AP: Google śledzi użytkowników, nawet jeśli tego nie chcemy

Programy amerykańskiego giganta na systemy mobilne takie jak iOS czy Android, śledzą użytkownika, nawet jeśli nie wyraził na to zgody - wynika z obszernego artykułu przygotowanego przez Associated Press (AP).

Aplikacje Google rejestrują informacje dotyczące lokalizacji użytkownika - wszystko to podczas korzystania z wyszukiwarki czy programu Mapy Google. Sam problem ma dotyczyć około dwóch miliardów smartfonów z Androidem i setek milionów urządzeń z systemem od Apple. Co ciekawe, sytuacja ma również miejsce wtedy, kiedy... usługi Google zostaną wyłączone z poziomu ustawień telefonu.

W oficjalnym oświadczeniu dotyczącym tej sprawy Google poinformowało, iż informacje geograficzne dostarczane przez smartfony pozwalają dostarczać firmie użyteczne usługi oraz sprawiają, iż produkty korporacji z Mountain View są po prostu lepsze. Amerykanie zapierają się także, iż udostępniają oni przejrzysty regulamin oraz pozwalają na włączenie i wyłączenie usług lokalizacji.

Reklama

Pozyskiwanie danych za pomocą opisywanego wyżej sposobu ma przełożyć się na zwiększenie zysków z reklam. Im więcej zebranych informacji, tym większy zysk dla firmy. 

Jakie ustawienia prywatności oferuje Google

Nawet jeśli rewelacje AP zostaną w pełni potwierdzone, warto wiedzieć, jakie zmiany ustawień dotyczących naszego konta oficjalnie oferuje nam Google. Wielu użytkowników nigdy nie zagląda do opcji konta Google, często zastanawiając się, dlaczego aplikacje Google wiedzą o nas tak wiele.

Po utworzeniu konta Google, firma przechowuje informacje takie jak: imię i nazwisko, adres e-mail i hasło, datę urodzenia, płeć, numer telefonu i kraj. Samemu wyrażamy zgodę na ich gromadzenie, podobnie jak w przypadku innych usług Google, zbierających nasze kontakty, przesyłane zdjęcia czy filmy, na wydarzeniach w kalendarzu kończąc - te ostatnie są często pobierane z elektronicznej korespondencji, nie musimy ich wprowadzać własnoręcznie, co nieraz zaskakuje nieświadomych użytkowników. - Wszystkie najważniejsze informacje o ustawieniach prywatności można znaleźć na stronie Privacy.google.com. Pod tym adresem można również zmienić ustawienia naszego konta, w tym informacje o reklamie, jaką chcemy oglądać. Zbyt wielu internautów korzystających z konta Google nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego adresu - warto tam zajrzeć, przeglądnąć dostępne ustawienia i zastanowić się, czy nie chcemy ich zmienić.

Pod wymienionym adresem znajdziemy ustawienia Moje Konto, gdzie możemy zdecydować, które dane z Wyszukiwarki, Map Google, YouTube i innych produktów Google mogą być wykorzystane w przyszłości dla ich wygody np. mogą włączyć lub wyłączyć takie ustawienia, jak Połączone aplikacje i witryny, co daje bardziej trafne i szybsze wyniki wyszukiwania albo Historię lokalizacji, która umożliwia Mapom Google oraz Google Now przesyłanie wskazówek dojazdu, skorzystać z narzędzia Ustawienia reklam do kontroli reklam opierających się na ich zainteresowaniach oraz historii wyszukiwania  kontrolować, które aplikacje i strony mogą być połączone z ich kontem


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google | lokalizacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy