Test Sony Xperia Z1 Compact - mały, ale wariat

Sony Xperia Z1 Compact to pierwszy prawdziwy flagowiec słynnego producenta zaopatrzony w ekran nie przytłaczający swoim rozmiarem. Od teraz, zwolennicy mniejszych, ale wciąż nowoczesnych i mocnych smartfonów mają wybór. Mimo słowa "Compact" w nazwie, nowy Japończyk pod niektórymi względami bije swojego starszego brata.

Sony Xperia Z1 Compact to mniejsza wersja dobrze sprzedającego się modelu Xperia Z1. Takie było założenie producenta i nikt bynajmniej nie stara się wcisnąć nam drugi raz tego samego. Xperia Z1 Compact nie unika porównań do większej "zet-jedynki". Nic dziwnego, że Japończycy zdecydowali się wypuścić do sprzedaży jej pomniejszoną wersje, skoro w czwartym kwartale ubiegłego roku to właśnie Z1 był najchętniej kupowanym smartfonem segmentu premium. Co najciekawsze, mimo mniejszych gabarytów, Z1 Compact pozytywnie zaskakuje i w pewnych sytuacjach okazuje się urządzeniem dużo lepszym od większej konkurencji.

Reklama

Compact-owy

Gdyby ktoś próbował jednym słowem określić, jaka jest nowa słuchawka Sony, to stanowiące integralną część jej nazwy "Compact" byłoby najtrafniejsze. Xperia Z1 Compact jest zauważalnie mniejszy i poręczniejszy od podstawowej "zet-jedynki". Nowa komórka otrzymała zupełnie nowy wyświetlacz - w Z1 Compact znajdziemy 4,3-calową matrycę IPS pracującą w rozdzielczości 1280 na 720 pikseli. Ekran wspiera technologię X-Reality i Triluminos, które odpowiadają za automatyczną poprawę jakości obrazu.

Ten generowany w Z1 Compact jest wysokiej jakości - kąty widzenia są szerokie, odwzorowanie barw naturalne, a kontrast na odpowiednio wysokim poziomie. Wyświetlacz w Z1 Compact jest obiektywnie lepszy niż w modelu Z1. Kładąc obie komórki obok siebie zauważymy, że w nowym flagowcu kolory są głębsze, bardziej nasycone (ale nie przerysowane jak u Samsunga), a czerń intensywniejsza. Poziomu ekranów Clear Black znanych z ostatnich Lumii Z1 Compact nie osiągnie, ale wśród konkurencji ze swojej półki cenowej wypada bardzo dobrze.

Jako ciekawostkę należy zaznaczyć, że japoński gigant znów udostępnił funkcję ręcznego ustawiania balansu bieli, co powinni docenić przede wszystkim fotografowie, którzy także na smartfonie chcą oglądać zdjęcia w ich rzeczywistych barwach.

Obudowa nowego flagowca Sony to solidne jakościowo połączenie szkła i aluminium. Precyzja spasowania poszczególnych elementów obudowy jest wzorowa; smartfon nie skrzypi ściskany w dłoniach, a całość jest zwarta i odpowiednio sztywna. Niewątpliwie ma to związek z faktem, że Xperia Z1 ma certyfikat gwarantujący zwiększoną odporność na kurz i wodę. Komórce nie straszne zachlapania nawet obfitymi ilościami wody, choć do basenu nie radziłbym z nią wskakiwać.

Design telefonu można by określić mianem ascetycznego - widać, że pod tym względem Japończycy wyraźnie wzorowali się iPhone’ami. Nowa, mniejsza "zet-jedynka" wydaje się być w pełni autonomiczną, ale wyraźnie inspirowaną produktami Apple słuchawką z Androidem. Krawędzie telefonu są matowe i dobrze spajają całą konstrukcję. Ponieważ Z1 Compact ma wbudowaną, niedemontowalną samodzielnie baterię, wszelkie porty znajdują się po bokach urządzenia. Znajdziemy tu oczywiście gniazdo micro USB, gniazdo kart pamięci microSD oraz gniazdo micro SIM z mikroskopijnym resetem. Obok włącznika, regulacji głośności i niewielkiego przycisku migawki, znajdziemy także gniazdo pozwalające umieścić smartfona w specjalnej stacji dokującej. Tylny panel słuchawki kryje tylko obiektyw z diodą LED.

Fotograficzny

Sony Xperia Z1 Compact został wyposażony w matrycę o rozdzielczości 20,7 Mpix. Wykonywane przez aparat zdjęcia są bardzo ładne, choć do miana ideału wciąż im daleko. Przy przeglądaniu wykonanych przy użyciu Z1 Compact zdjęć na komputerze z dobrą matrycą (np. na MacBook Pro Retina), można dostrzec, że niechciane szumy pojawiają się na niektórych fotografiach, nawet tych robionych przy dobrym oświetleniu.

Aparat działa zazwyczaj w trybie Superior auto, który umożliwia korzystanie z trybu matrycy 8 Mpix przy proporcjach 16:9. Dopiero po przełączeniu się na ręczny tryb wykonywania zdjęć, mamy dostęp do pełnych 20,7 Mpix. i modyfikacji formatów (analogicznie jak w Z1). W trybie manualnym poza tym wyregulujemy tylko balans bieli.

Firma Sony zadbała też o szeroki wachlarz dodatkowych funkcjonalności aparatu, m.in. Timeshift burst, AR Effect, Picture Effect czy Sweep Panorama. Smartfon nie obsługuje rozdzielczości 4K, co przy tak mocnej specyfikacji technicznej powinno być możliwe. W ramach rekompensaty można stwierdzić, że nagrane materiały 1080p są wysokiej jakości, a stabilizacja (SteadyShot) działa wzorowo.

Fakt, że Xperia Z1 Compact jest urządzeniem wodoodpornym podkreśla jego uniwersalność. Bez problemu można go zabrać na plażę, basen czy na taniec w deszczu. 

Wydajny

Sony Xperia Z1 Compact jak na topowego smartfona przystało, ma we wnętrzu wszystko, co najmocniejsze. Telefon jest napędzany przez czterordzeniowego Snapdragona 800 o taktowaniu 2,15 GHz i układ graficzny Adreno 330. W zestawie znajdziemy także 2 GB pamięci RAM i ok. 11,8 GB (z 16 GB) przestrzeni dyskowej dla użytkownika. Łączności WiFi, LTE i NFC to oczywisty standard w przypadku Sony. Bateria o pojemności 2300 mAh pozwoli na zachowanie dwudniowych odstępów w ładowaniu smartfona, co jest normą dla nowoczesnych urządzeń przy normalnym trybie użytkowania.

Minusem Z1 Compact jest natomiast obecność systemu operacyjnego Android w wersji 4.3. Zawsze mogłoby być jednak gorzej, a aktualizacja do KitKata jest "kwestią najbliższych tygodni", choć miło byłoby w końcu nowość zobaczyć z najnowszą odsłoną OS-a.

Xperia Z1 Compact jest szybkim smartfonem - błyskawicznie reaguje na dotyk, a wszelkie zwolnienia i spadki wydajności występują rzadko. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów i szczelnie zamkniętej obudowy, Compact nie nagrzewa się nadmiernie, co często ma miejsce w przypadku potężnych smartfonów.

System jest stabilny, a japoński producent dodatkowo regularnie udostępnia drobne aktualizacje, które zwiększają komfort użytkowania słuchawki. Nakładka systemowa nie różni się w ogóle od tej znanej z "zet-jedynki". Użytkownik ma do dyspozycji aplikacje takie jak: Walkman, Movies, Socialife, News, Video Unlimited, Sony Select, PlayStation Mobile, PlayMemories, Xperia Privilage czy Xperia Lounge. Po pierwszym uruchomieniu smatrfonu warto zrewidować preinstalowane programy i usunąć te, z których korzystać nie będziemy, by nadmiernie nie zaśmiecać pamięci telefonu.

Godny polecenia

Sony Xperia Z1 Compact to bardzo dobry smartfon, którego zdecydowanie można polecić osobom poszukującym zgrabnej, nowoczesnej słuchawki z ekranem mniejszym niż 5 cali. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jego dobre wykonanie, mocne podzespoły, przyzwoity ekran i aparat, który z powodzeniem może zastąpić zasłużony sprzęt do robienia zdjęć -  Z1 Compact automatycznie staje się jest jedną z najciekawszych propozycji ostatnich lat. A miłośnicy Androida wreszcie mogą odetchnąć, ponieważ decydując się na mniejszego smartfona, wreszcie "nie muszą" sięgać po iPhone'a.


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sony Xperia | Qualcomm Snapdragon | Android | Xperia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama