Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka?

Blokada simlock to już swego rodzaju relikt przeszłości. Na jej wykorzystywanie nie decyduje się już większość operatorów komórkowych, nie mówiąc o fakcie, że Polacy w dużej mierze kupują smartfony przez Internet i w sklepach z elektroniką, a nie od operatora. Mimo wszystko warto wiedzieć, co to jest simlock, zwłaszcza, jeśli przykładowo kupujemy od kogoś starsze urządzenie. W takim razie jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka?

Co to simlock i dlaczego w ogóle coś takiego istniało?

Simlock jest zabezpieczeniem, które swego czasu większość operatorów komórkowych nakładała na sprzedawane przez siebie telefony. Mówiąc konkretniej, nie robiła tego sama, a wystosowywała odpowiednią prośbę do producenta danego sprzętu, który robił to w jej imieniu. Blokada simlock miała za zadanie uniemożliwić korzystanie z karty SIM innego operatora komórkowego niż tego, u którego kupiliśmy smartfona.

Zabezpieczenie działa w powiązaniu z kodami MNC (Mobile Network Code) i MCC (Mobile Country Code). Jak łatwo się domyślić, pierwszy z nich dotyczy sieci komórkowej, do której przypisany ma być telefon, a drugi kraju. Mobile Country Code dla Polski do oczywiście +48, natomiast MNC jest różny dla każdego operatora sieci.

Reklama

Wiemy już w dużym uproszczeniu, co to simlock, ale dlaczego w ogóle takie zabezpieczenie istniało? Cóż, był to jeden ze sposobów, w jaki operatorzy chcieli zatrzymać klientów "przy sobie" i utrudnić odsprzedaż zakupionego urządzenia bądź zmianę sieci.

W praktyce jednak blokada simlock była raczej mizernym zabezpieczeniem i każdy zapewne pamięta, jak jeszcze kilkanaście lat temu jej zdjęcie było bardzo popularną, ogólnodostępną i tanią usługą. Za niewielką opłatą simlocka mogli nam zdjąć nawet... sami operatorzy sieci, którzy zadbali wcześniej o jego nałożenie.

Jak sprawdzić, czy telefon ma simlocka?

Sprawdzić, czy telefon ma simlocka możemy na dwa sposoby. Jeden z nich wymaga posiadaniu na podorędziu karty SIM sieci innej niż ta, od której urządzenie zostało zakupione.

Warto przy tym przypomnieć, że jeśli kupujemy nowy sprzęt od sklepu z elektroniką czy bezpośrednio od producenta, simlocka nie będzie, więc nie ma nawet czego sprawdzać. Wykonanie takiej operacji ma sens,  kiedy na przykład kupujemy od kogoś używane urządzenie, zwłaszcza starsze (bowiem większość operatorów, jak wspomniano na wstępie, blokady simlock już nie używa).

Jeśli więc posiadamy kartę SIM innej sieci, wystarczy, że na chwilę włożymy ją do telefonu i zobaczymy, czy działa i możemy normalnie z niej korzystać. Co w sytuacji, kiedy nie wiemy, od jakiej sieci zakupiono urządzenie?

Wtedy wystarczy zrobić to samo, ale z kartami SIM dwoma różnych sieci: jeśli simlock jest, zadziała jedna lub żadna (ponieważ sieci komórkowych jest w Polsce więcej niż dwie). W przypadku braku blokady zadziałają obie.

Załóżmy, że nie mamy dostępu do żadnej karty SIM, a zależy nam na czasie. W takim wypadku powinniśmy uruchomić telefon bez włożonej żadnej karty SIM, a następnie wpisać kod, który przeniesie nas do menu serwisowego.

Zrobimy to, wpisując na klawiaturze smartfona *#*#7378423#*#* lub, jeśli to nie zadziała, *#7465625# - w przypadku, kiedy oba kody nie zadziałają, powinniśmy poszukać informacji odnośnie do wejścia do menu serwisowego dla naszego konkretnego modelu smartfona.

W menu serwisowym zobaczymy takie elementy, jak Network, Network subset czy Service Provider. Jeśli w nawiasie obok któregokolwiek z tych ustawień zauważymy x lub ON, to niestety oznacza, że dany telefon ma aktywnego simlocka.

Jak zdjąć simlocka?

Co zrobić w mało prawdopodobnej sytuacji, kiedy okaże się, że smartfon ma simlocka? Możemy odnieść go do punktu naprawy telefonów czy po prostu jakiegoś punktu GSM i zapytać, czy wciąż oferuje on usługę zdjęcia simlocka. Będzie to oczywiście usługa płatna, ale koszt nie powinien być wysoki.

Możemy także spróbować zdjąć blokadę simlock samodzielnie, korzystając z internetowych instrukcji. W takiej sytuacji zawsze ryzykujemy jednak, że coś zepsujemy, więc warto się decydować na taki krok tylko, jeśli wiemy, co robimy, bądź nie zależy nam na danym telefonie.

Źródło informacji

Efectownia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy