Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Nokia Lumia 920 - idealny Windows Phone 8

Lumia 920 jest najwyższym modelem Nokii z systemem Windows Phone 8. Urządzenie to nie tylko rezentuje wszystkie zalety oprogramowania Microsoftu, ale również oferuje autorskie rozwiązania producenta. Czy w związku z tym ma jakiekolwiek szanse w rywalizacji z coraz silniejszą konkurencją?

Nokia utraciła nie tylko pozycję lidera w segmencie telefonów komórkowych, ale również zaufanie konsumentów. Wiele osób wzdryga się na widok fińskiej marki, a negatywne odczucia potęguje obecność systemu stworzonego przez Microsoft. Jednak w rzeczywistości, "królowa komórek" produkuje obecnie jedne z najlepszych smartfonów, a oprogramowanie które się w nich znajduje, pod wieloma względami przewyższa popularnego Androida.

Obudowa i wykonanie

Obudowa modelu 920 nie jest niczym nowym. Z niemalże identyczną stylistyka spotkaliśmy się przy okazji urządzeń z pierwszej odsłony serii Lumia. Mamy zatem charakterystyczną i dość masywną bryłę oraz ciekawe osadzenie ekranu. Nowa seria z końcówką "20" odznacza się jednak nie matowym, a śliskim i błyszczącym plastikiem, który doskonale uwydatnia barwę. A wersji kolorystycznych obudowy jest naprawdę sporo, w tym: żółta, czerwona, biała czy czarna. Z nimi doskonale komponują się motywy interfejsu. W ten sposób można jest ciekawie dopasować lub skontrastować. Wspomniany śliski plastik niestety nie leży w dłoni tak dobrze, jak matowy i antypoślizgowy odpowiednik z modelu 900.

Reklama

Smartfon ma typowy dla serii Lumia układ przycisków i portów. Na lewym brzegu znalazł się kontroler głośności, power oraz spust migawki, który ułatwia robienie zdjęć. W górnej części znajduje się wyjście słuchawkowe oraz tacka na kartę micro SIM.

Z obudową związana jest ciekawa cecha modelu 920 - bezprzewodowe ładowanie. Aby z niego skorzystać, konieczny jest zakup dodatkowego akcesorium, w tym przypadku "poduszki" Fatboy lub głośnika. Oba muszą być jednak stale podpięte do zasilania. Rozwiązanie jest wygodne, ale nie widzę dla niego rozsądnego zastosowania. Smartfon mógłby równie dobrze leżeć na biurku podpięty do ładowarki.

Ekran

Na pokładzie najnowszej Lumii znalazł się potężny ekran IPS o przekątnej 4,5 cala. Wyświetlany przez niego obraz jest doskonałej jakości - zarówno w kwestii odwzorowania kolorów, jak i ostrości. Tutaj niemałą rolę odgrywa rozdzielczość HD (720p) wynosząca 768 x 1280 pikseli.

Kolejną i bardzo ważną zaletą panelu jest możliwość obsługi w rękawiczkach i przy pomocy metalowych przedmiotów - np. kluczy - co okaże się nieocenione szczególnie zimą. Reakcja na taki dotyk jest bardzo precyzyjna, ale pod warunkiem, że materiał (na przykład wspomnianej rękawiczki) ściśle przylega do skóry.

Specyfikacja

Nokia wyposażyła swoje urządzenie w dwurdzeniowy układ Qualcomm MSM8960 Snapdragon o taktowaniu 1,5 GHz z procesorem graficznym Adreno 225 oraz 1 GB RAM. Producent, a może raczej system operacyjny Widnows Phone 8 udowadnia tutaj, że do bardzo szybkiej i płynnej obsługi nie potrzebuje, tak jak Android, czterordzeniowych układów i dwa razy większej liczby GB pamięci operacyjnej. Pod tymi względami system Microsoftu bije na głowę Androida, a konkurencję stanowi dla niego tylko iOS.

Lumia 920 ma baterię o pojemności 2000 mAh, którą urządzenie może rozładować po kilkunastu lub kilkudziesięciu godzinach. Wszystko zależy od intensywności, z jaką korzystamy z jego funkcji i modułów łączności. Wynik jest jednak bardzo przyzwoity.

Na pokładzie testowanego smartfona znalazł się aparat 8,7 Mpix z technologią PureView. Od razu podkreślę, że nie została ona "wyjęta" z modelu 808. Optyka i stabilizacja obrazu Lumii sprawiają, że smartfon robi doskonałe zdjęcia przy słabym oświetleniu i w tej kwestii bije na głowę całą konkurencję. Możliwości aparatu dodatkowo rozszerzają aplikacje, a wśród nich Sprytne zdjęcie i Panorama. Pierwsza umożliwia wykonanie całej serii fotografii, a następnie wybranie spośród nich tej najlepszej. Dzięki aplikacji Kinograf do zdjęć można dodawać  animacje, a Kreatywne studio to prosty edytor.

System i aplikacje

Windows Phone 8 działa niezwykle szybko i płynnie. W trakcie korzystania z funkcji telefonu nie zauważycie nawet najmniejszych spadków wydajności, przycięć i spowolnień. Tutaj kolejny raz odwołam się do Androida, który niezależnie od specyfikacji sprzętowej urządzenia, cierpi (mniej lub bardziej) na wszystkie wspomniane przypadłości. Windows Phone 8 jest jednak systemem młodym, a co za tym idzie - nie pozbawionym wad. Najpoważniejsza to niestabilne działanie pojedynczych aplikacji. W trakcie dwutygodniowych testów smartfon raz się zrestartował. Możemy być jednak pewni, że najbliższa aktualizacja oprogramowania wyeliminuje te problemy.

Nowa wersja systemu to zmiany w wyglądzie i funkcjach. Najbardziej rzuca się w oczy delikatnie przeprojektowany ekran startowy - wszystko za sprawą nowych, małych kafelków. Dzięki nim opcji personalizacji jest znacznie więcej. Zmienił się również wygląd i funkcje ekranu blokady. W Windows Phone 8 wyświetlanych jest na nim znacznie więcej informacji, a użytkownik może wybrać te interesujące. Dotyczą one powiadomień z portali społecznościowych, aplikacji zakupów grupowych, pogody, newsów, kalendarza i wielu więcej. Tło może stanowić wybrane przez użytkownika zdjęcie. Pojawiła się również funkcja znana z innych systemów operacyjnych, czyli otwieranie wybranej aplikacji z poziomu ekranu blokady. Nowy mobilny Windows to również jeszcze lepsza integracja z portalami społecznościowymi. Użytkownik w hubie Ludzie znajdzie nowe opcje tworzenia grup znajomych z portali społecznościowych, np. rodziny czy bliskich przyjaciół.

Siłą Lumii 920 są aplikacje dodane przez producenta, a w szczególności darmowe Nokia Nawigacja i Nokia Mapy. Stanowią one doskonałą alternatywę dla usług konkurencyjnego Google’a. Ciekawą propozycją jest aplikacja Miasto w obiektywie, która nanosi na obraz ulicy przechwycony przez obiektyw aparatu, znajdujące się przy niej restauracje, banki, hotele i wiele innych.

Użytkownicy na pewno skorzystają z rozbudowanej aplikacji Office, czyli Worda, Excela i Power Pointa. W hubie Nokia Muzyka znalazło się natomiast wiele stacji radiowych, sklep z albumami oraz kalendarz wydarzeń muzycznych.

Aplikacja Nokia Care to kompendium wiedzy na temat systemu. Znajdują się w niej szczegółowe wskazówki dotyczące poszczególnych funkcji. A Top Aplikacje zawiera listę najpotrzebniejszych programów podzielonych tematycznie oraz listę unikalnych aplikacji Nokii.

Sklep z oprogramowaniem systemu Windows Phone wciąż nie dorównuje App Store i Google Play. Nie zmienia to faktu, że znajdziecie w nim najpotrzebniejsze programy użytkowe i multimedialne. I co najważniejsze - wszystkie są najwyższej jakości.

Podsumowanie

Nokia Lumia 920 jest bez wątpienia najlepszym smartfonem z Windows Phone 8 i jednym z najlepszych urządzeń wydanych w 2012 roku. Ogromną rolę odgrywa w jej przypadku prostota i intuicyjność, a także rewelacyjna szybkość działania, której na próżno szukać wśród androidowej konkurencji. Jeśli dodamy do tego świetny aparat, odtwarzacz muzyki, NFC i rewolucyjny ekran, to otrzymamy urządzenie, nad którym warto się zastanowić.

PLUSY:

+ wykonanie,

+ bezprzewodowe ładowanie,

+ ekran,

+ Windows Phone 8,

+ aparat z PureView,

+ autorskie aplikacje producenta.

MINUSY:

- ciężki i masywny,

- rozmiar wyświetlacza może być dla niektórych nie do zaakceptowania,

- sporadyczne problemy ze stabilnością niektórych aplikacji.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Windows Phone | Smartfon | Nokia | Ładowanie indukcyjne | Bing | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy