Modecom Portable Power - Podładuj swój sprzęt!

Pół biedy jeśli brak zasilania dopadnie przenośną konsolę do gier, ale co w przypadku gdy jesteśmy zmuszeni wykonać ważny telefon, albo nasza latorośl zdecydowała się właśnie wykonać pierwszy krok w życiu, a my nie mamy jak uwiecznić tej chwili? Trudno przypuszczać, że posiadamy przy sobie zapasowe baterie do każdego z tych urządzeń. W takich właśnie przypadkach z pomocą może przyjść nam przenośna ładowarka Modecom Portable Power.

Co to jest przenośna ładowarka i jak działa? Jest to nic innego, jak zewnętrzny akumulator, który dzięki odpowiednim portom i przejściówkom posiada możliwość podłączenia do wielu urządzeń przenośnych w miejsce standardowej ładowarki. Innymi słowy może służyć jako bateria do ładowania baterii .

Reklama

W tym momencie nastąpi mała dygresja, celem sprecyzowania określenia "wielu urządzeń przenośnych". We wstępie można przeczytać o jakich urządzeniach jest mowa. Przy okazji informacji prasowych o premierze Modecom Portable Power, w sieci można było się natknąć na pytania internautów dotyczące tego, czy tej przenośnej ładowarki można użyć do ładowania notebooków (które to, jakby nie patrzeć, również są urządzeniami przenośnymi). Zanim ktokolwiek powtórzy to pytanie, proszę zwrócić szanowną uwagę na rozmiar i dane techniczne tego sprzętu, które to omawiamy poniżej. Urządzenie Modecomu można naładować za pomocą laptopa, ale w żadnym przypadku nie można go nim zasilać.

Na rynku można znaleźć przenośne ładowarki wykorzystujące baterie AA, czyli popularne paluszki, ładowarki wyposażone w baterie słoneczne, a nawet na korbkę. Przyjemność z wykorzystania podobnych urządzeń jest jednak niewielka, chociaż w ostatnim przypadku przynajmniej osoby postronne mogą mieć uciechę, obserwując jak z zaciętą miną kręcimy korbką.

Produkt firmy Modecom różni się od owych rozwiązań nie tylko ceną, ale też użytecznością oraz większą przyjemnością w eksploatacji.

Podręczny zestaw ratunkowy Modecom

Modecom Portable Power jest baterią litowo-polimerową (Li-Ion Polymer) o pojemności 1500 mAh. Produkt wyposażono w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, przeciwprzeciążeniowe i przeciwzwarciowe, a zakres temperatury pracy określono na 0-40 stopni C. Jest to niewielkie, zgrabne urządzenie o wymiarach 87 na 58 milimetrów i grubości 8,3 mm, zatem niewiele większe od karty kredytowej (oczywiście nie licząc grubości), co powoduje, że jest bardzo wygodne w transporcie.

Nawet więc w przypadkach gdy wybieramy się na przebieżkę z odtwarzaczem MP3, Modecom Portable Power w kieszeni przeszkadzać nam nie będzie. Waga urządzenia to jedyne 50 gram. Aby uczynić je jeszcze wygodniejszym w transporcie producent dołączył do urządzenia wykonane z czarnego materiału etui, które zabezpiecza ładowarkę przed uszkodzeniami. Pokrowiec nie jest może jakościowo zbliżony do portfeli od Gucciego, ale też nie prezentuje się tandetnie. Niestety zbiera ono kurz z otoczenia w błyskawicznym tempie.

Testowany produkt ładujemy przez podłączenie do portu USB komputera (nie ma możliwości podładowania z gniazdka elektrycznego). Urządzenie posiada specjalne wgłębienie na wtyczkę USB, tak żeby nie przeszkadzała ona podczas transportu.

Jako wejście służy standardowa wtyczka USB (5V/0,5A) , a czas ładowania urządzenia określono średnio na 3,5 do 4 godzin. Jeśli tylko nasz komputer zaopatrzony jest w porty USB Sleep and Charge (odróżniające się od standardowych portów USB dodatkowym symbolem błyskawicy), będziemy mogli ładować urządzenie nawet przy wyłączonym komputerze. Produkt został wyposażony w cztery diody - trzy z nich o kolorze niebieskim sygnalizują stan naładowania baterii. Czwarta dioda sygnalizuje stan ładowania urządzenia (kolor bursztynowy), bądź pełnego naładowania baterii (kolor zielony).

Wybierz odpowiednie gniazdko

Modecom Portable Power zaopatrzono także wyjście w postaci gniazdka DC (5V/ maksymalnie 1A). Aby umożliwić ładowanie różnych urządzeń w zestawie znajdują się cztery przejściówki:

- z DC na gniazdko USB,

- z DC na gniazdko DC (z mniejszego standardu na większy),

- z DC na wtyczkę mini USB (podłączany do przejściówki z DC na DC),

- z DC na złącze iPhone/iPod (podłączany do przejściówki z DC na DC) - współpracuje z modelami iPhone 2G i 3G.

Jak widać na powyższym zdjęciu, podłączenie końcówki przeznaczonej dla produktów Apple, powoduje zapalenie się diod sygnalizujących. Z ciekawości zostawiliśmy w takim stanie ładowarkę na całą noc, ale nad ranem urządzenie nie wskazywało ubytku energii i trzy diody paliły się dalszym ciągu. Tym niemniej jakieś zużycie z pewnością zachodzi. Być może jest to specyfika tego rodzaju połączenia lub była to wada konkretnego urządzenia, które otrzymaliśmy do testów.

W zapale ładowania wszystkich urządzeń przenośnych, które wpadną nam w ręce należy jednak zachować ostrożność i pamiętać o tym, że nie zawsze złącze mini USB jest wykorzystywane do ładowania, a w wielu przypadkach służy po prostu do transmisji danych (choćby w Nokii serii E51). Podłączenie do takiego portu tej przenośnej ładowarki będzie sporym faux pas, które może zakończyć się wizytą w serwisie. Przed zakupem produktu firmy Modecom do konkretnego urządzenia warto się upewnić, czy przenośna ładowarka na pewno będzie z nim współpracować.

Użytkowanie

Okazało się, że już w chwili podłączenia w celu naładowania Modecom Portable Power mieliśmy z urządzeniem niewielki problem. Materiały reklamowe ukazują Modecom Portable Powet gustownie ułożonego obok laptopa. Faktycznie, przy użyciu komputera przenośnego ładowanie urządzenia odbywa się w miarę komfortowo, ale co jeśli będziemy chcieli je podłączyć do komputera stacjonarnego?

Nie mając żadnego notebooka na stanie, użytkownik zmuszony skorzystać jest właśnie z w/w opcji. W takim przypadku przenośna ładowarka firmy Modecom po prostu zwisa z portu komputera, co stanowi widok może i malowniczy, ale niespecjalnie elegancki. Dodatkowo (jak na złość) akurat zdemontowaliśmy porty USB na przednim panelu komputera, które jednak i tak znajdowały się w takim miejscu, że urządzenie wisiałoby tak czy owak. "Zawiesiliśmy" więc przenośną ładowarkę w jedynym możliwym miejscu, czyli wykorzystując porty USB znajdujące się z tyłu komputera.

Co gorsza przez takie traktowanie osłona kabla USB ładowarki odłączyła się od wtyczki, przez co mieliśmy wrażenie, że ta zaraz się urwie (pod osłoną kryją się tylko dwa cieniutkie kabelki). Oczywiście produkt jest bardzo lekki, jednak podłączając/odłączając urządzenie w tak niewygodnym miejscu należy zachować stosowną ostrożność.

Zgodnie z instrukcją urządzenie powinno się ładować od 3,5 do 4 godzin, ale jako że znajdowało się w miejscu gdzie "słońce nie dochodzi", po krótkim czasie kompletnie o nim zapomnieliśmy. Szkoda, że producent nie dołączył do ładowarki choćby przedłużacza o około 20-centymetrowej długości, co pozwoliłoby na znacznie bardziej komfortowe ładowanie urządzenia.

Podobnie ma się sprawa z wykorzystaniem produktu Modecom w drugą stronę, czyli z ładowaniem za jego pomocą urządzeń mobilnych. Komfortowa, jak przenośną ładowarkę można np. podłączyć do komórki i zostawić na stoliku. Ale co jeśli ważny telefon jest w toku, komórka sygnalizuje że zaraz uda się na spoczynek, a my zmuszeni jesteśmy w takim momencie podłączyć akumulator? Produkt dyndający przy telefonie na króciutkim kabelku wyglądać będzie co najmniej komicznie, a użytkowanie takiego "combo" jest dalekie od przyjemności.

Potencjalnych zainteresowanych produktem Modecom z pewnością najbardziej interesuje zagadnienie, jaka jest sprawność tej przenośnej ładowarki, oraz i ile razy za jej pomocą będą mogli naładować choćby swoją komórkę. Niestety na to pytanie nie można odpowiedzieć precyzyjnie, bowiem wszystko zależeć będzie od tego, jakiego urządzenia będziemy używać, a konkretnie od indywidualnych cech jego akumulatora.

Więc na wszystkie pytania typu "na ile ładowarce wystarczy mocy do naładowania mojej komórki, aparatu?" wypada odpowiedzieć - przenośna ładowarka Modecom Portable Power ma pojemność 1500 mAh przy wyjściu 5V i maksymalnym natężeniu 1A. Dla przykładu fabryczna bateria konsoli PlayStation Portable (PSP) w zależności od wersji posiada pojemność 1800/2200 mAh (PSP-1000) lub 1200 mAh (PSP-2000 i PSP-3000). Przy okazji - jeśli chcecie za pomocą testowanego urządzenia ładować PSP potrzebny wam będzie osobny kabel, który nie jest dołączony do zestawu.

Niestety, nie mieliśmy okazji testować produktu z popularnymi produktami firmy Apple, czyli iPhone'm oraz iPodem. Wyniki ładowania tych urządzeń, dałyby dobry wgląd w możliwości przenośnej ładowarki, niż test przy użyciu urządzenia X firmy Y. Można jednak porównać możliwości rozwiązania Modecom do podobnych urządzeń na podstawie specyfikacji technicznej. Oczywiście mowa o produktach markowych, bowiem na specyfikacje tanich akumulatorów produkowanych w garażu na prowincji Chin, należy patrzeć z dużą dozą nieufności.

Przenośna ładowarka Kensington Battery Pack and Charger for iPhone and iPod również pozwala na ładowanie szerokiej gamy urządzeń. Dzięki takim cechom jak pojemność na poziomie 1800 mAh (wyjście 5V, max. 1,5A) pozwala na dwukrotne, całkowite naładowanie iPoda Touch bądź iPhone'a 3G. Ładowarka Modecom Portable Power ustępuje nieco możliwościom rozwiązania firmy Kensington, ale też jest o około 50 zł tańsza. Przenośna "bateria" firmy Kensington występuje również w wersji Mini (1000 mAh, 5V i 500 mA). W tym przypadku pozwala ona na jednorazowe, niemal całkowite naładowanie iPhone'a 3G.

Możliwości ładowarki firmy Modecom mieszczą się pomiędzy obydwoma rozwiązaniami Kensington. Jej cena porównywalna jest z wersją Kensington Mini Battery Pack, a możliwości są większe. Nie sposób nie docenić niezaprzeczalnych zalet produktu firmy Modecom, ale też trudno nie zauważyć kilku drobnych niedociągnięć.

Podsumowanie

Aktualna cena urządzenia wynosi około 150 zł - nie jest to może cena szczególnie niska, ale jeśli tylko będziemy używać produktu do ładowania kilku urządzeń mobilnych, zakup można uznać za opłacalny. Nie należy liczyć na to, że w każdym przypadku Modecom Portable Power zastąpi całkowicie standardową ładowarkę.

Jak zaznacza sam producent, pełni głównie funkcję "ratunkową", w przypadkach gdy jesteśmy zaskakiwani nagłym wyczerpaniem baterii w urządzeniu przenośnym. Jeśli ktoś nie lubi takich niespodzianek, Modecom Portable Power w kieszeni pozwoli mu na dokończenie ważnej rozmowy telefonicznej, odsłuchania jeszcze kilku utworów na MP3, czy kontynuację rozgrywki na przenośnej konsoli. Do głowy przyszły nam również inne zastosowania tego urządzenia, np. jako zasilanie do lamp czy też wiatraczków podłączanych do USB, ale takie niestandardowe wykorzystanie należy uznać za marginalne.

PLUSY

- Niewielkie wymiary i waga,

- Uniwersalna ładowarka do wielu urządzeń,

- Estetyczne wykonanie.

MINUSY

- Brak możliwości ładowania z sieci energetycznych,

- Krótkie kable/brak przedłużacza w zestawie.

PCArena.pl
Dowiedz się więcej na temat: pojemność | porty | przejściówki | mp3 | bateria | sprzęt | iPhone | ładowarka | urządzenie | firmy | Modecom
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama