Reklama

Do czego ludzie używają smartfonów?

Dlaczego warto kupić smartfona, co decyduje o jego wyborze i kto najczęściej jest jego użytkownikiem? Odpowiedź na te pytania przynosi ogólnopolskie badanie, przeprowadzone wśród 3365 internautów.

Autorem badania jest MEC Analytics and Insight, dział badawczy MEC. Na potrzeby analizy przyjęto następującą definicję smartfona - jest to telefon z dostępem do internetu. 80 proc. badanych potwierdziło, że posiada telefon z dostępem do internetu, z czego korzysta 64 proc. pytanych.

Reklama

Warto przypomnieć skokowy przyrost odsetka osób korzystających z internetu za pośrednictwem telefonu komórkowego jaki dokonał się między 2011 (14 proc.) a 2012 (52 proc.). Nic więc dziwnego, że 61 proc. posiadaczy smartfonów ma je krócej niż rok, ale zwraca uwagę także fakt, że już jedna czwarta posiadaczy twierdzi, że nie wyobraża sobie życia bez smartfona. Ci, co nie korzystają z internetu za pośrednictwem telefonu, choć mają taką możliwość, wskazują na dwie podstawowe przyczyny: brak potrzeby oraz koszty.

Dlaczego warto kupić smartfona?

Respondenci podawali dwa główne powody, dlaczego warto kupić smartfona - pierwsza to sytuacje gdy internet jest niezbędny (59 proc. wskazań) oraz druga to fakt, że smartfon oferuje również możliwość korzystania z multimediów - odsłuchania plików MP3 - przeglądania filmów oraz korzystania z nawigacji GPS (45 proc.).

Dla 1/3 badanych ważne jest również, by być w kontakcie z innymi. Dla kolejnych 23 proc. internautów ważnym bodźcem do korzystania ze smartfonów jest fakt, że operator oferuje dostęp do internetu w korzystnej cenie. Co dziesiąty badany uważa, że smartfon to urządzenie modne i podnosi prestiż osoby. Tylko 6 proc. respondentów potrzebuje smartfona, by korzystać z gier.

Co decyduje o wyborze smartfona?

Dla 2/3 badanych najważniejszym czynnikiem jest cena urządzenia. Ponadto respondenci biorą pod uwagę estetykę (58 proc.) oraz szybkość procesora (45 proc.). Liczy się również duży wyświetlacz oraz zainstalowane i gotowe do ściągnięcia aplikacje (po 43 proc. wskazań). Dobry aparat fotograficzny jest ważny dla 36 proc. badanych. Marka telefonu ma znaczenie tylko dla 37 proc. osób.

Kto jest użytkownikiem smartfona?

Częściej mężczyźni niż kobiety (53 proc. a 47 proc.) w wieku 20-29 lat, studenci i uczący się oraz osoby o stałych dochodach, z wykształceniem wyższym lub co najmniej średnim.

Chcesz wiedzieć, w co warto zagrać na telefonie lub tablecie? Mamy odpowiedź - sprawdź nasz serwis Gry na Fony

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Smartfon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje