Operacje zbliżeniowe

O technologii NFC, umożliwiającej komunikację na odległość do 20 cm, coraz głośniej. Głównie za sprawą płatności przez zbliżenie telefonu do terminala. Ale możliwości zastosowania NFC są znacznie szersze.

Near Field Communication, czyli NFC, umożliwia komunikowanie się urządzeń wyposażonych w tę technologię, gdy znajdą się blisko siebie. Choć układy NFC tworzy się głównie z myślą o telefonach komórkowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by trafiły np. do wyposażenia samochodów, zamków do drzwi, sprzętu elektronicznego. Urządzenie z NFC może zastąpić portfel, klucz, czytnik kodów, ułatwić dostęp do informacji oraz wymianę danych i plików.

Parametry i działanie

NFC jest technologią radiową opartą na specyfikacji technologii bezstykowej identyfikacji RFID (Radio Frequency IDentification). W przeciwieństwie do RFID może służyć nie tylko do odczytu danych, ale też do ich odbioru. Do działania wykorzystuje nielicencjonowaną na całym świecie częstotliwość 13,56 MHz i pasmo 14 kHz. Zapewnia transmisję danych z maksymalną prędkością 848 Kb/s (inne możliwe prędkości to 106, 212 lub 424 Kb/s). Jej zasięg wynosi do 20 cm, a czas nawiązania połączenia - 0,2 s. Zużycie energii podczas czytania danych nie przekracza 15 mA i jest nieco większe podczas zapisu danych. NFC wykorzystuje indukcję pola magnetycznego do wytworzenia fali radiowej oraz antenę do transmisji danych. W komunikacji NFC uczestniczą dwa urządzenia: inicjujące i docelowe, które mogą się łączyć Jak zapewnia się bezpieczeństwo płatności i innych usług w komórkach z NFC w trybie pasywnym lub aktywnym.

Reklama

Więcej ciekawych artykułów - do znalezienia w najnowszym numerze PC Format 9/2011. Już w kioskach!

W pierwszym tylko urządzenie inicjujące (np. terminal płatniczy) emituje pole elektromagnetyczne umożliwiające łączność radiową z urządzeniem docelowym (np. telefonem), gdy znajdzie się w tym polu. W tym trybie urządzenie docelowe może czerpać energię z pola elektromagnetycznego urządzenia inicjującego, dzięki czemu nawet przy niskim poziomie naładowania baterii będzie działało. W trybie aktywnym urządzenie inicjujące i docelowe emitują pole elektromagnetyczne na przemian. To, które właśnie czeka na dane, dezaktywuje swoje pole. W tym trybie oba urządzenia muszą korzystać z własnych źródeł zasilania.

Wyróżnia się trzy główne zastosowania NFC. Pierwsze: urządzenie NFC działa jak płatnicza karta bezdotykowa. Drugie: urządzenie NFC (np. telefon) odczytuje dane z pasywnego urządzenia (np. etykiet NFC) i na ich podstawie podejmuje wcześniej zdefiniowane działania, np. otwiera stronę internetową, inicjuje połączenie, uruchamia konkretną aplikację. Trzecie: dwa urządzenia NFC (np. telefony) wymieniają między sobą dane.

Portfel Google

Przykładem wykorzystania urządzenia NFC w roli karty płatniczej jest telefon Samsung Nexus S z aplikacją Google Wallet, dostępną od maja w wersji testowej (jeszcze latem ma się ukazać wersja finalna). Aplikacja ta służy do zarządzania płatnościami, na razie za pomocą wirtualnej karty Google Prepaid albo Citi MasterCard. Posiadacze tej ostatniej wprowadzają dane karty do aplikacji, pozostali mogą utworzyć wirtualną kartę Google Prepaid zasilaną za pomocą dowolnej karty płatniczej lub z rachunku bankowego. Z płatności tych można korzystać tam, gdzie znajdują się terminale PayPass (ponad 310 tys. na świecie). Poza tym Google we współpracy z różnymi partnerami tworzy system płatności NFC, który umożliwi dodatkowo zbieranie punktów i ich wymianę na usługi czy rzeczy i korzystanie z rabatów.

Google ma też inne pomysły na wykorzystanie NFC. Na przykład po pobraniu na telefon NFC z Androidem aplikacji Google Places można będzie przyłożyć telefon do nalepki NFC przy wejściu do sklepu, żeby otrzymać informacje o asortymencie, godzinach otwarcia, sposobach płatności, a także rekomendacje.

Niezbędne urządzenie NFC

W większości planowanych zastosowań NFC konsument musi dysponować telefonem wyposażonym w tę technologię. Potrzebna jest też aplikacja, która umożliwi korzystanie z konkretnej funkcji NFC. Ta aplikacja może być dostarczona na karcie SIM od operatora lub na karcie pamięci; może też być już zainstalowana w telefonie albo użytkownik sam musi ją zainstalować.

Mimo że pierwszy telefon z NFC trafił do sprzedaży w 2006 roku (Nokia 6131), do tej pory nieliczne modele wspierają tę technologię. Przoduje Nokia, która dodatkowo zapowiedziała, że w NFC będą wyposażone wszystkie jej smartfony wprowadzone na rynek od tego roku. NFC ma Samsung Avila, Wave 578 Galaxy S2, wybrane smartfony Blackberry. Na koniec tego roku i przyszły telefony z NFC zapowiadają chyba wszyscy producenci. Spekuluje się, że nawet Apple wprowadzi NFC do kolejnego iphone'a (5 lub 4S) oraz iPada 2. Jest też pierwszy i na razie jedyny tablet z NFC - TazPad francuskiej firmy TazTag. Również posiadacze starszych komórek bez NFC będą mieli kilka możliwości, by zamienić je w urządzenia NFC .

Bezpieczeństwo

Zwolennicy NFC podkreślają, że jej atutem, w przeciwieństwie do innych technologii radiowych, jak bluetooth czy Wi-Fi, jest bezpieczeństwo transmisji i wygodna obsługa. Urządzenia komunikujące się przez NFC muszą być bardzo blisko siebie, co utrudnia osobom nieuprawnionym przejęcie przesyłanych danych. W przypadku Wi-Fi i bluetootha, które mają znacznie większy zasięg, jeśli transmisja odbywa się bez uwierzytelniania, łatwo ją "podsłuchać", a do zabezpieczenia transmisji konieczne jest wchodzenie w głąb menu.

Podczas komunikacji NFC kolejne opcje wyboru powinny automatycznie wyświetlać się na ekranie urządzeń, bez nawigowania po menu. Mobilne transakcje za pomocą NFC są zabezpieczone na kilka sposobów. Ważne dane (np. dane karty kredytowej) przesyłane z urządzenia NFC do terminala płatniczego są zaszyfrowane. Ponadto są one przechowywane w chipie odizolowanym od pamięci telefonu (Secured Element) i dostępnym tylko przez autoryzowane programy służące do obsługi transakcji. Tylko gdy taka aplikacja jest otwarta, transakcja płatnicza może być zrealizowana (od pewnej kwoty - po wprowadzeniu PIN-u). Można też wyłączyć antenę NFC, by uniknąć przypadkowej komunikacji z terminalem płatniczym.

Perspektywy

Operatorzy, banki, firmy obsługujące płatności, producenci telefonów opracowują systemy płatności NFC, które zaczną działać w tym lub w przyszłym roku. Na przykład Samsung i Visa mają oferować przed olimpiadą w 2012 r. w Londynie telefony z NFC, którymi będzie można płacić za zakupy w ok. 60 tys. punktów sprzedaży, przy użyciu aplikacji PayWave.W Danii czterech największych operatorów komórkowych (3, Telia, TDC oraz Telenor) tworzy wspólny, działający na identycznych zasadach system płatności zbliżeniowych NFC. LG Electronics planuje wprowadzić system mobilnych płatności w Europie w 2012 roku. Mówi się, że będzie można z niego korzystać za pomocą telefonów NFC nie tylko produkcji LG.

A w Polsce? Do końca sierpnia trwają testy płatności zbliżeniowych za pomocą telefonu Samsung Avila z kartą Orange SIM NFC w ok. 35 tys. punktów z terminalami PayPass. Wrowadzenie usług NFC w tym roku zapowiadał T-Mobile. Popularyzacja mobilnych płatności NFC może zwiększyć szanse innych zastosowań tej technologii.

Skaner etykiet NFC

Telefon NFC po zbliżeniu do etykiety NFC, np. na plakacie filmowym, uruchomi stronę YouTube z trailerem filmu.

Komunikacja społeczna

Za pomocą telefonu NFC prześlesz opinię o restauracji, klubie, usłudze na chip NFC przy wejściu, by inne osoby - przez telefon NFC - mogły je odczytać.

Wymiana danych

Po zbliżeniu dwóch telefonów NFC wskazany w jednym z nich plik, np. ze zdjęciem, prześlesz na drugi telefon.

Klucz

Urządzenie NFC po zbliżeniu do drzwi samochodu lub domu spowoduje odblokowanie zamka. Na wypadek kradzieży urządzenia można je wyposażyć w biometryczne zabezpieczenia. Kluczyk NFC np. odczyta dane diagnostyczne z komputera samochodowego, które będzie można wgrać na komputer i umieścić w internecie, gdzie zostaną poddane analizie.

Granie

Zbliżenie urządzeń NFC przeznaczonych do grania umożliwi rozgrywkę w trybie multiplayer albo odblokuje kolejny poziom w grze.

Dowód tożsamości

Urządzenie NFC będzie przechowywało informacje z obecnych dowodów tożsamości: paszportu, prawa jazdy itd., a dostęp do nich będzie chroniony metodami biometrycznymi.

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: NFC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama