Wyjątkowa atrakcja na Wawelu otwarta. Dojście tajemniczym przejściem

"Otwieramy dla Was Ogrody Królewskie", tak kilka dni temu Zamek Królewski na Wawelu poinformował o ponownym otwarciu lubianej atrakcji turystycznej. Oprócz zieleni i kwiatów można podziwiać rzeźby Pawła Orłowskiego. Wiemy, do kiedy będą otwarte.

Wawel to jedna z najsłynniejszych atrakcji Polski i niekwestionowany hit wśród atrakcji turystycznych Krakowa. Odwiedzający mogą zachwycać się nie tylko jego wnętrzami zamku, ale także zamkowymi ogrodami.

Ogrody Królewskie na Wawelu otwarte dla turystów

Pod koniec kwietnia dla zwiedzających Zamek Królewski na Wawelu otwarto Ogrody Królewskie. Oprócz zieleni roślin i barwnych kwiatów można tam również zobaczyć 17 rzeźb artysty Pawła Orłowskiego w ramach wystawy "Kontrasty".

- Od 2020 roku to już tradycja, że sezon wiosenno-letni na Wawelu otwieramy zaproszeniem do Ogrodów Królewskich, gdzie prezentujemy rzeźby artystów XX i XXI wieku. W ubiegłych latach podziwialiśmy prace Józefa Wilkonia, Bronisława Chromego i Zdzisława Beksińskiego. Dziś zawitały do nas dzieła Pawła Orłowskiego, które w zetknięciu z historycznym miejsce będą z pewnością wywoływać emocje wśród naszych Gości - mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Reklama

Po raz pierwszy dla zwiedzających udostępniono tajemnicze przejście z dziedzińca arkadowego przez sień studzienną na taras.  

Perła renesansu przez lata była zaniedbana. Ogrody odtworzono dzięki wnikliwym badaniom

Ogrody Królewskie co roku są chętnie odwiedzane przez turystów. Nie miały łatwej historii. Zaniedbywane za czasów Wazów, niszczone w późniejszym czasie, m.in. w trakcie zaborów, gdzie Austriacy mieli koszary. W czasie II wojny światowej  wybudowano tam basen przeciwpożarowy, a generał-gubernator Hans Frank stworzył sobie na ich terenie korty tenisowe. Prace archeologiczne na tym terenie rozpoczęły się w latach 90. XX wieku. Podstawą odtworzenia założenia ogrodowego stały się wzmianki źródłowe o istnieniu ogrodów wawelskich i odkrycie na tarasie górnym fragmentów królewskiego ogrodu. Ich tworzenie zaczęło się najprawdopodobniej po pożarze wschodniego skrzydła zamku w 1536 roku.

Usytuowane są pomiędzy elewacją wschodnią zamku a zewnętrznym obwodem fortyfikacji. Przywrócenie ogrodów, jako dopełnienie renesansowej rezydencji było możliwe dzięki badaniom, zwłaszcza historycznym i archeologicznym. Udostępniono je do zwiedzania w czerwcu 2015 roku. Składają się z tarasów górnego i dolnego oraz niewielkich winnic. Kolorem przewodnim tarasu górnego jest czerwień, tarasu dolnego kolor niebieski, natomiast winnic - żółty.

Ogrody czynne będą do 29 września. Można po nich spacerować od 9:00 do 17:00, a w okresie lipca i sierpnia do godziny 18:00.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wawel | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy