iPhone 4 - najlepszy telefon Apple

Do oferty polskich operatorów trafił iPhone 4 - długo oczekiwany smartfon Apple. Spodziewaliśmy się po nim naprawdę wiele. Czy firma z Cupertino stanęła na wysokości zadania?

Jedni go kochają, drudzy nienawidzą - iPhone. Niezależnie od upodobań, najnowszy smartfon Apple, iPhone 4, z pewnością znajdzie wielu nabywców. Czy warto dla niego zrezygnować z innego telefonu? Co mają zrobić użytkownicy wcześniejszych modeli? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Wysoka półka

Najnowszy telefon Apple można teoretycznie oferują wszystkie cztery działające na terenie Polski sieci komórkowe. Teoretycznie, ponieważ operatorzy mają problemy z dostarczeniem egzemplarzy w niektórych rejonach kraju. Ceny iPhone'a 4 u operatorów można znaleźć w naszym "Porównaniu ofert iPhone 4". Mieliśmy okazję sprawdzenia modelu z pamięcią flash 32GB i systemem 4.0, działającego w sieci Orange.

Reklama

Z telefonem dostarczane są klientom standardowe słuchawki Apple i ładowarkę. Rzut oka na iPhone 4 wystarcza do tego, by stwierdzić, że mamy do czynienia z elegancko wyglądającym, solidnym urządzeniem. Ma ono 9,3 mm grubości i umieszczoną po bokach stalową "obwolutę". Panel z przodu i z tyłu jest szklany - chemicznie wzmacniany, 30 razy bardziej wytrzymały niż plastik.

Dokładne wymiary iPhone 4 to: 115,2 na 58,6 na 9,3 mm. Całość waży 137 g. Przyciski ograniczono do minimum. Wszystko prezentuje się szalenie efektownie, chociaż na czarnej obudowie szybko pojawiają się odciski naszych palców. Co ważne, iPhone 4 umożliwia jedynie korzystanie z karty microSIM - warto to wiedzieć, przez zakupem.

Umieszczony w iPhonie 4 wyświetlacz Retina jest po prostu rewelacyjny - to absolutnie pierwsza liga. Ma rozdzielczość 960 na 640 pikseli, co jest prawdziwym rekordem jak na telefony komórkowe (326 punktów na cal). Jakość Retina wręcz onieśmiela i jest to jeden z największych plusów tego modelu.

Generalnie, iPhone 4 definitywnie jest najlepiej prezentującym się iPhonem na rynku. Oprócz tekstu polecamy zapoznanie się z materiałem wideo z naszego testu:

System jak się patrzy

Jak już wspomnieliśmy, testowany przez nas iPhone 4 działa w oparciu o system iOS 4.0 (dostępna jest już wersja iOS 4.1). Co nowego oferuje ten system? W skrócie: doczekaliśmy się m.in. opcji folderów, w których możemy umieścić do 12 ikon. Nie zabrakło także multitaskingu, czyli opcji umożliwiającej zmianę funkcjonujących aplikacji, bez konieczności ich zamknięcia.

Co prawda nie jest to "prawdziwy" multitasking - dodatkowo nie współpracuje on z wszystkimi aplikacjami - ale dla wielu użytkowników będzie w pełni wystarczający. Kilka z pozostałych stu nowości w iOS4 omawiamy w materiale "iPhone OS 4 - wreszcie z multitaskingiem".

Oprócz wyczekiwanego multitaskingu dostaliśmy także drugą kamerkę do wideorozmów, umieszczoną nad wyświetlaczem. Pojawienie się takiego rozwiązania umożliwiło realizację FaceTime, czyli wideokonferencji w wydaniu Apple.

Co ważne, zmieniono także "główny" aparat - nareszcie dostajemy 5 megapikseli oraz diodę LED. Dodatkowo możemy kręcić materiały wideo w rozdzielczości 720p w 30 klatkach na sekundę. Zarówno zdjęcia, jak i wideo, prezentują się dobrze, na tym samym poziomie co w konkurencyjnych, multimedialnych telefonach.

iPhone 4 działa bardzo szybko, trudno mówić o jakichkolwiek "zwisach" lub poślizgach. Wielka w tym zasługa procesora mającego 1 GHz oraz 512 RAM. Podobnie jak we wcześniejszych wersjach, także przeglądarka Safari w tym modelu nie obsługuje platformy flash, zatem nie możemy liczyć na surfowanie rodem z komputera.

Co z tą anteną?

Plusów iPhone 4 ma oczywiście wiele, ale nie jest też wolny od wad. Oczywiście, tą najbardziej rozpoznawalną jest problem z anteną, którego następstwem jest słabszy sygnał i problemy z zasięgiem.

Apple oficjalnie przyznało się do tego błędu, a każdy użytkownik iPhone 4 ma prawo uzyskać darmowy "zderzak-obudowę", którą nakładamy na telefon, aby zniwelować ten problem. Jeśli nie będziemy usatysfakcjonowani tym rozwiązaniem, możemy oddać telefon. Także w Polsce.

Jak to wyglądało? No cóż, z bólem musimy stwierdzić, że sygnał 3G nie był tak silny, jak w przypadku sprawdzanych razem z iPhonem czterech telefonów Motorola Milestone oraz BlackBerry. Co ważne, wszystkie trzy aparaty działały w sieci Orange. Zatem jest to odrobinę zaskakujące.

Nie twierdzimy, że to problem każdego modelu i każdego operatora - po prostu spisujemy nasze doświadczenia z testowanym iPhonem 4.

Standardowo, jak to w przypadku Apple, do pełnego zarządzania telefonem i umieszczanymi w nim treściami potrzebujemy nowego iTunes. Dodatkowo: iPhone 4 nie ma wbudowanego radia FM ani Bluetooth, umożliwiającego transfer danych. Na próżno także szukać slotu na karty microSD oraz opcji wymiany baterii.

Bateria

Słaba bateria była problemem pierwszego iPhone'a. Na szczęście, w przypadku najnowszego modelu widzimy wyraźną poprawę. W sieciach 3G opisywany smartfon umożliwia około 7 godzin ciągłej rozmowy i ponad 6 godzin oglądania filmów.

Przy standardowej "eksploatacji" iPhone 4 spokojnie może być ładowany co drugi dzień, ewentualnie co ok. 36 godzin. To duży postęp, ponieważ nie musimy tego robić co wieczór :-)

Czy warto mieć iPhone'a 4?

iPhone 4 to najlepszy iPhone na rynku i jeden z najlepszych smartfonów, jakie możemy dzisiaj kupić. Koniec końców sami musimy jednak zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od naszego telefonu, a potem sprawdzić, czy iPhone 4 może nam to zaoferować.

Pierwszego iPhone'a można było traktować jako modną zabawę, ale iPhone 4 to smartfon dojrzały w pełnym tego słowa znaczeniu.

Plusy:

+ rewelacyjny wyświetlacz,

+ świetny system operacyjny i tysiące aplikacji,

+ poprawiony aparat oraz inne technikalia.

Minusy:

- kwestia sygnału i anteny,

- standardowe ograniczenia sprzętowe i systemowe Apple,

- dla niektórych - cena.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wideo | Smartfon | telefon | Apple | iPhone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy