EmporiaTALK - komórka dla seniorów

Na polskim rynku w końcu zadebiutowały telefony komórkowe dla osób starszych. Czy spełniają one powierzone im zadanie? Sprawdźmy to na przykładzie Emporia TALK.

Telefony komórkowe dały nam szansę na kontakt z bliskimi. Nie można jednak ukryć, że wraz z postępem technologii, w tyle pozostawione zostały osoby starsze. Seniorzy zwyczajnie boją się takich urządzeń jak komputery czy telefony komórkowe. Dlaczego jednak mieliby ich nie używać?

Reklama

Zaskakujące, że tak długo nikt nie zdecydował się na sprowadzenie do naszego kraju telefonów przeznaczonych dla osób starszych. Po letnim debiucie aparatów marki myPhone w komórkowej sieci W Rodzinie, przyszła pora na austriackie telefony Emporia, które trafiły do sieci Era. Nam dane było przetestować model Emporia TALK.

Pierwsze wrażenie

W pudełku znajdziemy telefon i ładowarkę. Na tym koniec. Aparat został specjalnie zaprojektowany i dostosowany do potrzeb osób starszych.. Dostęp do większości funkcji jest możliwy przez duże i ergonomiczne przyciski. Obudowa telefonu jest plastikowa, ale sprawia wrażenie dość solidnej. Klawisze w EmporiaTALK są naprawdę duże i wciskają się bez problemów. Oprócz panelu numerycznego, powyżej znajdziemy przyciski "góra" i "dół" oraz przyciski odpowiadające za odebranie i odrzucenie rozmowy.

Z boku umieszczono przycisk włączający telefon, przyciski zmiany poziomu głośności i blokadę telefonu (mowa o stronie lewej). Po prawej stronie umieszczono natomiast przycisk włączający latarkę, suwak umożliwiający natychmiastowe przejście do menu SMS-ów, a także suwak uruchamiający alarm. Z jednej strony wydaje się to dość dużą liczbą opcji, jak dla osoby starszej - jeśli jednak przyjrzymy się takiemu rozłożeniu dokładniej, widać, że dzięki niemu użytkownik ma dostęp do wszystkich funkcji telefonu przy pomocy jednego przycisku. Jest to pomysł lepszy niż np. wybieranie konkretnych opcji z poziomu menu telefonu. To mogłoby być zbyt skomplikowane dla niektórych osób.

Nie pozostaje nam nic innego, jak włączyć telefon.

Komórka dla dziadka i babci

Wyświetlacz zamontowany w tym modelu troszeczkę rozczarowuje. Powód? Sprawia wrażenie odrobinę małego (przekątna - tylko 2 cale). Co prawda podawana godzina została napisana naprawdę wyraźnymi i dużymi cyframi, a w momencie odbierania rozmowy na ekranie pojawiają się duże litery, to jednak wyświetlacz mógłby być większy. Ekran zastosowany w EmporiaTALK jest monochromatyczny - muszę przyznać, że nie widziałem takiego ekranu od czasów mojego stareńkiego Siemensa. Zapomniałem także, jak dobrą widoczność gwarantuje taki ekran.

Dowiedz się więcej na temat: emporia | przyciski | telefony komórkowe | komórka | telefony | telefon

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje