Rewolucja w akumulatorach – kilkukrotnie większa pojemność, ładowanie w 6 minut!

Na co najczęściej narzekają użytkownicy urządzeń mobilnych? Niezależnie od platformy, z pewnością będzie to bateria, która coraz częściej ledwo wystarcza na jeden dzień pracy. Jednak to się może zmienić za sprawą kolejnego ciekawego projektu.

Autorami "akumulatora-jajka" są naukowcy z uczelni Massachusetts Institute of Technology oraz chińskiego uniwersytetu Tshinghua. W dotychczasowych technologiach problem w ich rozwoju leży głównie w budowie ogniw. Ich rozładowywanie jak i ładowanie drastycznie wpływa na budowę poszczególnych elektrod, które się rozszerzają i tym samym tracimy maksymalną pojemność wraz z jej efektywnym wykorzystywaniem. Jakie jest rozwiązanie? Zmiana budowy poszczególnych nanocząsteczek i zastosowanie ditlenku tytanu.

Reklama

To rozwiązanie sprawia, że akumulatory litowo-jonowe będą mogły mieć kilkukrotnie większą pojemność, a ładowanie będzie trwało około 6 minut. Nie zmieni się to także po kilkuset cyklach ładowania. Brzmi interesująco? Oczywiście, w końcu to rewolucja, ale kiedy zajrzy do smartfonów i tabletów? To oczywiście największa niewiadoma i sprowadza się do stwierdzenia, że od razu jak tylko nowatorskie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce.

Ta praktyka może być równoznaczna z kilkuletnimi testami albo kilkutygodniowymi. Tym samym to rozwiązanie może pojawić się równocześnie z grafenową propozycją Samsunga, a więc najwcześniej za 3 lata. Czy kiedyś doczekamy się tygodniowej pracy flagowego smartfonu na jednym ładowaniu?

Źródło informacji

android.com.pl

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje