​259 osób zginęło podczas próby zrobienia selfie

Pomiędzy październikiem 2011 roku a listopadem 2017 roku aż 259 osób straciło życie podczas próby zrobienia "fajnego selfie" - wynika z badania przeprowadzonego przez indyjską organizację. W którym kraju życie straciło najwięcej osób?

Szczyty gór, wysokie budynki i zbiorniki wodne - próby zrobienia sobie zdjęcia selfie w ich okolicach najczęściej doprowadziły do tragedii. Obejmujące okres sześciu lat badanie przeprowadzone w Indiach i opublikowane w ramach "Journal of Family Medicine and Primary Care" apeluje o stworzenie jak największej liczby stref zakazujących wykonywanie "selfiaków". Wszystko dla bezpieczeństwa nierozsądnych fotografów-amatorów ze smartfonami i selfie-stickami.

Od wody po broń palną

Analizę nie przez przypadek przeprowadzono w Indiach. To właśnie ten kraj króluje na liście śmiertelnych wypadków, tuż za nim znajdziemy Rosję, USA i Pakistan. W przypadku Stanów Zjednoczonych do największej liczby wypadków dochodzi podczas próby robienia zdjęcia z bronią palną.

Reklama

Statystyki potwierdzają stereotyp o lekkomyślnych, niepotrzebnie ryzykujących życie mężczyznach - aż 70 proc. ofiar było płci męskiej. Średnia wieku? Około 23 lat - zatem i ten stereotyp okazał się być prawdą. Młodzi pozostawali zbyt beztroscy.

Najczęstszą bezpośrednią przyczyną śmierci było utopienie - wykonujący fotografię zostali porwani przez fale na plaży lub wypadli za burtę. Inne powody zgonów to m.in.: porażenie prądem, śmierć na skutek ran wyrządzonych przez dzikie zwierzęta czy potrącenie przez samochód lub pociąg.

"Bo chcemy być cool"

Raport jednoznacznie jako za główny motywator odpowiedzialny za potrzebę ryzykowania zdrowia i życia uznaje sieci społecznościowe i ich użytkowników. Chęć zdobycia "lajków i serduszek" ma być kluczowym sprawcą tylu problemów. Dlatego, aby ograniczyć liczbę tragicznych wypadków, raport postuluje wprowadzić jak największą liczbę stref z zakazem robienia selfie.

Październik 2011 - data początkowa badania - również nie jest przypadkowa. W tym okresie dostępność smartfonów z niezłej jakości aparatem z przodu, a takim w większości przypadków wykonuje się selfie, była wystarczająco duża na całym świecie.

My - jako redakcja - zalecamy maksymalną ostrożność podczas robienia tego typu fotografii. Jeśli już koniecznie chcemy robić dobrej jakości selfie - warto zapoznać się z naszym poradnikiem.

Przygotowaliśmy również coś dla rodziców - materiał o tym, jak nauczyć dziecko robić bezpieczne selfie.       

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: selfie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama