Jak powiesić telewizor? Nie skupiaj się na ekranie, tylko na ścianie

Telewizor na ścianie wygląda estetycznie i nowocześnie. Oszczędza też sporo miejsca. Dzięki takiemu rozwiązaniu telewizor może przylegać niemal całkowicie do powierzchni ściany, nie zajmuje też miejsca na szafce czy komodzie. Jak powiesić telewizor na ścianie, na jakiej wysokości powinien znajdować się centralny punkt ekranu, ile kosztują uchwyty w standardzie VESA i czy opłaca się wykonać mocowanie samodzielnie?

Czy każdy telewizor można powiesić na ścianie?

Wszystkie sprzedawane obecnie telewizory można powiesić na ścianie. Jeżeli mamy taką fantazję, to nikt nie zabroni nam też przymocować do niej także starego telewizora kineskopowego, choć będzie to wymagało sporo zachodu. Ewentualnym problemem nie będzie więc telewizor, ale raczej sama ściana. 

Parametry techniczne pierwszego z brzegu telewizora o przekątnej 65 cali mówią, że bez podstawy waży on 22,5 kg. Przyjmijmy więc, że w zależności od rozmiaru waga telewizora to 20-25 kg. Do tego trzeba jeszcze dodać 2-3 kg na sam uchwyt, a więc przy bardziej masywnych modelach wagowo zbliżymy się do ok. 30 kg. Może być to oczywiście jeszcze więcej (maksymalne obciążenie w przypadku standardowych uchwytów to zwykle 60 kg). 

Reklama

Z całą pewnością do montażu telewizora nie nadadzą się więc ściany wykonane z płyty gipsowo-kartonowej, chyba że położono ją bezpośrednio na warstwie z cegieł czy pustaków - wtedy wystarczą nieco dłuższe wkręty. W ostateczności można też wkręcić je w drewniany lub metalowy stelaż, do którego mocuje się regips, jednak mały błąd, czy pozornie nieistotne wady materiałów budowlanych to prosta droga do roztrzaskania kilku tysięcy złotych o podłogę.

Telewizor najlepiej montować na ścianie nośnej, albo innej, jednak wykonanej z cegieł, pustaków, kamienia, czy innego trwalszego niż kartongips tworzywa. 

Jak powiesić telewizor na ścianie i ukryć kable?

Najprostszy sposób na przymocowanie telewizora do ściany to wykorzystanie uchwytów w standardzie VESA. Video Electronics Standards Association to wprowadzona w 1997 roku ogólnoświatowa norma dla rozstawu śrub montażowych w telewizorach i monitorach. Obecnie na rynku dostępne jest kilka różniących się wymiarami wersji - właściwą dla danego telewizora dobiera się na podstawie wymiarów i wagi odbiornika.

Dokładna instrukcja wraz z rysunkami jest zawsze dołączona do zestawu - w możliwie największym skrócie bez pomijania kluczowych kwestii cały proces montażu przebiega następująco:

  1. Zamocuj zaczepy uchwytu do telewizora za pomocą dołączonych śrub.
  2. Przyłóż uchwyt do telewizora i zmierz odległości do krawędzi, aby określić wysokość montażu.
  3. Oznacz na ścianie centralny punkt ekranu.
  4. Przyłóż uchwyt do telewizora do ściany, wyrównaj poziom przy pomocy poziomicy i zaznacz miejsca dla otworów montażowych.
  5. Wykonaj otwory montażowe w ścianie przy użyciu wiertarki i umieść w nich odpowiednie kołki rozporowe.
  6. Przykręć uchwyt do telewizora do ściany za pomocą dołączonych wkrętów, korzystając z metalowych podkładek.
  7. Powieś telewizor na ścianie, korzystając z pomocy drugiej osoby.
  8. W zależności od modelu, przykręć zaczepy do uchwytu lub dokręć zabezpieczenie.

Jaka wysokość montażu telewizora na ścianie będzie najbardziej odpowiednia? W tym pytaniu nie kryje się żaden podstęp, a właściwą odpowiedzią jest ta najbardziej intuicyjna. Centralny punkt ekranu telewizora powinien znajdować się na wysokości wzroku. Przyjmując, że w zdecydowanej większości przypadków będziemy go oglądać w pozycji siedzącej z poziomu kanapy, środek ekranu ma być zawieszony ok. 100-120 cm nad ziemią. 

Po zamontowaniu telewizora pozostaje jeszcze kwestia ukrycia kabli, które często niezbyt schludnie wiją się na widoku między odbiornikiem a gniazdami przy podłodze. Najskuteczniejsza, ale też najbardziej inwazyjna metoda to kucie ścian i wpuszczenie kabli w wydrążony "tunel". Zdecydowanie łatwiejsze, a do tego wolne od wszelkich prac remontowych są metody wykorzystujące różnego typu maskownice i organizery. Dokładny opis - wady i zalety poszczególnych rozwiązań - znajdziesz w tym artykule.

Czy można powiesić telewizor na ścianie bez uchwytu?

Nie licząc futurystycznych konstrukcji takich jak telewizor Displace ze specjalnym układem wytwarzającym podciśnienie, dzięki czemu można "przylepić" go do płaskich powierzchni, to dostępnych na rynku telewizorów nie przymocujemy do ściany bez wiercenia i wykorzystania metalowych elementów. Jeżeli dysponujemy wystarczającą wiedzą i umiejętnościami możemy wykonać uchwyt samodzielnie, co pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy. 

Sprawdź: Problem z obrazem. Jak zresetować telewizor i go włączyć?

Do samodzielnego montażu najlepiej nadają się metalowe listwy (takie, na których wiesza się szafki w kuchni). Trzeba jednak samodzielnie wymierzyć wszystkie otwory, dobrać odpowiednie wkręty itd. Do tego samodzielnie wykonany uchwyt z oczywistych powodów nie będzie objęty gwarancją - ani wykonania, ani maksymalnego udźwigu.

W większości przypadków jest to raczej źródło satysfakcji i zaspokojenia ambicji majsterkowicza, a nie realnych oszczędności. Ruchomy uchwyt do telewizora pozwalający na jego przechylanie w pionie i poziomie to koszt w granicach 200-300 zł, jednak sami raczej nie wykonamy takiej konstrukcji. Uchwyt domowej roboty będzie więc uchwytem płaskim, pozwalającym na zamontowanie ekranu nieruchomo przy samej ścianie - tego typu mocowania produkowane seryjnie (i zabezpieczone gwarancją) nie kosztują więcej niż 100 zł.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telewizor | montaż | ściana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy