HTC Sensation - szybciej, wyżej, mocniej

HTC Sensation to drugi testowany przez nas smartfon z dwurdzeniowym procesorem. Czy jest to godny konkurent dla Samsung Galaxy S II?

Pojawienie się nowego HTC Sensation na rynku to ważne wydarzenie w świecie smartfonów korzystających z systemu Android. Nie z tylko powodu tego, że tajwańska firma pokazała swój flagowy model później, niż ich koreańscy rywale z Samsunga (Samsung Galaxy S II) i LG (LG Swift 2x), ale dlatego, że jak się okazuję Sensation na ten moment jest najbardziej zaawansowanym technologicznie smartfonem opartym na Androidzie. Przynajmniej, jeśli spojrzeć na szybkość procesora, pojemność pamięci RAM, rozdzielczość ekranu i inne.

Obudowa ma znaczenie

Design HTC Sensation jest dosyć nietypowy. Poprzecinana liniami pokrywa baterii wygląda dosyć kontrowersyjnie, co nie wszystkim może przypaść do gustu. Oczywiście znajdą się pewnie i amatorzy tego typu zabiegów. Po drugiej stronie obudowy jest typowo dla telefonów HTC, spokojnie i klasycznie. Pomimo mieszanki rozmaitych sztucznych tworzyw i metalu na odwrocie, urządzenie prezentuję się prosto i skromnie. Wygląd HTC Sensation jest uniwersalny: z jednej strony "szary", a z kolei z drugiej futurystyczny - sprawa to genialne wrażenie, oczywiście poza tylną pokrywą. Design nowego HTC Sensation może przypaść ci do gustu, może ci być także obojętny, ale na pewno go nie znienawidzisz.

Reklama

Materiały użyte przy produkcji Sensation w większości pochodzą od metali, z wyjątkiem dwóch plastikowych wkładek na tylnej pokrywie i szkła typu Gorilla na ekranie. Przy okazji warto zauważyć, że powierzchnia ekranu z wyprofilowanym szkłem jest niezwykła. Wyobraźcie sobie duży ekran z krawędziami zagiętymi lekko w górę. Właśnie w ten sposób HTC próbowało uchronić wyświetlacz przed zarysowaniami, między innymi podczas umieszczania telefonu na stole powierzchnią ekranu w dół. Przyznacie, że to dosyć ciekawy pomysł? Poza jego oczywistą właściwością, cecha ta sprawia, że telefon świetnie leży w dłoni i nie wyślizguje się w niej jak nowy Galaxy S II.

Nie liczy się rozmiar tylko jakość

HTC Sensation jest stosunkowo cienki, ale pod względem grubości nie ma co konkurować z Sony Ericsson Arc, a swoją wagą przewyższa także Samsunga Galaxy 2. Nowy smartfon od HTC ma następujące wymiary: 126.1mm x 65.4mm x 11.3mm. Moim zdaniem odczuwalny ciężar telefonu jest tylko zaletą, przynajmniej ma się świadomość, że w ręku trzyma się solidne urządzenie, a nie plastikową zabawkę.

Jakość wykonania jest dobra jak na smartfona z wyższej półki przystało. Nie mam tu na myśli jedynie dokładnego spasowania materiałów, z jakich wykonany został model Sensation, ale przede wszystkim samą konstrukcję obudowy. Przednia część (ekran oraz wszelkie wnętrze telefonu) zostały umieszczone w swego rodzaju skrzynce, której rolę pełni pokrywa baterii.

Sterowanie na dużym ekranie

HTC Sensation poniżej ekranu wykorzystuje ten sam rodzaj czujnika, jaki instalowany jest we wszystkich innych nowych smarfonach. Używanie ich jest bardzo intuicyjne i komfortowe, a wszystko za sprawą dobrego rozmieszczenia i podświetlenia. Przycisk zasilania znajduję na górze obudowy w pobliżu gniazda słuchawkowego (3,5mm). Z kolei przyciski odpowiadające za regulację głośności znajdziemy na lewej krawędzi.

Osobny przycisk pozwalający na uruchomienie aparatu nie istnieje, dlatego dostęp do aplikacji możliwy jest wyłącznie z poziomu menu. Po lewej stronie urządzenia znajduję się również gniazdo MicroUSB. Niestety w urządzeniu zabrakło także wyjścia HDMI, w związku z czym, żeby móc oglądać filmy na ekranie swojego telewizora HD, trzeba najpierw dokupić specjalny kabel.

Lustereczko, powiedz przecie...

Sensation wyposażony został w pojemnościowy ekran dotykowy o przekątnej 4,3 cale. Ponadto, jak w przypadku innych nowych modeli HTC, i tym razem wykonany on został w technologii S-LCD. Warto odnotować, że nowy model HTC jest jednym z niewielu urządzeń współpracujących z Androidem, oferujących rozdzielczość qHD 960x540 pikseli, co pozwala oglądać filmy w proporcji 16:9.

Jakość wyświetlacza jest bardzo dobra, jeśli nie najlepsza. Fani klasycznych wyświetlaczy TFT powinni być zadowoleni. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że to po prostu normalny ekran, bez super dużego kontrastu czy ultra żywych kolorów, jakie generują wyświetlacze typu AmoLED na przykład w nowym Galaxy S II. Ten zainstalowany w Sensation ma w zupełności wystarczającą jasność i doskonałe kąty widzenia. Poza tym jest bardzo czuły na dotyk, a wyświetlany na nim tekst jest ostry i czytelny.

Uśmiech proszę

HTC Sensation posiada wbudowany 8-megapikselowy aparat i lampę błyskową w postaci dwóch diod LED. Ponadto z przodu umieszczony został dodatkowy moduł o rozdzielczości 1.3-megapikseli, dzięki któremu możemy używać telefonu, jako lusterka bądź też prowadzić wideorozmowy. Dzięki zwiększonej mocy obliczeniowej urządzenia w porównaniu z poprzednimi modelami firmy, możliwe było dodanie wsparcia dla filmów FullHD (1080p, 1920x1080 pikseli), jak również opcja edytowania zdjęć i materiałów wideo. Jednak czy to wystarczy by mógł konkurować z doskonałym aparatem w Galaxy S II?

Cóż, generalnie wypada całkiem nieźle. Chociaż kolory nie są tak żywe, jak byśmy chcieli, to zdjęcia robione na zewnątrz wypadają wzorowo. W zasadzie, umieszczony w HTC Sensation aparat radzi sobie lepiej, niż instalowane w poprzednim pokoleniu smartfonów HTC 5-megapikselowe moduły. Niestety, w pojedynku z nową odsłoną Samsunga Galaxy S po prostu ten ostatni sprawdza się lepiej.

Okiem technika

Urządzenie zbudowane zostało na platformie Qualcomm MSM 8260 i może pochwalić się dwurdzeniowym procesorem taktowanym zegarem 1.2 GHz. Na razie trudno szczegółowo określić, czy HTC Sensation jest lepszy pod względem wydajności niż pozostałe urządzenia bazujące na platformie NVIDIA Tegra 2. Na pierwszy rzut oka dwurdzeniowy procesor idealnie sprawdza się przy przeglądaniu dużych stron w sieci. Embedowane materiały filmowe, nudne animowane reklamy, sporo ważące grafiki - wszystkie te elementy obsługiwane są z łatwością i w mgnieniu oka. Co prawda, ładowanie i przełączanie pomiędzy kolejny stronami nie odbywa się, aż tak szybko, jak w przypadku Samsunga Galaxy S II, ale pozwala na komfortowe przeglądanie witryn internetowych.

Ponadto smartfon posiada 768 MB pamięci RAM i 1 GB wewnętrznej. Dodatkowo Sensation wyposażony został w slot na karty microSD. Znajdziemy w nim także wszystkie standardowe formy łączności bezprzewodowej: Wi-Fi, Bluetooth i GPS.

Sensacja na rynku?

Nowy smartfon HTC stworzony został zgodnie z zasadą: Citius, Altius, Fortius, czyli "Szybciej, Wyżej, Mocniej". Nowa platforma z dwurdzeniowym procesorem, nowy ekran o wysokiej rozdzielczości, nowa wersja HTC Sense oraz wsparcie dla nagrywania w Full HD - wszystko wymienione technologie oraz wiele innych udało się zmieścić w jednym urządzeniu, o kodowej nazwie Sensation. W dzisiejszych czasach nowe urządzenia mobilne wyrastają jak grzyby po deszczu - kilka miesięcy to maksymalny okres, przez jaki maksymalnie wypasiony telefon może przodować w rankingu. Jednak wierzę, że z HTC Sensation nie będzie tak samo i z biegiem czasu wcale nie stanie się mniej atrakcyjny czy interesujący. Trudni wyłonić jednoznacznego zwycięzcę w pojedynku HTC Sensation kontra Samsung Galaxy S II, chociaż gdybyśmy musieli (co łatwe nie jest), nasz głos oddalibyśmy na telefon Samsunga. W rzeczywistości jednak jest to nieduża, w większości czysto osobista (własne preferencje) przewaga.

Cena: około 2300 zł

PLUSY

+ szybki jak błyskawica,

+ nagrywanie w FullHD,

+ dobry ekran i aparat.

MINUSY

- brakuje aplikacji, które wykorzystując moc smartfonów dwurdzeniowych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Samsung Galaxy S | HTC | Smartfon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy