Picie kawy radykalnie zmniejsza ryzyko nawrotu raka jelita grubego

Wygląda na to, że właśnie dostaliśmy kolejny argument, by sięgnąć po filiżankę ulubionej małej czarnej. Nowe badanie pokazuje, że osoby pijące kawę mają znacznie niższe ryzyko nawrotów nowotworów jelit.

Wygląda na to, że właśnie dostaliśmy kolejny argument, by sięgnąć po filiżankę ulubionej małej czarnej. Nowe badanie pokazuje, że osoby pijące kawę mają znacznie niższe ryzyko nawrotów nowotworów jelit.
Kawa zmniejsza ryzyko nawrotu raka jelita grubego. I to mocno! /123RF/PICSEL

Pić czy nie pić? Jedną czy może kilka? Przed śniadaniem czy koniecznie po? Czasem można odnieść wrażenie, że kawa to jedna z najczęściej badanych napojów, przez co regularnie dociera do nas wiele sprzeczności na jej temat. Dziś mamy jednak dobre wieści dla fanów małej czarnej, bo badanie obserwacyjne przeprowadzone na 1719 osobach w Holandii wykazało, że u pacjentów z rakiem jelita grubego, którzy wypijają co najmniej dwie filiżanki dziennie, ryzyko nawrotu choroby w przyszłości jest mniejsze.

Co więcej, picie kilku filiżanek dziennie wydawało się również zmniejszać ryzyko przedwczesnej śmierci. Dotyczyło to pacjentów cierpiących na wszystkie stadia raka jelita grubego z wyjątkiem ostatnich, które zostały wyłączone z analizy. Bo warto wiedzieć, że obecnie rak jelita powraca po leczeniu nawet u 30 proc. pacjentów, więc jeśli najnowsze odkrycia z Holandii zostaną zweryfikowane w większych badaniach, kawa może pewnego dnia zostać uznana za lek zmieniający życie niektórych pacjentów chorych na raka.

Reklama

Kawa a ryzyko nawrotu raka jelita grubego

W porównaniu do pacjentów chorych na raka jelita grubego, którzy pili mniej niż dwie filiżanki kawy dziennie, u osób objętych badaniem, które piły co najmniej pięć filiżanek dziennie, ryzyko nawrotu choroby w ciągu najbliższych sześciu lat było o 32 proc. mniejsze.

Według międzynarodowego zespołu badaczy, kierowanego przez naukowców z Uniwersytetu Wageningen w Holandii, w tym samym okresie zauważalny był związek między ilością wypijanej przez pacjenta kawy a ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny.

Ile kawy to za dużo?

Największe zmniejszenie ryzyka, tj. 29 proc., zaobserwowano przy trzech do pięciu filiżankach - po wypiciu więcej niż pięciu filiżanek dziennie wartość szczytowa spadała. Mówiąc krótko, nie chodzi o picie jak największej ilości kawy, co nie tylko nie przyniesie zbyt wielu korzyści w kontekście raka, ale i może mieć negatywne skutki dla innych aspektów jego zdrowia, tylko tej konkretnej ilości.

Badanie przeprowadzone w Holandii jest jednym z pierwszych, które analizuje, w jaki sposób picie kawy wpływa na częstość nawrotów choroby u pacjentów z rakiem jelita grubego, a nie tylko na ich przeżywalność. 

Tyle tylko, że w temacie wciąż pozostaje wiele pytań, m.in. to najważniejsze, a mianowicie, dlaczego kawa działa w taki sposób? Zwłaszcza że nie brakuje badań, które sugerują, że napój ten może chronić przed niektórymi rodzajami raka skóry, wątroby, macicy, prostaty, a nawet jamy ustnej.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kolonoskopia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy