Tablet, telefon i notebook na komunię

Test Modecom FreeTAB 9000 IPS IC - tablet z Intel Inside

Czy warto pomyśleć o niedrogim tablecie firmy Modecom wyposażonym w technologie znanej ze świata komputerów firmy Intel? Testujemy FreeTAB 9000 IPS IC i próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Na rynku mamy już kilka tabletów z technologią Intela. Na szczęście ta platforma powoli staje się standardem i świetną alternatywą dla innych tanich rozwiązań umieszczanych w średniej jakości tabletach. Czy Modecom FreeTAB 9000 IPS IC z Intelem wykorzystuje moc tej platformy i przy okazji stając się wartym zakupu niedrogim tabletem?

Pierwsze wrażenia



Zacznijmy od tego, że FreeTAB 9000 IPS ma przekątną ekranu wynoszącą 8,9 cala. Dość nietypowa przekątna w dzisiejszych czasach, kiedy tablety mają około 8 cali lub 10 cali. Niektórym takie rozwiązanie na pewno się spodoba - tablet jest większy od niedrogich kopii iPada mini, a jednocześnie nie ma rozmiarów oraz wagi (dokładna specyfikacja na dole testu) urządzeń mających 10 cali. Powierzchnia ekranu została pokryta specjalną szklaną osłoną, która chroni ekran przed zadrapaniem. Tablet ładujemy przy pomocy kabla microUSB (co nadal nie jest standardem).

Obudowa sprawia wrażenie dość solidnej, przyciski wykonane są poprawnie. Zaskakuje tylko slot na karty microSD. Aby wyjąć kartę (i w sumie także włożyć), potrzebna jest mała "łopatka" z zestawu. Nie jest to takie oczywiste - przyzwyczajony do rozwiązań z większości tabletów - próbowałem po prostu włożyć kartę. Nie wyszło. Zatem do włożenia karty użyłem pęsety. Dopiero później otworzyłem instrukcję. Ale to sprawa trzeciorzędna. Kluczowe natomiast jest to, że w ogólnym rozliczeniu tablet prezentuje się stosunkowo solidnie, co nie jest takie oczywiste na tle "plastikowych" urządzeń zalewających nasz rynek. Tablet nie ma wyjścia miniHDMI, ale obsługuje bezprzewodowe przesyłanie obrazu (jeśli mamy telewizor z technologią WiDi Intela). W testowanym modelu nie było modułu 3G oraz GPS - na rynku jest jednak dostępna wersja z modułem GPS.

Reklama

Intel na pokładzie

Pod włączeniu tabletu zobaczymy obraz o naprawdę niezłej jakości. Ekran IPS o rozdzielczości 1920 na 1200 pikseli pozytywnie zaskakuje - jest wyraźny, z dobrym efektywnym kątem widzenia.  Na pokładzie znajdziemy system Android 4.2.2. Wszystko działa prawidłowo - od systemu, przez aplikację na internecie (przeglądarkach) kończąc. Tutaj do akcji wkracza technologia Hyper-Threading, w której każdy rdzeń jednostki centralnej Intel Atom Z2580 (dwurdzeniowej o taktowaniu 2 GHz) może przetwarzać dwa wątki w tym samym czasie. W praktyce oznacza to  szybszą i bardziej elastyczną pracę procesora, co umożliwia jednoczesne uruchamianie wielu obciążających system gier i aplikacji. W skrócie - sprzęt nie "zamula". Co jest częstym problem w przypadku urządzeń z tej półki.

Urządzenie podczas prawie 2-tygodniowych testów zrestartowało się samoistnie tylko raz, co jak na standardy Androida oraz tabletów z tej półki cenowej - nie zaskakuje i jest "normalne". Na pochwałę zasługują także dwa małe głośniczki - mają one moc wystarczającą do puszczenia filmu czy słuchania muzyki. Po raz kolejny - to nie jest takie typowe w niektórych tabletach. Producent chwali się także 5-megapikselowym aparatem z tyłu urządzenia - jakość wykonywanych przez niego zdjęć jest poprawna, ale z pewnością nie zastąpi on dobrego aparatu w dobrym smartfonie. Nic zaskakującego w tabletach. Kamerka do prowadzenia wideorozmów (umieszczona z przodu - 2 mpix) również sprawuje się dobrze.

Testy wydajnościowe i bateria

W benchmarku Quadrant Standard Edition tablet FreeTAB 9000 IPS IC zdobył 5487 punktów. To pozytywny wynik. Kolejne benchmarki pokazują, że FreeTAB radzi sobie lepiej od innych niedrogich tabletów, a nawet urządzeń z platformą Intela (na przykład Asus MemoPad HD). To zasługa dobrej optymalizacji platformy Intel Atom Z2580 i procesora graficznego PowerVR SGX544MP2 oraz umieszczenia w tym urządzeniu 2 GB pamięci  RAM. Po raz kolejny warto przypomnieć, że nie jest to standard w tanich urządzeniach, w których często producenci umieszczają 1 GB pamięci RAM. FreeTAB radził sobie bardzo dobrze z nowymi grami -  jak na przykład z"Deus Ex: The Fall" oraz "RoboCop". Drobne problemy pojawiły się w przypadku gry "The Cave" - mogło być to jednak spowodowane optymalizacją samej gry pod daną platformę graficzną (PowerVR).

Pozytywnie - jak na standardy tańszych tabletów - zaskakuje także bateria (6500 mAh), która spokojnie wytrzyma do 4-5 godzin oglądania filmów lub grania i do około 7 do 8 godzin korzystania z internetu (zależnie od ustawień jakości ekranu). Pochwalić należy także 16 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej.

Podsumowanie testu Modecom FreeTAB 9000 IPS IC


Na polskim rynku nie brakuje tanich tabletów, ale tylko kilka z nich zasługuje na uwagę - Modecom FreeTAB 9000 IPS IC jest jednym z takich urządzeń. Tablet Modecom sprawdzi się jako narzędzie do pracy, multimedialnej rozrywki oraz jako sprzęt do grania. To dobra wypadkowa jakości wykonania, możliwości platformy Intela oraz rozsądnej ceny. I przy okazji ciekawa propozycja dla osób szukających tabletu znajdującego się pomiędzy przedziałem 8 i 10 cali.

Modecom FreeTAB 9000 IPS IC

System operacyjny Android  4.2
ProcesorIntel Atom Z2580 procesor graficzny PowerVR SGX544MP2
RAM2 GB
Ekran 8,9 cala, rozdzielczość 1920x1200
Pamięć16 GB (obsługa kart microSD)
Wymiary236*151*8,8mm
Bateria6500 mAh
Waga400 g
Obsługiwane romy (według producenta)WiFi w trybie 802.11g/n, Bluetooth
Kamery Aparat 5 mpix i kamerka z przodu 2 mpix
CenaOkoło 750 zł


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Intel Atom | Android 4.2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy