Android 3.0 i nowy Android Market

Podczas specjalnej konferencji Google ujawniło kolejne szczegóły dotyczące systemu Android 3.0 (Honeycomb), czyli mobilnego systemu powstającego z myślą o tabletach.

Ostatnia konferencja Google'a miała być poświęcona przede wszystkim systemowi Honeycomb, czyli tabletowej odmianie Androida. Jednak prawdziwe nowości pojawiły się dopiero wtedy, gdy przedstawiciele koncernu zaczęli mówić o aplikacjach. Po pierwsze, Android Market jest teraz zwykłym sklepem internetowym, z którego da się korzystać za pomocą przeglądarki WWW uruchomionej na pececie. Dotychczas platforma handlowa była osiągalna tylko ze smartfonów z Androidem. Po drugie, użytkownicy w przyszłości będą mogli dokonywać zakupów z poziomu uruchomionej aplikacji (czyli w trybie In-App); w ten sposób nabędzie się np. artykuły prasowe, materiały multimedialne albo dodatkowe poziomy w grach.

Sklep internetowy z aplikacjami dla otwartoźródłowego systemu, zapowiedziany po raz pierwszy w maju 2010 roku, działa pod adresem market.android.com. Każdy, kto jest zalogowany na koncie Google'a, może nabyć programy i przypisać je do zarejestrowanych urządzeń z Androidem. Pobieranie i instalacja odbywa się automatycznie.

Zakupy w trybie In-App mają ruszyć najpóźniej od końca marca. Google zamierza lada moment przedstawić programistom dokumentację nowej funkcji, ale na razie nie wspomina ani słowem o podziale zysków. W przypadku aplikacji sprzedawanych na platformie Android Market koncern zatrzymuje 30 procent wpływów; nie wiadomo, ile firma pobierze za dodatkowe treści/materiały sprzedane wewnątrz programu.

Reklama

Poza tym w przyszłości autorom będzie wolno podawać ceny aplikacji w różnych walutach. Na razie obowiązuje waluta kraju pochodzenia programisty; użytkownicy widzą natomiast ceny przeliczone na własne jednostki monetarne. Płatności wciąż dokonuje się wyłącznie za pomocą karty płatniczej.

Krótka prezentacja Google Android 3.0

Jeśli chodzi o samego Androida 3.0, to Google po prostu pokazał go po raz kolejny. U dołu ekranu znajdziemy pasek systemowy (System Bar), zawierający przełącznik zadań; wyświetlane są na nim również komunikaty i powiadomienia. Umieszczony na górze pasek akcji (Action Bar) pokazuje menu kontekstowe dla każdej uruchomionej aplikacji.

Pierwszą aplikację dla tabletów z systemem Honeycomb przedstawiła stacja CNN. Podczas konferencji można było też zobaczyć gry akcji i strategie korzystające z opracowanego przez Google'a silnika 3D Renderscript.

Nową wersję Androida Google pokazał już w grudniu podczas konferencji dla specjalistów. W styczniu bieżącego roku na targach CES wielu producentów - między innymi Motorola, Asus, Toshiba i Lenovo - pochwaliło się własnymi konkurentami iPada z Androidem 3.0 na pokładzie. Kilka tygodni później koncern z Mountain View dostarczył edycję Preview systemu oraz zestaw narzędzi Native Development Kit dla autorów aplikacji.

Podczas konferencji nie zdradzono terminu debiutu pierwszych urządzeń z Honeycombem.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy