Uwaga na fałszywą aplikację antywirusową na Androida

Firma Doctor Web ostrzega przed fałszywą aplikacją antywirusową dla systemu Android. Do zainfekowania dochodzi przy pomocy komunikatów reklamowych, które są wyświetlane w różnych programach i oferują sprawdzenie obecności zagrożeń wirusowych na smartfonie. Nieświadomi użytkownicy telefonów, którzy zaakceptują taką propozycję ryzykują pobranie na swoje urządzenie trojana należącego do rodziny Android.Fakealert.


Reklama

Ogłoszenia wyświetlane w sklepie internetowym Android Apps od dawna wykorzystywane były przez hakerów do rozsyłania szkodliwych programów. Skuteczność i stosunkowo niski koszt tej metody zadecydowały o ponownym posłużeniu się nią przez internetowych oszustów. Komunikaty reklamowe zidentyfikowane przez specjalistów z Doctor Web oferują możliwość sprawdzenia systemu operacyjnego telefonu pod kątem złośliwego oprogramowania. W przypadku skorzystania z takiej "oferty", nieświadomy użytkownik zostaje przekierowywany na stronę internetową, zawierającą link do pobrania reklamowanego programu "antywirusowego" - jest to w rzeczywistości trojan AndroidFakealert4.orgin.

Rodzina trojanów Android.Fakealert znana jest od października 2012 roku. Są to programy, które podszywają się pod prawdziwe narzędzia antywirusowe i symulują wykrycie zagrożeń (np. trojanów lub programów typu malware). Aby pozbyć się rzekomego szkodliwego oprogramowania, użytkownik informowany jest o konieczności instalacji pełnej wersji programu "antywirusowego", co wiąże się z koniecznością wniesienia odpowiedniej opłaty.

Oprócz ostrzeżeń o rzekomych infekcjach wyświetlanych w głównym panelu programu, Android.Fakealert.4.origin posiada zdolność prezentacji komunikatów, które swoim wyglądem do złudzenia przypominają komunikaty generowane przez system operacyjny, do których przyzwyczajonych jest wielu użytkowników smartfonów.


INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Android | trojan | programy antywirusowe | cyberbezpieczeństwo

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje