iOS 5 - nowy system operacyjny dla iPhone'a i iPada

Apple zaprezentowało swój najnowszy system operacyjny iOS 5, który będzie napędzał najnowsze iPhone'y oraz iPady. Co potrafi?

Jak to zawsze bywa na początku takich konferencji, przedstawiciele Apple'a pochwalili się statystykami. W wielkim skrócie: gigant z Cupertino sprzedał w sumie 200 milionów urządzeń z iOS na całym świecie, z czego 25 milionów to iPady. Z App Store pobrano w sumie 14 miliardów aplikacji (przypomnijmy, że w styczniu bieżącego roku świętowaliśmy 10 miliardów pobrań), a na konta deweloperów popłynęło 2,5 miliarda dolarów. Kroku milowego doczekała się również platforma iTunes - odnotowano 15 miliardów ściągnięć utworów.

Nowości iOS 5

1. Nowe powiadomienia

Wyczekiwany od miesięcy nowy system powiadomień nareszcie pojawi się na naszych iPhone'ach. Inżynierowie Apple'a postanowili stworzyć nowe miejsce w iOS-ie, gdzie będą gromadzone wszystkie powiadomienia z systemu - Notification Center. Dostęp do niego będziemy uzyskiwać za pomocą ekranu "zsuwanego" z belki powiadomień (identycznie jak na Androidzie), choć powiadomienia będą widoczne również na lock screenie.

Wszystkie komunikaty będą odpowiednio grupowane, a jeśli któryś wyda się mało istotny, będzie można go ekspresowo usunąć za pomocą odpowiedniego krzyżyka. W panelu powiadomień pojawią się komunikaty o nieodebranych połączeniach, nowych wiadomościach czy innych informacjach udostępnianych przez aplikacje firm trzecich.

Reklama

2. Integracja z Twitterem

To druga nowość, o której plotkowało się od miesięcy. W końcu zagorzali użytkownicy Twittera będą mogli udostępniać zdjęcia swoim znajomym bezpośrednio z galerii. Co więcej, wystarczy raz się zalogować do tego serwisu z poziomu ustawień urządzenia, aby inne aplikacje nigdy więcej nie pytały o dane logowania.

3. Newsstand

Tym razem coś dla iPada. Po wielkim sukcesie iBooks Apple postanowił poniekąd rozszerzyć możliwości swojego tabletu. Powstał Newsstand, czyli miejsce, z poziomu którego uzyskuje się dostęp do wszystkich ulubionych magazynów i czasopism. Niestety, ta funkcja pewnie nie zrobi szału w Polsce, ale koledzy zza wielkiej wody z pewnością mają się czym cieszyć.

4. Nowości w Safari

Rewitalizacji doczekała się również najlepsza przeglądarka mobilna pod słońcem. Wraz z iOS 5 Safari zyska funkcję Safari Reader, która pozwoli ładować wyłącznie nagłówki stron z tekstem - bez żadnych innych zbędnych elementów - a następnie umożliwi przesłanie ich znajomym. Ponadto Safari dla iPada zostanie wyposażona w nowy system kart, znany z Safari 5.0 dla Windowsa czy Maca.

5. Reminders (przypomnienia)

W App Store można znaleźć dziesiątki (o ile nie setki) aplikacji, które służą użytkownikom jako listy to-do. Załoga Apple'a, widząc zainteresowanie tego typu produktami, w kolejnej wersji oprogramowania iPhone'a postanowiła wprowadzić funkcję Reminders. Jednak nie będą to zwykłe przypomnienia, ponieważ ich nieodzownym elementem będzie geolokalizacja. Przykładowo, jeśli będziesz w domu, to otrzymasz przypomnienie o umyciu naczyń, a jeśli znajdziesz się na uczelni, iPhone przypomni, abyś oddał przygotowany projekt.

6. Nowości w aparacie

Koniec z używaniem aplikacji SnapTap z Cydii. Gignat z Cupertino, chcąc dogodzić wszystkim użytkownikom stęsknionym za fizycznym przyciskiem od aparatu, postanowił wzbogacić funkcjonalność przycisków głośności o możliwość wykonywania nimi zdjęć. Oprócz tego umieszczono skrót do aplikacji Aparat bezpośrednio na lock screenie.

Ponadto nowy system pozwoli edytować fotografie bezpośrednio w natywnej aplikacji do zdjęć. Będzie można zdjęcia zmniejszać, przycinać, obracać, usuwać efekt czerwonych oczu, a nawet ulepszać je za pomocą jednego kliknięcia.

7. Koniec z kablami

Jesienią pożegnamy się również z aplikacją WiFi Sync - Apple w końcu umożliwi bezprzewodową synchronizację urządzeń z iTunes. Jabłkowy koncern oświadczył, że wchodzimy w epokę "postPC" i wielu ludzi po prostu nie ma komputera, dlatego trzeba ułatwić im życie. To jednak nie wszystko.

Jeśli za jakiś czas kupisz iPhone'a z iOS 5, to będziesz mógł go używać od razu po wyjęciu z pudełka - iTunes będzie zbędny. Wystarczy przejść przez krótki proces rejestracji i urządzenie będzie gotowe do pracy.

Nie trzeba się również martwić o aktualizacje oprogramowania, ponieważ te również będą dostępne całkowicie "PC-Free". System będzie pobierał wyłącznie wymagane pliki nowego oprogramowania, a te już istniejące będą ewentualnie podmieniane. Nie trzeba będzie więc ściągać 600-megabajtowych paczek z oprogramowaniem.

8. iMessage

Nikt nie przewidział, że Apple przygotuje nowy komunikator, idealnie zintegrowany z systemem, umożliwiający bezpłatną komunikację pomiędzy dowolnymi urządzeniami iOS. Ta funkcja będzie działała podobnie jak popularny za granicą komunikator BlackBerry, a jedyną rzeczą potrzebną do pomyślnej komunikacji będzie połączenie internetowe (3G lub WiFi). Za pośrednictwem iMessage'a będzie można przesyłać znajomym nie tylko tekst, ale również zdjęcia, wideo, kontakty itd. Pojawi się opcja grupowych czatów, a sama aplikacja będzie perfekcyjnie współpracować z nowym systemem powiadomień. Ponadto w SMS-ach pojawią się raporty doręczeń.

9. Nowy klient pocztowy dla iPada

Podobnie jak Mac OS X Lion, tak i iOS 5 wnosi rewitalizację programu odpowiedzialnego za wiadomości elektroniczne. Pojawi się opcja flagowania wiadomości, "przeciągania" adresów, a także sprawdzania wybranych pojęć w dostępnym słowniku.

10. iCloud

iCloud to główny bohater dzisiejszej imprezy. "iCloud przechowuje twoją zawartość w chmurze i bezprzewodowo ją przesyła do twojego urządzenia. iCloud automatycznie udostępnia i wgrywa z powrotem". Mówiąc "zawartość", Jobs miał na myśli zakupioną muzykę, książki z iBooks, zdjęcia, wideo, ustawienia urządzenia czy dane aplikacji, które automatycznie będą uaktualniane przez WiFi. iCloud to także synchronizacja dokumentów od programów dla systemu Mac. Nie będzie żadnych reklam - usługa będzie całkowicie darmowa. Nie zapłacimy również za synchronizację kalendarza, maili oraz kontaktów.

Ponadto Apple udostępni usługę iTunes Match, która pozwoli przechowywać całą bibliotekę muzyczną z programu iTunes w chmurze. Koszt tej przyjemności wyniesie 25 dolarów rocznie.

Pożegnać należy się również z pakietem MobileMe. Funkcje tej usługi zostały wcielone do iCloud, przynajmniej od 30 czerwca. Jeśli być może przedłużałeś ostatnio subskrypcję tej usługi, to - wedle krążącej plotki - Apple zwróci ci poniesione koszta.

Inne funkcje

Na konferencji przewinęło się jeszcze wiele innych funkcji, takich jak bezpośrednie pobieranie gier z Game Center, nowa klawiatura dla iPada czy odświeżony odtwarzacz muzyczny, również dla iPada, jednak tym funkcjom przyjrzymy się w innym czasie.

Dostępność

iOS 5 już dziś zostało udostępnione deweloperom. Nadchodzące oprogramowanie będzie wspierało iPhone'a 4/3GS, obie generacje iPada, a także dwie najnowsze wersje iPoda touch, czyli 3G i 4G. iOS 5 oficjalnie ma się pojawić w iTunes jesienią bieżącego roku.

Zadowoleni? Otrzymaliśmy nowe powiadomienia, bezprzewodową synchronizacje, iCloud oraz iMessage'a. Zabrakło tylko widżetów, ale czy naprawdę będziemy rozpaczać z tego powodu? Przed nami miesiące udostępniania kolejnych wersji beta iOS 5 deweloperom, co jest niemal tożsame z sukcesywnym odkrywaniem kolejnych nowości systemu.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Apple | System operacyjny | iOS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy