z emisji obligacji zostaną przeznaczone na spłatę 5-letniego kredytu odnawialnego, spłatę kredytu pomostowego w wysokości 28 mln euro oraz pokrycie potrzeb na kapitał obrotowy i wydatki kapitałowe.

Kułakowski zapowiedział, że na początku maja PTC poda wyniki za pierwszy kwartał 2001 roku. - Spodziewamy się dobrych wyników.

W połowie kwietnia PTC miała 3,1 mln abonentów. Do końca roku spółka chce pozyskać, nie mniej klientów niż w roku 2000, kiedy sprzedała 1,08 mln nowych numerów. Na koniec 2000 roku z usług PTC korzystało 2,8 mln klientów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje