TVP nadaje „tajny” komunikat alfabetem Morse’a. Internauta go rozszyfrował

Zmian w TVP nie dało się przez ostatnie dni nie zauważyć. Po przerwie stacja TVP Info również wróciła do nadawania w odmienionym formacie i z nowymi prowadzącymi. Zmiany dotyczą również programu informacyjnego stacji. Jeden z internautów w jego czołówce odkrył tajny przekaz...

Zmiany w TVP

TVP uległo znaczącym zmianom, a najwyraźniejszą z nich jest nowe wydanie wiadomości, które zyskało nie tylko nowych prowadzących, ale również nazwę. „19:30” to nowa nazwa głównego wydania wiadomości Telewizji Polskiej.  

Po kilkudniowej przerwie w nadawaniu TVP Info wróciło na antenę w odmienionej wersji. W oczy rzucają się przede wszystkim zmiany personalne oraz graficzne czy dźwiękowe. Studio głównego wydawania wiadomości prezentuje się skromnie, aczkolwiek niczego tam nie brakuje.  

Reklama

Odświeżeniu uległa również czołówka programu informacyjnego kanału TVP Info. To właśnie oprawa dźwiękowa wzbudziła emocje wśród widzów. Według niektórych w czołówce ukryty został przekaz zakodowany za pomocą alfabetu Morse’a.

TVP Info nadaje „tajny” komunikat?

Czołówka programu informacyjnego TVP Info ma pewne charakterystyczne dźwięki, które do złudzenia przypominają nadawania alfabetem Morse’a. Jeden ciekawski internauta postanowił sprawdzić, czy rzeczywiście coś one oznaczają.  

Wyraźnie słychać w czołówce serię krótkich i długich sygnałów. Internauta odczytał je jako kreskę, trzy kropki, kreskę, kropkę oraz dwie kreski i kropkę. Co miałoby oznaczać po prostu... „TVP”. Nie ma tutaj żadnej ukrytej wiadomości podprogowej, która mogłaby zadowolić fanów teorii spiskowych, ale jest to fajna ciekawostka, zwłaszcza dla wielbicieli ukrytych przekazów oraz wyraz kreatywności stacji.  

Jeden z komentujących post zauważył, że podobny zabieg zastosowała francuska stacja M6 w latach 1987-2009.  

Alfabet Morse’a

Alfabet Morse’a to specjalny kod, za pomocą którego możemy przekazywać informacje, używając serii krótkich i długich dźwięków, błysków światła, impulsów bądź popularnych znaków znanych jako kreska i kropka.  

Kod stworzony został w 1838 roku przez Samuela Morse’a i Alfreda Vaila. Podstawowymi zasadami używania kodu jest trzymanie się określonych długości. Kreska powinna trwać co najmniej tyle, co trzy kropki, a odstępy pomiędzy elementami znaku powinny trwać jedną kropkę, natomiast pomiędzy poszczególnymi znakami prawidłowy odstęp to trzy kropki. Pomiędzy poszczególnymi grupami znaków tworzącymi słowa przerwa powinna wynosić siedem kropek.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: TVP | TVP Info | alfabet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama