Android w natarciu, Apple się broni

Nowe statystyki z USA pokazują, że chociaż iPad wciąż jest najpopularniejszym urządzeniem z segmentu tabletów, to jednak stracił cześć rynku. A w świecie smartfonów? Standardowo, dwóch gigantów ma najlepsze wyniki.

Do tej pory synonimem słowa tablet był iPad, ale sytuacja się mocno zmieniła. Według danych z firmy Pew aż 22 proc. mieszkańców Stanów Zjednoczonych posiada tablet, z czego 48 proc. to urządzenia z Androidem. Ciekawe, że pozostała część należy do Apple - jednak liczba modeli PlayBooka i TouchPada powinna złożyć się na przynajmniej 1 proc. Niemały udział należy do Kindle Fire - 21 proc., który został podciągnięty pod Androida.

Reklama

System Google'a rozwija się szybciej niż spodziewali się tego analitycy. Nie wiadomo jak dużą zasługę w tym wyniku mają tanie, chińskie tablety.

Ale to wszystko może się zmienić, jeśli plotki o iPadzie mini okażą się prawdziwe. W przypadku jego premiery 17 października, Apple zdążyłoby przed końcem roku znacznie poprawić swoje statystyki.

Swoją garść danych o konsumentach z USA przygotował także ComScore. Wyniki dotyczą smartfonów w okresie od czerwca do sierpnia. Na rynku liczą się dwa systemy operacyjne: Android i iOS, które standardowo zaliczyły stabilny wzrost o odpowiednio 1,7 i 2,4 punktów procentowych. Najgorzej radziło sobie Blackberry, ale duży spadek nie jest zaskoczeniem w obliczu (powoli) nadchodzącego BB10.

Bardziej interesujące okazały się wyniki podziału rynku telefonów komórkowych (nie samych smartfonów) według producenta. Apple, sprzedające tylko smartfony, zanotowało sprzedaż większą aż o 2,1 proc., podczas gdy statystyki innych znacząco się nie zmieniły. Analizy dotyczyły okresu sprzed premiery iPhone'a 5, więc wzrost koncernu Cook'a jest zaskakujący.

Oczywiście na wszystkie powyższe wyniki należy wziąć poprawkę - w końcu to rynek amerykański. Różni się od pozostałej części świata - chociażby obecnością Kindle'a. Jest jednocześnie jednym z najważniejszych, często dyktującym trendy na rynku urządzeń mobilnych.

Michał Brzeziński

http://komorkomania.pl

Dowiedz się więcej na temat: Android | apple | wyniki finansowe | iphone | iPad

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje