Bezpieczny smartfon - o czym należy pamiętać?

Wirus w komórce? Problemy ze smartfonem? Dzisiaj nasze telefony są tak skomplikowane, jak komputery osobiste. I mają znacznie więcej osobistych informacji. Trzeba dbać o ich bezpieczeństwo. Ale jak?

Jak zabezpieczyć nasz telefon? - Na szczęście możemy wykonać pewne czynności, aby zatruć życie cyberprzestępcom i utrudnić im dostęp do naszych danych - mówi Denis Maslennikow, starszy analityk szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab.

- Atakujący potrzebują fizycznego dostępu do urządzenia, a do dostarczenia szkodliwego oprogramowania korzystają z trików socjotechnicznych, nakłaniających użytkownika do kliknięcia zainfekowanego odnośnika. Warto pamiętać, że gdy informacja zostanie już skradziona, cyberprzestępca może ją sprzedać, upublicznić, zmodyfikować lub użyć do szantażowania użytkownika.

Reklama

Aby zminimalizować ryzyko, należy postępować zgodnie z poniższymi radami:

- Należy unikać z korzystania z publicznych lub niezaufanych sieci WiFi;

- Należy regularnie uaktualniać system operacyjny i oprogramowanie firm trzecich;

- Należy uważnie czytać wszystkie upoważnienia i regulaminy;

- Należy zawsze pilnować swojego urządzenia;

- Należy ignorować wszelkie wiadomości spamowe, zwłaszcza te zawierające odsyłacze; - Należy korzystać z szyfrowania zawartości smartfonu;

- Firmowe smartfony i urządzenia mobilne powinny obowiązkowo posiadać oprogramowanie do szyfrowania i zdalnego usuwania danych;

- Należy unikać łamania i odblokowywania zabezpieczeń systemu operacyjnego smartfonu.

Smartfon z Androidem

System Android jest najczęściej narażonym na ataki systemem mobilnym nowej generacji.  Oto kilka uniwersalnych rad dla posiadaczy smartfonów z systemem Android, które zabezpieczą ich telefon.

Blokada ekranu Zawsze używaj blokady ekranu. Opcję tę znajdziesz zazwyczaj w ustawieniach bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku, jeśli zgubisz telefon lub zostanie on skradziony, złodziej nie tylko będzie miał dostęp do maili i zdjęć, ale również do konta Google, na którym mogą być przechowywane dane dotyczące finansów i inne osobiste informacje.

Pilnuj Flasha

Adobe Flash jest obsługiwany przez Androida, ale może bardzo obciążać procesor, doprowadzając do szybszego zużycia baterii, nie wspominając o tym, że jest też często wykorzystywany przez przestępców, starających się zainfekować zarówno telefony, jak i komputery.

W ustawieniach przeglądarki Android zmień tryb pracy wtyczki z "Zawsze włączona" (Always On) na "Na żądanie" (On Demand). Dzięki temu animacje Flash będą uruchamiać się na stronach tylko wtedy, jeśli wyrazisz na to zgodę, oszczędzając tym samym baterię i zwiększając poziom bezpieczeństwa.

Kontrola aplikacji Zwracaj uwagę na pozwolenia, o które proszą aplikacje podczas instalacji. Nie przeskakuj na kolejny ekran po prostu naciskając przycisk "Instaluj". Zastanów się dobrze zanim zainstalujesz aplikacje domagające się pozwolenia na łączenie się z internetem, wysyłanie lub odbieranie SMS-ów, odbieranie połączeń telefonicznych lub otrzymanie dostępu do książki telefonicznej itp. Czy darmowa gra naprawdę potrzebuje tych wszystkich pozwoleń?

Uwaga na Wi-Fi Kiedy łączysz się z publiczną siecią bezprzewodową, odznacz pole "Automatycznych połączeń w przyszłości". Opcja ta może sprawić, że twój telefon będzie automatycznie łączyć się z pobliskimi sieciami o podobnej nazwie, co może być groźne dla twoich danych.

Google Play

Google podejmuje pewne działania, które mają chronić użytkowników przed złośliwym oprogramowaniem, więc jeśli tylko możesz, trzymaj się z daleka od alternatywnych sklepów z aplikacjami. Google nie jest jednak nieomylny i złośliwe oprogramowanie jest wciąż dość często spotykane nawet na oficjalnej stronie Google Play. Zawsze sprawdź, czy wydawca aplikacji, którą chcesz ściągnąć, to właśnie ta firma, której należałoby się spodziewać - sprawdź te informacje zanim ściągniesz nową aplikację.


Bezprzewodowa komunikacja Wykorzystaj możliwości konfiguracji Androida tak, aby wyłączyć wszystkie funkcje, z których nie korzystasz (np. Bluetooth czy Wi-Fi) - jest to dobry sposób na przedłużenie czasu pracy baterii. Jeśli nie masz na to czasu lub cierpliwości, darmowa aplikacja Longevity naprawdę uprości cały ten proces. Program dostarcza również aktualnych informacji na temat aplikacji i procesów powodujących największe zużycie energii.



INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Android | bezpieczeństwo | cyberbezpieczeństwo | Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy