Telefon zamiast muzealnego przewodnika

Czy sztuka klasyczna i nowinki technologiczne mogą się skutecznie uzupełniać? Jak najbardziej. Przekonać się o tym mogą wszyscy, którzy ciągu najbliższych pięciu miesięcy odwiedzą Muzeum Narodowe w Krakowie.

Na konferencji prasowej zorganizowanej przez Nokię i krakowskie Muzeum Narodowe, pokazano, jak można połączyć komórki i sztukę . Mieliśmy szansę sprawdzić to rozwiązanie w akcji. Teraz mogą to zrobić odwiedzający Galerię Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym Muzeum. Co kryje się pod hasłem "Nokia zbliża do sztuki" i jakie innowacje przygotowano dla zwiedzających?

Zamiast przewodnika

By przybliżyć zwiedzającym dzieła, idee, które za nimi stoją, oraz sylwetki ich twórców, przy dwudziestu z nich umieszczone zostały specjalne znaczniki, tzw. tagi. Dzięki nim goście, którzy bezpłatnie wypożyczą przy wejściu na wystawę telefon Nokia C7 z technologią NFC (ang. Near Field Communication), będą mogli wysłuchać informacji o obrazach, a także obejrzeć dodatkowe filmy i zdjęcia na ekranie telefonu.

Obsługa technologii NFC jest bardzo prosta i nie powinna sprawić kłopotu żadnemu ze zwiedzających. Wystarczy zbliżyć tył telefonu do specjalnego znacznika umieszczonego obok eksponatu, a na ekranie telefonu i w słuchawkach pojawią się przygotowane materiały.

Reklama

Wspólny projekt Muzeum Narodowego w Krakowie i firmy Nokia trwać będzie do lipca 2012 roku. W tym czasie wszyscy odwiedzający Gmach Główny Muzeum będą mogli bez dodatkowej dopłaty do biletu skorzystać z przygotowanych telefonów i opracowanych materiałów multimedialnych. Ponadto użytkownicy telefonów Nokia N8, E7, C6-01, N500, N603, N700, C7, N701 z systemem operacyjnym Symbian Anna mogą zarówno w Muzeum, jak i przed przyjściem na wystawę sami pobrać aplikację na swój telefon. Aplikacja dostępna jest bowiem w Sklepie Nokia pod nazwą Nokia Guide.

Oprogramowanie działa również na smartfonach Nokia bez wsparcia dla technologii NFC. Aby cieszyć się wirtualnym przewodnikiem wystarczy je uruchomić i wpisać odpowiedni numer przypasany każdemu z dzieł.

Malarstwo smartfonowe

Galeria Sztuki Polskiej XX wieku to jedna z najobszerniejszych muzealnych ekspozycji współczesnej sztuki polskiej. Na powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych znajdują się wybitne dzieła powstałe w okresie od końca XIX stulecia do dziś. Zobaczyć tu można prace klasyków: Jacka Malczewskiego, Zbigniewa Pronaszki, Witkacego, Tadeusza Kantora, Jonasza Sterna, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego, ale i aktualnie tworzących artystów: Katarzyny Kozyry, Wilhelma Sasnala czy Marcina Maciejowskiego.

- Cieszymy się, że dzięki współpracy z Muzeum Narodowym zwiedzający będą mogli w innowacyjny sposób poszerzać swoją wiedzę. Ten mariaż sztuki i technologii w jednej z największych galerii sztuki polskiej XX wieku pokazuje, że tak różne od siebie dziedziny są w stanie doskonale ze sobą współgrać. Mamy nadzieję, że pokaże to zwolennikom sztuki, iż najnowsze technologie mogą być świetnym jej uzupełnieniem, natomiast fanom technologii uzmysłowi, jak ważna w życiu jest sztuka - mówi Marcin Reichman, project manager z firmy Nokia Poland.

Podobne rozwiązania Nokia wprowadziła w pojedynczych muzeach na całym świecie, m. in. w Londynie. Kraków może czuć się wyjątkowy, ale szczególnie wyróżnieni jesteśmy my - zwiedzający. Wystarczy założyć słuchawki, wziąć do ręki telefon i dzięki z pozoru banalnej nowince technologicznej zanurzyć się w sztuce. Mamy nadzieję, że podobne rozwiązania będą wprowadzane w innych centrach sztuki. Wystarczy odpowiednie wsparcie ze strony producentów, którym Nokia daje naprawdę dobry przykład.

-----

Jak działa technologia NFC?

Technologia NFC służy do intuicyjnej, prostej i bezpiecznej interakcji pomiędzy dwoma urządzeniami elektronicznymi (np. smartfonami) lub między urządzeniem i znacznikiem NFC. Dzięki niej, poprzez zbliżenie dwóch urządzeń lub zbliżenie urządzenia do znacznika, użytkownik może odebrać w telefonie nowe dane, takie jak odnośniki internetowe, pliki dźwiękowe czy filmowe, zdjęcia i informacje kontaktowe.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: muzeum | Kraków | sztuka | Nokia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy