Reklama

10 rad, jak fotografować komórką

Podajemy 10 praktycznych rad, które będą pomocne w robieniu zdjęć telefonem komórkowym.

Telefonami komórkowymi fotografujemy coraz częściej. Robimy to nie tylko w weekendy i na wakacjach, ale w wielu momentach naszego życia. Mając przy sobie telefon, mamy też aparat. Szkoda tylko, że nigdy nie znamy takich parametrów jak czas, przysłona, ogniskowa. A tak bardzo chcielibyśmy komórką fotografować jak zwykłym aparatem i po przegraniu zdjęcia do komputera zanieść je jeszcze do wywołania. A narzekamy, że wykonane fotografię są kiepskie. Za nasze niepowodzenia zwalamy winę na sprzęt, tymczasem bardzo często leży ona po naszej stronie. Tak być nie musi. Dlatego dziś dajemy Wam 10 prostych rad na to, jak telefonem komórkowym zrobić lepsze zdjęcie.

Reklama

Rada Pierwsza. Światło

Im więcej światła, tym lepsze zdjęcie. Pozbawimy się nie tylko szumów (elektronicznego ziarna), ale uzyskamy lepsze kolory, ostrość i kontrasty. Nie łudźmy się, że wykorzystanie w telefonie trybu nocnego przy fotografowaniu w kiepskich warunkach polepszy efekt.

Słaba jakość zdjęć wykonanych w mało oświetlonym wnętrzu to zasługa światłomierza. Gdy mu brak światła - zwiększa światłoczułość matrycy i wydłuża czas ekspozycji. Te dwa czynniki powodują zakłócenia nawet w średniej klasy aparatach fotograficznych, więc nie jest to specjalnie wielka wada samych komórek. Ale trzeba o tym pamiętać, by uniknąć rozczarowania.

Rada Druga. Oświetlenie

Znacznej poprawy jakości zdjęcia nie należy się także spodziewać przy użyciu "lampy błyskowej". Po pierwsze dlatego, że rzadko kiedy w komórkach jest to prawdziwa lampa błyskowa - ksenonowy żarnik ma na przykład Sony Ericsson K800i. W większości przypadków spotkamy się z diodą (lub dwoma) święcącymi ciągle. W niektórych telefonach (Motorola maxx V6) diody świecą światłem ciągłym, ale w momencie wykonania zdjęcia światło staje się intensywniejsze.

Te źródła "jasności" są bardzo skąpe i pozwalają jedynie na doświetlenie pierwszego planu, pod warunkiem, że nie będzie on bardziej oddalony od obiektywu jak 1,5 metra.

Dowiedz się więcej na temat: telefon | światło | światła | obiektyw | rad

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje