Ładujesz baterię do 100 procent? Nawet nie wiesz, że to błąd

Bateria jest niezbędnym elementem każdego telefonu. Wiele osób zastanawia się, co zrobić, by jedno ładowanie pozwalało na dłuższe korzystanie ze smartfona. Okazuje się, że wystarczy trzymać się pewnych zasad, które mogą pomóc w utrzymaniu baterii urządzenia w lepszej kondycji. Niektóre nie są takie oczywiste.

Jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej?

We współczesnych telefonach komórkowych najczęściej używa się baterii litowo-jonowych oraz litowo-polimerowych. W smartfonach są one zintegrowane z zaawansowanymi systemami zarządzania zasilaniem, które umożliwiają optymalne wykorzystanie energii. Jednak rzeczone oprogramowanie to nie wszystko, by móc cieszyć się długo działającym urządzeniem. Ważne jest właściwe użytkowanie. Jak ładować telefon, żeby bateria trzymała dłużej?

Przede wszystkim, warto ograniczyć korzystanie z telefonu, gdy ten jest podłączony do ładowania. W przeciwnym razie urządzenie będzie wydzielać więcej ciepła, a to może się negatywnie odbić na żywotności ogniwa. Warto również utrzymywać poziom naładowania baterii w przedziale 20-90 %. Każdorazowe ładowanie telefonu do 100 % może zwiększyć ryzyko uszkodzenia ogniwa. Aby do tego nie dopuścić, dobrze jest również zrezygnować z ładowania telefonu w nocy. Baterię można utrzymać w dobrej kondycji nie dopuszczając również do całkowitego rozładowania urządzenia.

Reklama

Ładowanie baterii – o czym jeszcze pamiętać?

Dobra żywotność baterii jest niezbędna, by móc komfortowo korzystać z telefonu. O czym warto pamiętać, by nie doprowadzić do szybkiego niszczenia ogniwa? 

W przypadku wystąpienia konieczności dłuższego przechowania telefonu w szufladzie to wówczas i tak warto raz na jakiś czas podładować w nim baterię. Długotrwałe trzymanie telefonu ze stale rozładowanym ogniwem w znaczący sposób może obniżyć jego żywotność. Ważne jest również to, by korzystać z oryginalnych ładowarek. Ich parametry mogą zapewnić optymalne ładowanie ogniwa, dzięki czemu jego żywotność będzie znacznie większa.

Bateria będzie także trzymać dłużej, gdy nie będzie pozostawiało się telefonu w mocno nasłonecznionych miejscach. Wysokie temperatury mogą znacznie obniżać stan ogniwa. To samo tyczy się skrajnie ujemnych temperatur.

Warto także rozważyć wykorzystanie pewnych opcji zawartych przez producenta w smartfonie. Różne tryby oszczędzania energii i zarządzania baterią mogą przyczynić się do tego, że urządzenie będzie działać dłużej.

Przeczytaj też:

Nie ładuj iPhone'a, gdy śpisz. Jasna instrukcja Apple'a

Bateria w telefonie działa zbyt krótko? Te rzeczy ją zabijają

Z lidera rynku staniemy się średniakiem? Producenci baterii mają powód, by nie wybierać Polski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bateria telefon | Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama