Turcy zmieniają historyczną łaźnię w… galerię

Tureccy konserwatorzy zabytków zaskakują niebywałym pomysłem na zachowanie skarbów historii. Poinformowali właśnie, że w jednej zabytkowej łaźni na wschodzie ich kraju otworzą specjalną galerię kulinarną. Ma łączyć ze sobą wartości historyczne i praktyczne wykorzystanie.

Zabytkowa łaźnia jako galeria

Łaźnia o której mowa to Çardaklı Hamam i znajduje się na przedmieściach miasta Diyarbakır. Według archeologów pochodzi z czasów złotego wieku Imperium Osmańskiego, gdy władzę pełnił Sulejman Wspaniały. Badania datują powstanie łaźni na okres 1520-1540 roku.

Nawet dziś jej wnętrze robi wrażenie swoim wystrojem. Niemniej ostatnie lata nie były dla niej łaskawe. W 2015 roku łaźnia doznała niewielkiego uszkodzenia w wyniku incydentu terrorystycznego. Większe straty spowodowało trzęsienie ziemi z lutego poprzedniego roku.

To wszystko sprawiło, że Çardaklı Hamam musiał przejść generalne odrestaurowanie. Tureccy konserwatorzy zabytków ustalili jednak, że renowacja da łaźni nie tylko historyczne odświeżenie, ale i zupełnie nową funkcję - galerii kulinarnej.

Reklama

W powstałej galerii mają być pokazywane tradycyjne potrawy kuchni tureckiej, sięgające historią do czasów osmańskich. Turcy na szczęście nie chcą pozbyć się architektury tego miejsca. Ma ono tak naprawdę stanowić o sile nowej galerii tureckiego miasta.

Według Turków galeria kulinarna połączy historyczne znaczenie łaźni, jej cenną architekturę oraz walory funkcjonalne. Stworzeniem jej w bogatym historycznie miejscu ma pozwolić na unowocześnienie i pozwalanie mieszkańcom oraz turystom czerpać większą przyjemność z obcowania wizyty. Sam pomysł nie ma zbyt dużego sprzeciwu wśród tureckich archeologów, tak więc po planowanym zakończeniu prac renowacyjnych w październiku 2024 roku, łaźnia dostanie nowe życie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Turcja | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy